Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je stanovená leteckou spoločnosťou. Najčastejšie je to v prípade letenky v economy class 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, s maximálnou hmotnosťou do 5 kg).

Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší na bežnú dovolenku je jeden kufor a menší ruksak. Do príručnej batožiny si zbaľte všetky elektronické zariadenia s akumulátormi (okrem holiacich strojčekov). Pokiaľ idete na horskú turistiku alebo iné náročnejšie výlety, batožinu tomu prispôsobíte.

Nezabudnite na opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom. Mnoho z vás sa aj tak spáli po prvom dni na pláži. Dávajte si na to pozor.

Do krajiny je pre nemoslimov povolený dovoz max. 2 litrov/fliaš alkoholu bez preclenia.

Aké oblečenie si zobrať?

Dlhé nohavice, tenisky, tričko s dlhým rukávom alebo sveter do lietadla. Bandanu okolo krku, prípadne si ju natiahnete aj na ústa a nos. Klimatizácia v lietadlách býva niekedy "zabijak" a nechceme, aby ste zbytočne prechladli už počas cesty. Do lietadla rozhodne odporúčame dlhé nohavice, košeľu alebo tričko s dlhým rukávom a sveter. Po tejto "chladnej" časti cesty pristaneme v Ománe a všetko bude krajšie. 28 a viac stupňov a príjemne teplo. Kvôli slnku nezabudnite na pokrývku hlavy a slnečné okuliare.

Oblečte sa do leta. Ženám odporúčame aj dlhšiu, elegantnú sukňu, alebo šaty a mužom jedny dlhé nohavice. 

V Ománe sú hotely vysokej úrovne a preto si zoberte aj pekné oblečenie - odporúčame šaty z ľanu. Pre pánov zopár košelí (opäť ľanové sú dobrým trikom) a zvážte ľahké letné sako. V peknom oblečení sa budeet cítiť v Ománe príjemne a aj domáci si Vás budú viac vážiť.

Na mieste si môžete kúpiť domorodé oblečenie. Ženy si zrejme čiernu abaju s burkou nekúpia, ale mužom odporúčame pozrieť sa na dišdašu, čo je dlhorukávny bezgolierový "župan" kde vyzeráte ako postavičky z animovaného seriálu Kremienok a Chocholúšik. V Ománe sa v zimných mesiacoch (v Salalah je aj v zime 30 stupňov celzia) nosia tmavé farby dišdaši - zelená a hnedá. Na hlavu si kúpte turban (muzzar), alebo čiapočku (kuma). Je to príjemné, domáci ohodnotia Vašu odvahu a oblečenie využijete doma na karnevaloch a záhradných párty. Prečítajte si viac o priateľských Ománcoch a oblečení. 

V Ománe sú zásuvky britského typu "G". Ak máte doma vhodný adaptér, nezabudnite si ho pribaliť. Ak plánujete nabíjať viacero zariadení naraz, zíde sa Vám "rozdvojka".

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.