Líbya je krajina s mimoriadne zlou povesťou a za tú môže samozrejme ničivá a dlhá občianska vojna, ktorá začala počas arabskej jari. Dlhé roky bojov znemožňovali akékoľvek cestovanie do krajiny a tá sa odsunula na absolútny okraj cestovateľského záujmu. Dnes je všetko inak a Líbya sa hlási o slovo, hoci stále ide o nestabilnú a nebezpečnú krajinu do ktorej odporúčame cestovať iba skúseným cestovateľom.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Cestovanie do Líbye je cestovaním do krajiny, kde nedávno skončila občianska vojna a niekde ešte stále problémy pretrvávajú. Východná časť krajiny ležiaca na hranici s Egyptom je stále miesto, kam sa nedostanete a cestovanie po Líbyi má obrovské množstvo špecifík. Musíte ísť so sprievodcom a ste pod drobnohľadom bez možnosti individuálneho spoznávania. Tým sa odbúrava aj veľké množstvo problémov, ktoré by mohli prípadne nastať.

Ak vám líbyjský sprievodca povie, že sa do niektorej z oblastí nedá dostať, tak sa tam dostať nedá. Niekde vás môžu otočiť na checkpointe, inde bude uzavretá časť mesta alebo pamiatka. To všetko sú špecifická cestovania takouto krajinou. Neopúšťajte skupinu v noci, aby ste sa vydali do miest na potulky nočnými ulicami. Nemusí to byť najbezpečnejšie rozhodnutie.

Líbya je konzervatívna krajina a tak tomu prispôsobte aj oblečenie. Žiadne vyzývavé farby, výstrihy, krátke nohavice či krátke sukne, legíny. Zvoľte konzervatívne oblečenie a najlepšie je kúpiť si dokonca lokálne oblečenie, aby ste lepšie zapadli medzi domácich. Ak budete v starom centre, v bazárových uličkách, bude lákavé fotiť miestnych, ale vždy sa dopredu spýtajte či sú ochotní odfotiť sa. Najmä fotenie žien v týchto končinách môže priniesť problémy a tak sa mu skúste vyvarovať.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Hygiena je v Líbyi mimo Tripolisu na nižšej úrovni. Zažijete to najmä pri presunoch. Niekedy máte možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do Vašej batožiny.

Pokojne môžete jesť aj na ulici, ale jedlo musí byť ugrilované, uvarené pred Vami. Neberte si teda to jedlo, ktoré si obchodník – kuchár pripravil dopredu, ale povedzte si, že chcete čerstvé. Reštaurácie navštevujte také, ktoré sa Vám zdajú čisté a kde je veľa ľudí, a teda veľký obrat. Sú to jednoduché pravidlá, ako všetky dôležité pravidlá v živote. Keď ich budete dodržiavať, problémy mať nebudete. Pozor si dajte viac na šalát a zelenina môže byť sem tam problémová, a tak sa jej radšej vyhnite. Vodu pite v Líbyi len balenú a kupovanú, nie z vodovodných kohútikov.  

Pred odchodom navštívte svojho lekára a zubára. Každému odporúčame dať sa zaočkovať proti hepatitíde A alebo brušnému týfu, a samozrejme prekontrolovať očkovanie proti tetanu. Očkovanie však nie je povinné. Tieto očkovania sa odporúčajú prakticky do každej krajiny Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Riziko nákazy tu je obdobné ako napr. v Egypte či Turecku. Na očkovanie sa informujte najlepšie v najbližšej hygienickej stanici, na epidemiologickom oddelení, alebo na klinike cudzokrajných chorôb v Bratislave. Zaočkovať sa treba minimálne dva týždne pred odletom.

Samozrejme, odporúčame Vám uzavrieť komplexné cestovné poistenie

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

Bezpečnosť v cestovaní 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2024

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet? Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…