Aj napriek tomu, že región Strednej Ázie u nás nemá veľmi dobrú povesť, sami uvidíte, že pravda je niekde úplne. Kedysi bola obrovským strašiakom regiónu Strednej Ázie byrokracia a korupcia, no po mnohých zákonoch sa veci aspoň z hľadiska turizmu zlepšili. Už vás bežne nezastavia na ulici policajti, žiadajúci váš pas, snažiaci sa od vás vylákať pokutu za vymyslený priestupok. No na hraniciach ešte môžu skúsiť od vás vymámiť bakšiš.

Úroveň pouličnej kriminality je veľmi nízka a takmer neexistuje, hoci sa stále treba mať na pozore, najmä vo väčších mestách či na preplnených bazároch. Buďte tak ostražití ako ste doma a všetko bude v poriadku. 

Medzi najnebezpečnejšie záležitosti môže byť prechádzanie cez cestu (aj na zelenú), pretože najmä v Iráne je premávka miestami divoká a chodec tu nemá takmer žiadne práva a z hocikadiaľ môže na vás vybehnúť motorka, auto alebo autobus. Radšej sa dva alebo trikrát pozrite a ubezpečte sa, že môžete prejsť, prípadne sa pripojte k domácim a tí vám pomôžu. Pozor si v Strednej Ázii treba dať aj na to, že niekde môžu chýbať poklopy na kanáloch, namiesto chodníkov sú len rozkopané cestičky a že chodník sa sem tam zrazu stratí a skončí v žľabe s kanalizáciou. Večer aj v mestách vypínajú osvetlenie v mnohých častiach, a preto na tieto detaily myslite.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.