Aj napriek tomu, že región Strednej Ázie u nás nemá veľmi dobrú povesť, sami uvidíte, že pravda je niekde úplne inde ako v médiách či v televízore. Tento región patrí medzi najbezpečnejšie na svete a ľudí, ktorých stretnete budú patriť medzi tých najmilších, s akými ste sa na svojich cestách stretli. Neveríte? Spýtajte sa tých, ktorí tu boli pred vami. 

Pozor si v Strednej Ázii treba dať aj na to, že niekde môžu chýbať poklopy na kanáloch, namiesto chodníkov sú len rozkopané cestičky a že chodník sa sem tam zrazu stratí a skončí v žľabe s kanalizáciou. Večer aj v mestách vypínajú osvetlenie v mnohých častiach, a preto na tieto detaily myslite.

Kedysi bola obrovským strašiakom regiónu Strednej Ázie byrokracia a korupcia, no po mnohých zákonoch sa veci aspoň z hľadiska turizmu zlepšili. Už vás bežne nezastavia na ulici policajti, žiadajúci váš pas, snažiaci sa od vás vylákať pokutu za vymyslený priestupok. No na hraniciach ešte môžu skúsiť od vás vymámiť bakšiš. Úroveň pouličnej kriminality je veľmi nízka a takmer neexistuje.

Aj napriek tomu, že je tento región bezpečný, má niekoľko svojich špecifík. Pamír Highway, okrem toho, že je považovaná za jednu z najkrajších ciest sveta, je aj jednou z najnáročnejších. Preto treba mať kvalitnú dopravu a top šoféra, ktorý je vycvičený na obtiažne cesty a vozí turistov. To znamená, že šéf mu prikázal ako jazdiť a vyškolil ho na to. Toto je skutočný problém, a preto je kvalitný partner v Tadžikistane nutnosťou. 

Pripravte sa aj na to, že počas presunou krajinou je hygienický štandard toaliet niekedy na veľmi nízkej úrovni. Často máte možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do vašej batožiny.

Politická aj náboženská situácia môže byť pre laika neprehľadná a preto sa netreba púšťať do ostrých debát na tieto témy. Režimy v Strednej Ázii neradi počujú kritiku do vlastných radov a hoci miestni nadávať pred vami môžu, nenechajte sa zlákať do takejto debaty. Aj keď sa vám niektoré náboženské nariadenia nepáčia a nesúhlasíte s nimi, nechajte si to pre seba a netreba provokovať tých, ktorí s náboženstvom preplietali svoj život. Neprišli ste sem meniť režimy, ale naučiť sa o nich a skúsiť ich pochopiť.

V Tadžikistane rátajte so žalúdočnými ťažkosťami. Má ich tu podľa našich skúseností až cca 40% cestovateľov. No netreba panikáriť. Vo vysokých výškach musíte piť ešte o trošku viac vody, aby ste sa nedehydrovali. Dehydratáciu spoznáte podľa tmavého moču a popukaných pier. Aby ste sa takému stavu vyhli, treba tekutiny systematicky dopĺňať. V Tadžikistane majú nekvalitný záchodový papier; iba také hnedé úzke tvrdé ruličky, a tak si kvalitnú rolku radšej vezmite so sebou z domu. Pripravte sa aj na to, že počas presunov je hygienický štandard toaliet niekedy na veľmi nízkej úrovni. Často máte možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani tá.

Po vstupe do hôr Pamíru, hneď za prvým mostom cez rieku Pandž, uvidíte opakovane tabule “Pozor míny!” Nemusíte skúšať, či tie nápisy naozaj majú pravdu a na WC nechoďte ďaleko od cesty. Na afganskej strane sú oblasti s odstránenými mínami označené bielymi bodmi, a naopak, tam, kde míny sú, uvidíte červené značenie.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Neumožní Vám prekročiť hranice medzi jednotlivými krajinami! Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto.

Zdravie: Do regiónu Strednej Ázie nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách sami. Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom, prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budete pohybovať možno aj v oblastiach, kde sa budete viac potiť. Nepite len, keď ste smädní, ale aj preventívne, viackrát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Poznávacie cesty sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania, ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava. Tomuto sa samozrejme snažte vyhnúť. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára.

V regióne dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu, a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. 

Prevencia je prioritou. Samozrejme, odporúčame Vám uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

Výšková choroba v Tadžikistáne

Blog: Bezpečnosť Tadžikistan


Tropické choroby tu nehrozia - očkovanie nie je potrebné.
Keď idete absolvovať Pamir Highway, vyrazte z Dušanbe, nie z Ošu!
Rešpektujte cedule ´pozor míny!´ a na hraniciach s Afganistanom sa neprechádzajte ďaleko od ciest.
Drogy sú tu lacné a kvalitné, no ilegálne.
Pamir Highway je bezpečná s kvalitným šoférom (brzdeným šikovným šéfom cestovky).

Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu. 

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

8 dní

Trvanie

2076 2595€
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko

28.06. → 07.07. +2 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

2918 3890€
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3752 4690€
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

16 dní

Trvanie

3521 4695€
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Tadžikistan - rozprávkovou zabudnutou krajinou Prémiový blog

Prémiový blog Tadžikistan - rozprávkovou zabudnutou krajinou

Tadžikistan – bodka za mojím ázijským putovaním. Posledná krajina, ktorú som na tomto obrovskom fascinujúcom kontinente ešte poriadne neprešiel a…

Ľuboš Fellner 56 min. čítania
Dušanbe – Stalinovo úspešné dieťa Dušanbe

Dušanbe Dušanbe – Stalinovo úspešné dieťa

Vedeli ste, že Dušanbe znamená pondelok? Napriek tomu je v tejto stredoázijskej metropole rozhodne čo vidieť každý deň... Pritom vôbec nejde o…