Muscat

Hlavné a najväčšie mesto krajiny. Je sídlom ománskej vlády a sultána. Mesto je známe už z 1.storočia n.l. ako dôležitý prístav na plavebnej ceste medzi východom a západom. V priebehu histórie bol Muscat ovládaný miestnymi kmeňmi, peržanmi, začala mohutná výstavba a rozvoj mesta pod vedením sultána Qaboosa. Hlavnými atrakciami mesta sú viaceré budovy a miesta. Sultánsky palác Al Alam s celou vládnou infraštruktúrou a národným múzeom je miesto, kam by mali zamieriť kroky každého návštevníka. Ak ste fanúšikom múzeí, nevynechajte Bait al Zubair, nebudete ľutovať. V mestskej časti Mutrah je známy souq (tradičná tržnica), príjemné nábrežie s parkom a rybou tržnicou. Tu nájdete množstvo reštaurácii a kaviarní. Poslednou atrakciou, ktorú by ste nemali vynechať je Veľká mešita Sultána Qaboosa neďaleko letiska. Táto fascinujúca stavba je perlou medzi mešitami celého Arabského polostrova.

Nizwa

Historické mesto v horách Hajar na severe Ománu. Jedno z najstarších miest krajiny, ktoré bolo dôležitou obchodnou križovatkou a v 6. a 7. storočí bolo hlavným mestom dnešného Ománu. Aj v dnešnej dobe je významným uzlom medzi Muscatom, vnútrozemím a juhom krajiny. Prechádza tadiaľto diaľnica do Salalahu. Veľká mešita bola dôležitým centrom islamského učenia. V centre sa nachádza najnavštevovanejšia ománska pamiatka – pevnosť Nizwa. Mohutná stavba by sa skôr hodila do stredovekej Európy, ako na Arabský polostrov. V tesnom susedstve je tradičný souq, ktorý má stále okrem suvenírov pre turistov aj tradičnú časť, kam chodia nakupovať domáci a 1x do týždňa tu je trh s dobytkom. Na okraji mesta sa nachádza historický a stále funkčný zavlažovací systém – Falaj Daris (UNESCO). Vďaka nemu sa z Nizwy stalo centrum pestovania datlí v krajine.

Jabreen – palác

Pevnosť v mestečku neďaleko Nizwy a v tesnej blízkosti Bahly je považovaná za jednu z najkrajších v krajine. Bola vybudovaná Imámom Bel’arab bin Sultan Al Yarubi na konci 17.storočia. Od vyhnania portugalcov bola dôležitým centrom a sídla nastupujúceho vládcu Bel’araba. Pevnosť bola vybudovaná z jeho vlastných financií a vplyv stratila, keď na trón nastúpil jeho brat. Hlavným rozdielom od známejších pevností v Nizwe a Bahle je to, že bol budovaný počas mierových časov a tak je to skôr palác ako pevnosť. Trojposchodová stavba má dve hlavné veže, množstvo miestností na vítanie hostí, jedální a „obývačiek“. Zachovalo sa tu množstvo detailov na oknách a drevených obkladoch.

Pevnosť v Bahla

Qal'at Bahla' je rozľahlá a fascinujúca pevnosť, ktorá bola ako prvá a doteraz jediná pevnosť zapísaná na zoznam UNESCO. Aj napriek tomuto je o nej málo informácii, vo vnútri nenájdete takmer žiadne informácie a ani brožúry a skúsených sprievodcov. Po rekonštrukcii v roku 2012 bola znovu otvorená a sprístupnená. Aj keď bez detailných informácii, prechádzku po tomto rozľahlom monumente si určite každý návštevník užije. Pevnosť bola vybudovaná medzi 12. a 15.storočím miestnym kmeňom Banu Nebhan, ktorí kontrolovali obchod s kadidlom. Počas prechádzky sa Vám z jednotlivých častí otvárajú nádherné pohľady na samotnú pevnosť, ale aj priľahlú oázu, ktorá bola kedysi obohnaná múrom. Tento je na určitých úsekoch zachovaný. Minimum návštevníkov, ktorí sem prichádzajú z nej robia veľmi atraktívne miesto, na rozdiel od pevnosti v Nizwe, kde turizmus prekvitá. Po pevnosti sa prechádzate takmer sami.

Al Hamra

jedno z najstarších veľmi dobre zachovaných miest Ománu. Skladá sa z viacerých dedín, ktoré boli časom zlúčené a pohltené s pribúdajúcou populáciou. V najstarších častiach spred 400 rokov tu nájdete troj aj štvor poschodové budovy, ktoré sú stavané z palmových kmeňov a blata. Centrom je historický souq, na ktorom ešte môžete sledovať život ako v dávnych dobách. Mesto leží v horách Akhdar neďaleko najvyššej hory Ománu, Jebel Shams.

Al Hoota

4,5km dlhá jaskyňa, ktorá sa nachádza na úpätí najvyššej hory Ománu. Je jedinou sprístupnenou krasovou jaskyňou na celom území Arabského polostrova. Stalaktity, stalagmity aj stalagnáty spolu s jazierkami tvoria atraktívne prostredie. Sprístupnených je približne 850 metrov a je príjemne nasvietená. V jazierkach žije endemický druh slepej rybky, ktorú tu so šťastím uvidíte. V návštevníckom centre je zriadené múzeum a do jaskyne Vás zavezie moderne vyzerajúci vláčik na úzkorozchodnej koľaji. Jaskyňa bola objavená v roku 1960 pastierom, ktorému sa sem zatúlala koza. Podľa miestnych však bola známa už v dávnych dobách.

Salalah

Významné a tretie najväčšie mesto krajiny na juhu neďaleko jemenskej hranice. V minulosti bolo hlavným mestom Dhofaru, centra obchodu s kadidlom. V 19.storočí bolo zabrané Muscatom a stalo sa súčasťou sultanátu. V roku 1940 sa tu narodil jediný syn sultána Said bin Taimura, Qaboos, ktorý v roku 1970 prevzal moc a stal sa sultánom Ománu. Počas celého jeho panovania z Muscatu držali pripravený jeho palác na neočakávanú návštevu. Naposledy tu bol v roku 2010 pri 40. výročí jeho panovania. V roku 2011 sa tu nakrátko odohrali protesty v rámci Arabskej jari. Počas khareefu (monzúnu) je krajina od júna do septembra zelená a láka množstvo turistov. Vodopády Darbat, Ain Athum, Ain Tubrook sú len jedny z viacerých. Neďaleko mesta na kopci je hrobka Starozákonného proroka Jóba a smerom na juhozápad sú údolia so stromami (UNESCO) produkujúcimi miazgu – kadidlo. Pobrežie ponúka príjemnú plážovú dovolenku na belostných piesočných plážach s výbornými službami.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.