Do Ománu nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od Vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. Sprievodca v prípade nutnosti zaistí prevoz do nemocnice a konzultácie s lekárom. Zoberte si Acylpyrín, alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, živočíšne uhlie na pretrávenie, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom, prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v tropických oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne viackrát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. 

Pokiaľ Vám v dopravných prostriedkoch býva nevoľno, zoberte so sebou Kinedryl (pre istotu).

Na ochranu pred bodavým hmyzom je vhodné používať repelenty a elektrické odpudzovače hmyzu. Večer pri otvorenom okne používajte, ak je, ochrannú sieťku na okne, alebo dverách. Bodavého hmyzu je tu málo, ale nájde sa.

Pri plávaní v mori si dávajte pozor na silné morské prúdy a vlny. Vždy sa uistite, že plávanie je bezpečné. Ak si nie ste istý, tak sa informujte v hoteli. Nikdy nepreceňujte svoje schopnosti a nekúpte sa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.

V púšti, rovnako ako aj v mori sa nachádzajú zvieratá, ktoré dokážu človeku ublížiť. Žije tu niekoľko druhov vreteníc a škorpiónov. Buďte opatrní, aj keď je malá pravdepodobnosť, že na tieto živočíchy natrafíte. V mori sa radšej ničoho nedotýkajte, pokiaľ si nie ste istý, o akého živočícha ide. Indický oceán je domovom viacerých jedovatých živočíchov, ktoré dokážu človeka potrápiť.

Slnko na Arabskom polostrove je extrémne horúce a opaľuje aj keď je zatiahnuté. Vždy používajte vhodný opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom. Aj keď je obloha zatiahnutá a sú oblaky, tak spaľuje. Nepodceňte to.

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého klienta. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné.

Vývoz koralov, mušlí a iného morského bohatstva je zakázaný.

Spoločnosť v Ománe vyznáva islam a je veľmi konzervatívna, z toho dôvodu je vhodné prispôsobiť miestnym zvyklostiam obliekanie i ďalšie osobné prejavy. Nudizmus je prísne zakázaný. Kúpanie v plavkách je povolené len na hotelových plážach vyhradených pre turistov. Opaľovanie sa bez vrchného dielu nie je v krajine povolené, môže byť trestané pokutou, doživotným vyhostením z krajiny, prípadne väzbou. V dovolenkových rezortoch sú pravidlá ohľadne kúpania, odevu a alkoholu voľnejšie.

Alkohol je možné dostať iba v turistických rezortoch, v ostatných častiach krajiny je zakázaný.

Drogy sú prísne zakázané a ich prechovávanie môže byť trestané doživotnou väzbou. Krajina do dnešných dní prevádzkuje fyzické tresty a trest smrti.

Krajina je vo všeobecnosti bezpečná, prečítajte si o tom v blogu o Ománe.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.