Ekológia Azorské ostrovy (POR)
Azory sú prvým súostrovím na svete, ktoré získalo medzinárodnú certifikáciu trvalo udržateľnej destinácie subjektom akreditovaným Globálnou radou pre trvalo udržateľný cestovný ruch. Jediná európska exotika, jedny z najkrajších ostrovov sveta, neobjavený dovolenkový raj. Aj takéto prívlastky si vďaka svojim prírodným krásam vyslúžili portugalské Azorské ostrovy. Tie nám na pomedzí Európy a Ameriky nenápadne podávajú svedectvo o silách, ktoré kedysi formovali našu planétu. My v BUBO sa s nadšením zúčastníme tohto dobrodružstva, pretože aj my sa podieľame na vytváraní a podporovaní trvalo udržateľného cestovného ruchu.
Udržateľný cestovný ruch
Azory sú jednou z destinácií, ktoré sa bránia pred nadmerným cestovným ruchom, práve preto regionálna vláda zaviedla vynikajúce preventívne opatrenia na zníženie vplyvu príliš veľkého počtu návštevníkov. Ich cieľom je zachovať prírodné krásy, ktoré v prvom rade priťahujú turistov, a zároveň dať cestujúcim možnosť preskúmať tieto nádherné ostrovy. V BUBO aktívne zabezpečujeme, aby bol náš prístup k cestovaniu autentický a zodpovedný, a sme nadšení, že môžeme spolupracovať s miestnymi partnermi na ochrane dychberúcej krajiny Azorského súostrovia.
Viac o udržateľnostiOchrána prírody
Obyvatelia Azorských ostrovov sú nadšenými ochranármi svojho domova. Populácia, ktorá bola kedysi zástancom lovu veľrýb na Azorských ostrovoch, sa zmenila na populáciu, ktorá chráni ich morský život a dosahuje z toho udržateľný príjem. Miestni partneri, s ktorými BUBO spolupracuje na Azorských ostrovoch, sa zaviazali k ochrane životného prostredia. Na súši, ale aj v oceáne majú za cieľ znížiť množstvo plastov. Posádky na mori zbierajú odpadky, akými sú staré rybárske siete, laná a v neposlednom rade aj samotné plasty. Vykonáva sa aj pravidelné čistenie pláží a informovanosť obyvateľstva sa zvyšuje aj vďaka mnohopočetným enviromentálnym projektom.
Z lovcov veľrýb ochranári prírodyGeotermálne pramene
Pri návšteve ostrova Sao Miguel na Azorských ostrovoch je jednou z nevyhnutných aktivít návšteva miestneho termálneho kúpaliska. Caldeira Velha, horúce pramene nachádzajúce sa v strede ostrova sú prírodná pamiatka pozostávajúca z horúcich prameňov, krátkeho náučného chodníka a informačného centra, nachádzajúca sa na obvode sopky Fogo. Interpretačné centrum, ktoré je súčasťou náučného chodníka ponúka návštevníkom možnosť dozvedieť sa viac o sopečnom pôvode ostrovov, poskytuje údaje o veľkej biodiverzite, ktorú táto oblasť ponúka a rovnako aj informácie o ekológii a ochrane prírody.
Caldeira Velha na Sao MiguelNajväčšia populácie delfínov
Južné pobrežie ostrova Pico je práve kritickým biotopom pre delfíny Risso, ktoré využívajú túto oblasť na chov a dojčenie mláďat. Pôrod prebieha hlavne v letnej sezóne - od júna do augusta, čo je zároveň najrušnejšou sezónou pre Azorské ostrovy. Dojčiace samice možno stretnúť v tomto období bližšie pri pobreží, tvoria vlastnú sociálnu jednotku. Priestorová segregácia samíc poukazuje na konkrétne potreby a zraniteľnosť delfínov Rissoových v tejto fáze ich životného cyklu. Preto sa aj zásluhou tejto nadácie veľmi dbá na to, aby pozorovanie veľrýb a delfínov neovplyvnilo a neohrozovalo “delfínie matky” a celkovo populáciu týchto zvierat.
Delfíny Risso na ostrove PicoTradičné pestovanie
Na svojich cestách po Azorských ostrovoch nezabudnite navštíviť plantáž ananásov. Je tu unikát. Pestujú ich tu od roku 1840. Je to jediné miesto v Európe, kde ich pestujú. Sú menšie, o niečo drahšie, no musíte ich vyskúšať predsa. Pestujú ich na ostrove São Miguel a v obchodoch sa predávajú pod názvom Ananás dos Açores. Pri pestovaní sa využívajú tradičné technológie.
AnanásyEurópa
Azorské ostrovy (POR), Portugalsko
náročnosť
Trvanie
Azorské ostrovy (POR), Madeira (POR), Portugalsko
náročnosť
Trvanie
Európa
Azorské ostrovy (POR), Madeira (POR), Portugalsko
náročnosť
Trvanie