DÁvame prácu miestnym komunitám na celom svete

postavili sme nemocnicu v kambodži

znížte si uhlíkovú stopu pri každom zájazde

ponúkame slow traveling plný výnimočných zážitkov

Prinášame pomoc do postihnutých regiónov

Maroko je rozprávková krajina plná exotiky, ktorá má oceán, pohoria a najvyššie pieskové duny na svete. Vydajte sa objavovať bohatú kultúru Berberov, gastronómiu a čarovné miesta, o ktorých rozprávajú legendy. Aj Maroko si chráni svoje bohatstvo, snaží sa byť ekologické a napredovať, svedčia o tom aj zelené projekty, ktorým sa krajina venuje. Pár z nich vám prinášame aj my.

Rozširovanie púšte a sadenie stromov

Maroko má množstvo tvári a keďže pomerne veľkú časť východu krajiny tvorí saharská púšť, jedným z problémov je dezertifikácia, teda rozširovanie púští. Maročania sa naučili s púšťou žiť, no ak by nevytvorili projekt, ktorý bojuje s púšťou, tá by sa posúvala čoraz bližšie k ľudským obydliam, až by ich napokon pohltila a vytlačila by ľudí ďalej z ich domov či oáz. Najlepším bojom proti dezertifikácii je rozširovanie oáz z hľadiska vysádzania palmových stromov

Viac o projekte
Rozširovanie púšte a sadenie stromov
Projekt veternej energie v Maroku

Projekt veternej energie v Maroku

Maroko sa zaviazalo, že do roku 2050 bude 80 percent všetkej energie patriť k obnoviteľným zdrojom. Na pobreží Atlantického oceánu v marockom mese Oualidia sa práve skončila stavba 144 metrov vysokej veternej turbíny, ktorá je súčasťou veternej farmy InnoVent. Stavba predstavuje míľnik vďaka vysokej výrobnej kapacite a nákladovej efektívnosti. Očakáva sa, že táto najmodernejšia veterná turbína pokryje priemernú ročnú spotrebu energie 2 000 ľudí v Maroku.

Najvyššia veterná turbína v Afrika

Hmla premenená na vodu

Voda z hmly? Počujete dobre, presne takýto projekt by ste našli priamo v Maroku, kde je často problém s vodou v odľahlejších oblastiach krajiny. Problém s vodou je tu od nepamäti, no teraz je výraznejší, pretože sa mení klíma, a tým sa mení takmer úplne všetko. Aj tam, kde voda kedysi bola, dnes sa stráca a pre miestne berberské komunity je to veľká výzva. Maroko plánuje v podobných oblastiach nainštalovať viaceré zariadenia na získavanie vody udržateľným spôsobom. Okrem vody prinesie pre komunity aj niekoľko pracovných miest a najmä ženy sú trénované na to, ako tieto projekty udržiavať, manažovať a ako s nimi nakladať.

Voda z hmly v odľahlých oblastiach
Hmla premenená na vodu
Argánový olej a Fair Trade

Argánový olej a Fair Trade

Argánový olej má prezývku „marocké zlato“ a keď sa v Maroku ocitnete, hneď pochopíte, prečo. Čoraz väčšmi si argánový olej získava popularitu v mnohých krajinách sveta a práve Maroko je jeho najväčším výrobcom. Dnes ho nájdete na trhoviskách v marockých turistických mestách, no najlepšie spravíte, ak si ho kúpite v jednej z „cooperative“, teda na miestach, ktoré sa venujú predaju argánového oleja priamo od jeho výrobcov.My v BUBO sa vždy snažíme navštevovať práve miesta, ktoré sú v kontakte s domácimi, pretože veríme v ideu fair trade a teda v ideu toho, že ľudia dostanú za svoje výrobky zaplatené, vďaka čomu môžu rásť.

Kde nakúpiť argánový olej?

V Maroku spustili prevádzku elektrického autobusu

Integrácia elektrických vozidiel do siete verejnej dopravy v Rabate je súčasťou úsilia splniť požiadavky nového marockého modelu rozvoja. Počiatočné experimentálne jazdy umožnia úradom a vodičom zoznámiť sa s autobusmi a pochopiť všetky výhody alebo nedostatky, ktoré vyplývajú z ich používania v reálnych podmienkach. Nové autobusy majú za úlohu posilniť pozíciu Rabatu ako „najzelenšieho mesta Maroka“. Používanie elektrických vozidiel tiež zohráva úlohu v stratégii Maroka na zlepšenie jeho vplyvu na životné prostredie, keďže krajina je považovaná za regionálneho lídra v oblasti zelených energií.

Viac o projekte
V Maroku spustili prevádzku elektrického autobusu
K

Afrika  

Maroko

28.03. → 06.04. +15 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2703
E

Afrika  

Maroko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1550
K

Afrika  

Tunisko, Maroko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4577
B

Afrika  

Maroko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4928