O Tuarégoch a Azawade som napísal kratučký blog po návrate z Timbuktu (Mali) a Agadez (Niger). Je to hutná obsiahla správa, ktorá vám mnohé vysvetlí.Strávil som s…
Bezpečnosť Mali
Počas celej cesty sa stretnete s množstvom pouličných predavačov, ktorí sa Vám budú snažiť predať aj modré z neba a sú veľmi otravní. Ignorujte ich a dávajte si pozor na cennosti a vreckárov. V každom meste si dávajte pozor pri prechádzkach nočnými ulicami a preplnenými priestranstvami a dodržujte pokyny sprievodcu. Nenoste vyzývavo drahé predmety. Nenechávajte si cennosti na sedadle auta a noste pas a peniaze bezpečne na tele. Na hotelových izbách si nikdy nenechávajte cennosti položené na viditeľnom mieste.
Fotografovanie: Dávajte si pozor pri fotení ľudí. Fotenie je najčastejší konflikt. Ľudia v Afrike sú väčšinou milí, usmievaví a zhovorčiví, no oblasť do ktorej ideme nie je klasickou turistickou destináciou a tak na fotografov nie sú miestni zvyknutí. Dbajte preto na to, koho fotíte a radšej sa vopred spýtajte. Neuváženým fotografovaním môžete vyvolať zbytočné napätie. Nahnevaný miestny neváha do auta hodiť kameň.
Je zakázané fotiť hraničné prechody, vládne budovy, policajné stanice, a často krát aj mosty. Odporúčame v Afrike tieto pravidlá dodržiavať aby ste sa vyhli prípadným problémom so strážcami zákona.
Upozornenie: V Mali je momentálne extrémna chudoba, ekonomická, sociálna a zdravotná situácia krajiny je zlá. Dávajte si prosím pozor na vreckárov a doklady, nekupujte žiadne zakázané materiály a tovar. Nákupy je najlepšie robiť na miestnom trhu, kde je obrovský výber. Väčšina priekupníkov predáva veci ukradnuté z trhu.
Hygiena je na priemernej úrovni, napriek tomu je dobré mať so sebou vždy aspoň jedny rezervné vlhké vreckovky pre prípad núdze. Odporúčame vziať si z domu jeden uterák. VODU budeme piť len z kúpených fliaš.
Vzhľadom na to, že ideme do malarickej oblasti, odporúčame brať preventívne antimalariká. Výskyt malárie je najvyšší v období dažďov (júl-september). Antimalariká nie sú voľne dostupné lieky, môže ich predpísať len odborný lekár, poraďte sa s odborníkom na oddelení cudzokrajných chorôb (v Bratislave, Martine alebo Košiciach). V súčasnosti sú najčastejšie predpisované antimalariká Malarone alebo Doxymal (iný názov napr. Doxitab, na báze doxycyklínu) . Z ostatných očkovaní odporúčame žltačku typu A a skontrolovať si očkovanie proti tetanu u svojho všeobecného lekára. Ostatné očkovania sú individuálne.
Zoberte si repelent, ideálne s obsahom DEET 50 percent. Kúpite v dobrých outdoor predajniach ako napr. Trekland. Značka Care Plus, jedno balenie.
Povinné očkovanie do všetkých troch navštívených krajín je proti žltej zimnici!!! Toto očkovanie je teda povinné a ak preukaz nemáte, môžu Vám zamietnuť vstup do krajiny, alebo vystaviť víza. Toto nariadenie sa každý rok mení a nie na všetkých prechodoch je preukaz kontrolovaný, no my toto očkovanie v záujme plynulého priebehu zájazdu budeme mať.
Zoberte si základnú lekárničku s liekmi, ktoré máte odskúšané.
Užívanie liekov a prevencia je slobodným rozhodnutím každého klienta. Cestovná kancelária BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom
Chceli by sme Vás upozorniť, že v prípade nepriaznivej bezpečnostnej situácie môže dôjsť k zmene programu podľa aktuálneho diania v danej oblasti.
Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály
Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…
Prémiový blog Najbohatší muž sveta
Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Waren Buffet? Zakladatelia Tesly, Amazonu, Microsoftu, Berkshire Hathaway. Nie, nie, to sú chudáci oproti…
Blog Karavány - viac ako obchod na ceste
Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…
Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ
Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…
Sorghum, teda cirok a millet, teda pšeno, sú dnes hitom. Sú zdravé a je úžasné, že sme na to prišli! V Indii a Číne ich spomínajú už v roku 3000 pnl, ale keď chodím…
Dogoni chlapcov obrezávajú keď majú 7. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu nemôžu zúčastniť ceremónie, potom keď maj…
Belosi Niger nazvali „Čiernou riekou“, no Niger je čistejší a svetlejší než Kongo či Níl. Niger (4200 km) je treťou najdlhšou riekou druhého najväčšieho kontinentu a my…