Albánsko plánuje dostať na mapu sveta nový moslimský mikroštát Bektaši. Išlo by o enklávu podobnú Vatikánu, ktorá by vznikla v hlavnom meste Tirana. Zriadenie takéhoto štátu s veľkosťou 10 hektárov, ktorý bude mať vlastnú správu, pasy či hranice, oznámil albánsky premiér Edi Rama.
Nový štát by sa stal akýmsi domovom bektašijských moslimov, ktorí tvoria cca 10 % celkovej populácie Albánska. Medzi hlavné princípy tejto vetvy islamu patrí podporovanie umiernenosti, tolerancie a mierového spolunažívania.
Rád Bektaši vznikol ešte v 13. storočí v Osmanskej ríši (v regióne Anatólia). Je jednou z vôbec najtolerantnejších vetiev islamu, ktorá je úplne otvorená iným náboženstvám a filozofiám. Aj preto plánuje nový štát povoliť užívanie alkoholu a chce umožniť každému nosiť, čo chce. Taktiež by nezaviedol žiadne pravidlá životného štýlu, čo je pre rád Bektaši príznačné.
Bektašijskí moslimovia o sebe tvrdia, že ako jediní hovoria pravdu o islame a nepolitizujú ho. Tento rád sa aj preto dostával a stále aj dostáva pod paľbu kritiky pre liberálny prístup k viere. Dnes nájdete bektašijských moslimov prevažne v Albánsku, Kosove a Severnom Macedónsku.
Rád dokonca oficiálne dvakrát zakázali - po prvý raz v 17. storočí osmanským sultánom Mahmudom II. a v roku 1925 ho zakázal aj zakladateľ moderného Turecka Mustafa Kemal Atatürk.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Albánsko
- Enver Hodža, Albánsko
- Čo má Peter Sagan s Albánskom?
- Zemiaková musaka na albánsky štýľ
- Krujë - najkrajšie mesto Albánska
- ALBANIA 2005 second edition - recenzia
- Albánsko recenzia
- O čom je Albánsko?
- Albansko s BUBO, recenzia
- Tirana - hlavné mesto Albánska
- Skanderbeg albánsky hrdina
- Najškaredšia budova sveta v Tirane
- Apollónia – antické Albánsko
- Mešita Etham Bey v centre Tirany
- Skanderbegove námestie