DÁvame prácu miestnym komunitám na celom svete

postavili sme nemocnicu v kambodži

znížte si uhlíkovú stopu pri každom zájazde

ponúkame slow traveling plný výnimočných zážitkov

Prinášame pomoc do postihnutých regiónov

Portugalsko, República Portuguesa, krajina ležiaca pozdĺž atlantického pobrežia Pyrenejského polostrova, kedysi najväčšia veľmoc kontinentálnej Európy. Hospodárska kríza v roku 2008 krajinu nezlomila, ale posilnila ju. A zároveň vystrelila medzi najudržateľnejšie krajiny sveta. V BUBO sa s vami pozrieme do hlavného mesta Lisabonu a jeho okolia, aby sme na vlastnej koži zažili zmenu k lepšiemu.

Zelené hlavné mesto

Portugalský Lisabon získal ocenenie Európske hlavné zelené mesto za rok 2020. Tento prestížny titul udelil komisár EÚ pre životné prostredie Karmenu Vella. Porota sa domnieva, že Lisabon – jeho cesta k udržateľnosti v období hospodárskej krízy – môže byť inšpiráciou a vzorom pre mnohé mestá v celej EÚ, čo jasne dokazuje, že udržateľnosť a hospodársky rast idú ruka v ruke. Odborníci zdôraznili, že Lisabon je obzvlášť silný v oblasti udržateľného využívania pôdy, udržateľnej mestskej mobility (doprava), zeleného rastu a ekologických inovácií, prispôsobenia sa zmene klímy a odpadu.

Viac o ocenení
Zelené hlavné mesto
Kreatívne ubytovanie

Kreatívne ubytovanie

Vlajkovým projektom, ktorý v súčasnosti magistrát realizuje, je projekt “Kreatívne domy”, ktorý sa zameriava na premenu opustených domov na vytvorenie kreatívnych rezidencií pre umelcov, ako aj na priestor, ktorý funguje ako centrum pre mladých podnikateľov na spustenie kreatívnych podnikov. Projekt podporuje mobilitu umelcov v rámci siete tým, že vďaka nemu vítajú hostia spisovateľov a ponúkajú im príležitosť podeliť sa o skúsenosti, stretnúť sa s ďalšími miestnymi spisovateľmi a pracovať v duchu spolupráce na ďalších, častokrát aj spoločných literárnych dielach.

Obidos mesto umelcov

Ekologická doprava

Udržateľnosť sa v Lisabone uplatnila na viacerých poliach, avšak tou, ktorá nás v BUBO priamo zasiahla, bola zmena v doprave. Počas nášho objavovania hlavného mesta Portugalska sme vždy využívali mestskú dopravu a nielen preto, aby sme chránili životné prostredie, ale aj šetrili čas a svoje nohy – azda neexistuje turista, ktorý sa v Lisabone nezviezol na jednej z hlavných atrakcií, na električke číslo 28, ktorá vedie cez úzke uličky starého mesta.

Doprava v Lisabone
Ekologická doprava
Najlepšia tržnica

Najlepšia tržnica

V tržnici nájdete to najlepšie a najčerstvejšie exotické ovocie, zeleninu a kvety, ktoré „záhrada Atlantiku“, ako sa krásnemu ostrovu Madeira často hovorí, ponúka. Samotný priestor je krytý, má dve poschodia. Na prízemí nájdete stánky s rybami a mäsom, na poschodí zase tropické ovocie, zeleninu a množstvo korenín, ktoré majú svoju špecifickú vôňu. Ďalšou veľmi pôvabnou črtou tejto farmárskej tržnice je dodnes existujúca folklórna tradícia, keďže mnohé predavačky nájdete oblečené v typickom, veselom madeirskom kroji v pestrých farbách. Sympatickým je aj fakt, že na tomto mieste nájdete len malých domácich farmárov a miestne produkty (okrem nektariniek a broskýň, ktoré sa dovážajú). Preto toto miesto veľmi radi navštevujeme a podporujeme aj my v BUBO.

Viac o legendárnej tržnici

Chránená morská rezervácia

Odľahlé súostrovie tvoria dva hlavné skalnaté ostrovčeky, ktoré sa nachádzajú približne v polovici cesty medzi Madeirou a španielskymi Kanárskymi ostrovmi, Ilhas Selvagens v portugalčine doslova znamenajú „Divoké ostrovy“, pretože zachovávajú biosféru, ktorá sa považuje za najstaršiu makaronézsku biosféru. Vyhlásenie rozšírenej morskej oblasti celkovej ochrany, znamená, že všetky živočíšne a rastlinné druhy, ktoré tam existujú, sú teraz plne chránené pred ťažobnými činnosťami, ako je rybolov alebo ťažba zemských nerastov.

Viac o rezervácii
Chránená morská rezervácia
K

Európa  

Azorské ostrovy (POR), Portugalsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2452 3065€
K

Európa  

Madeira (POR), Portugalsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

3128
K

Azorské ostrovy (POR), Madeira (POR), Portugalsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2149 2865€

Detské zľavy

Dovolenka Portugalsko - Lisabon a pláž v Algarve s deťmi
F

Európa  

Portugalsko


náročnosť

9 dní

Trvanie

2285