Bulharsko nie je krajina, kde by ste sa bežne stretávali s kriminalitou a hoci má občas v našich končinách horšiu povesť, na mieste je všetko inak. Samozrejme, treba sa mať na pozore tak ako sa máte keď ste doma a dávajte si pozor na svoje osobné veci a doklady. Bulharsku si však rozhodne užijete.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Pozor si dajte na drobnú kriminalitu, ktorú nájdete všade na svete a samozrejme ani Bulharsko nemôže byť výnimkou. Preplnené trhoviská, prostriedky mestskej hromadnej dopravy v Sofii či pešie zóny počas turistickej sezóny sú ideálne miesta, kde hrozí drobná krádež. Počas sezóny sa na tieto miesta sťahujú tí, ktorí chcú zneužiť nepozornosť turistov a tak majte svoje veci pod dohľadom. Určite natrafíte aj na žobrákov,  no často ide o žobrácku mafiu a nepodporujte ju.

Bulharsko je bezpečná krajina, no ak by ste sa mali vyvarovať niektorým miestam, potom sú to tieto. V Sofii netreba zbytočne chodiť do oblasti akou je štvrť Filipovci či Fakulteta. V Plovdive pokojne obíďte Stolipinovo a na pobreží zase nepotrebujete ísť do oblastí akými je Maksuda či Meden Rudnik. Zvýšenú pozornosť majte aj v noci, ak sa presúvate mestom. Vyvarujte sa bočným, tmavým uličkám, ktoré nepoznáte.

Ak sa chystáte na treky do bulharskej prírody, vždy si skontrolujte predpoveď počasia, pretože to sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Majte so sebou vždy aj teplejšie oblečenie hoci vyrážate za krásneho počasia. Ak je vašim cieľom vyjsť na vrchol Musala s výškou 2925 mnm a nie ste veľmi skúsení, vezmite si so sebou aj sprievodcu a viac si celú cestu vychutnáte.

Vyhýbajte sa túlavým psom, ktorých stretnete pokojne aj v mestách, no ešte viac na vidieku, ak sa vydáte niekam na prechádzku.

Ak by ste sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodli meniť peniaze na ulici, dajte si pozor na vekslákov. Tí pred železničnou stanicou v Sofii či v Burgase sú notoricky známi a sú tam preto, aby vás oklamali. Ak si nespočítate peniaze, určite o nejaké prídete. 

Pozor si dávajte na horúčavy počas letnej sezóny na čiernomorskom pobreží. Dodržiavajte pitný režim, vyhýbajte sa najhorúcejším hodinám dňa a pite dostatok tekutín. Ani na pláži nemusíte byť desať hodín denne. Kvôli horúčavám sa takmer každý rok objavujú aj lesné požiare, takže ak sa chystáte do prírody, overte si situáciu.

Ak plánujete cestovať taxíkom, objednajte si ho pohodlne cez aplikáciu, no ak ju nemáte, vždy sa s taxikárom na ulici dohodnite na cene vopred. Nemôžete nasadnúť, nechať sa odviezť a potom sa spýtať koľko platíte, pretože vás nečestný taxikár môže veľmi ľahko a rýchlo natiahnuť a obtiahnuť o peniaze.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Vaša osobná lekárnička na dlhší pobyt v Bulharsku: Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen (zobrať viac!), antibiotiká, ktoré zvyknete užívať – najlepšie širokospektrálne alebo na tetracyklínovej báze (dobré aj na zažívacie ťažkosti), kvapky do očí., repelent, opaľovací krém, niečo proti hnačke (Reasec, Immodium), leukoplast na otlaky a jeden elastický obväz. Taktiež lieky, ktoré pravidelne doma užívate.

Prevencia je prioritou. Odporúčame Vám uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

Bulharsko - cesta za vínom Blog

Blog Bulharsko - cesta za vínom

Bulharsko je zaujímavou krajinou, ktorá ponúka viac ako len 378 km dlhé pobrežie Čierneho mora. Táto krajina má bohatú históriu, staré tradície a…

Patrícia Kardošová 4 min. čítania