O Tuarégoch a Azawade som napísal kratučký blog po návrate z Timbuktu (Mali) a Agadez (Niger). Je to hutná obsiahla správa, ktorá vám mnohé vysvetlí.Strávil som s…
Batožina Mali
OBLEČENIE: Pri balení nepodceňte počasie a zbaľte si v prvom rade voľné príjemné nohavice alebo sukňu na dlhé presuny autom tak, aby sa Vám príjemne sedelo. Okrem dlhých a krátkych nohavíc si zoberte tričká s dlhým aj krátkym rukávom, teplejšie oblečenie – napr. fleecovú bundu, tenkú vetrovku , uterák, plavky, šiltovku a na obutie šľapky, športové sandále a pevnú obuv (stačia tenisky). Nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém. Väčšinu času budete v krátkych nohaviciach a šľapkách.
Bude teplo a nezabudnite na šiltovku.
INÉ: Spolu s hygienickými potrebami si zabaľte aj lieky ako Paralen, Sanorin, niečo proti bolesti, hnačke a lieky, ktoré pravidelne užívate. Nezabudnite ani na „čelovku“ a náhradné baterky do fotoaparátu, resp. kamery!!! Ak plánujete natáčať na videokameru, zástrčky sú tu európskeho typu ako u nás. Nie je teda potrebné mať redukciu.
Pre dobrú náladu si zabaľte karty, dobrú knihu resp. niečo čo Vám spríjemní dlhšie presuny autom. Ak si beriete so sebou mobilný telefón, fotoaparát alebo kameru, prípadne všetko naraz, určite sa zíde aj rozdvojka! V dnešnej dobe sú populárne tzv. „power banky“ na nabíjanie mobilného telefónu.
Zoberte si repelent, ideálne s obsahom DEET 50 percent. Kúpite v dobrých outdoor predajniach ako Trekland. Značka Care plus, jedno balenie.
Ako poistku do hotela si môžete zobrať malý spacák, alebo jednu čistú plachtu, ktorou sa môžete prikryť. Citlivejším povahám môžu niektoré hotely vadiť a vlastný spacák/plachta Vám naraz spríjemnia deň. Neočakávame žiadne problémy, ale predovšetkým v oblasti Dogonov, kde nie je automaticky dostupná voda ani kanalizácia a ubytovanie bude mať expedičnejší charakter.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvé dva dni, všetky dôležité lieky a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Sprievodca sa Vám bude snažiť pomôcť pri urýchlení dodania Vašej batožiny, jeho vplyv na prácu leteckej spoločnosti je však veľmi malý. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.
Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety, mp3 prehrávače a ich nabíjačky) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.
Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály
Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…
Prémiový blog Najbohatší muž sveta
Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Waren Buffet? Zakladatelia Tesly, Amazonu, Microsoftu, Berkshire Hathaway. Nie, nie, to sú chudáci oproti…
Blog Karavány - viac ako obchod na ceste
Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…
Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ
Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…
Sorghum, teda cirok a millet, teda pšeno, sú dnes hitom. Sú zdravé a je úžasné, že sme na to prišli! V Indii a Číne ich spomínajú už v roku 3000 pnl, ale keď chodím…
Dogoni chlapcov obrezávajú keď majú 7. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu nemôžu zúčastniť ceremónie, potom keď maj…
Belosi Niger nazvali „Čiernou riekou“, no Niger je čistejší a svetlejší než Kongo či Níl. Niger (4200 km) je treťou najdlhšou riekou druhého najväčšieho kontinentu a my…