Južná Amerika je neslávne známa svojou nízkou bezpečnosťou. Chile je na tom s bezpečnosťou o čosi lepšie, ale aj tak dodržujte dôsledne všetky odporúčania a nikdy nepodceňujte situáciu. Nechoďte sami do miest, ktoré nepoznáte, neprovokujte miestnych obyvateľov, nefotografujte ich, ak im to prekáža, vyhýbajte sa nadmernému užívaniu alkoholu, vyvarujte sa pokušeniu ochutnať akúkoľvek drogu.

Špeciálne zdôrazňujeme bezpečnosť vo veľkých mestách, predovšetkým v Santiagu. Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Vždy majte u seba vizitku Vášho hotela. Peniaze majte uložené na bezpečnom mieste. Cennosti si nenechávajte voľne položené v izbe v hoteli. Využívajte trezor alebo majte zabezpečený zámok na svoj kufor. 

Veľkonočný ostrov je z hľadiska bezpečnosti v poriadku, a to aj vo večerných hodinách. Nie sú tu žiadne bezpečnostné výstrahy. Treba však dbať vždy na základnú opatrnosť a strážiť si, samozrejme ako vždy, svoje cennosti.

Očkovanie nie je nevyhnutné. Treba však dodržiavať určité zvyklosti, ktoré zaviedli už kolonialisti. „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ A tieto pravidlá platia doteraz. Vodu pite iba z kúpených fliaš. Ovocie si budete šúpať. Pokojne môžete jesť aj na ulici (je to dokonca jedna z najlepších možností), ale jedlo musí byť ugrilované, uvarené pred Vami. Neberte si teda to jedlo, ktoré si obchodník – kuchár pripravil dopredu, ale povedzte si, že chcete čerstvé. Reštaurácie navštevujte také, ktoré sa Vám zdajú čisté a kde je veľa ľudí a teda veľký obrat. Sú to jednoduché pravidlá ako všetky dôležité pravidlá v živote. Keď ich budete dodržiavať, problémy mať nebudete.

Ak plánujete dovolenku vo svete v období november - marec t.j v období keď je na severnej pologuli chrípková sezóna tak všeobecne odporúčame očkovanie proti chrípke, ktoré Vás chráni doma, v zahraničí a samozrejme chráni aj Vaše peniaze. O vhodnom čase očkovania sa informujte u Vašeho obvodného lekára.

Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať a lieky proti hnačke, kvapky do očí. Vybavenosť nemocníc v Južnej Amerike je všade na dobrej úrovni.

Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára. Väčšinou sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A, B a skontrolujte si očkovanie proti tetanu. Vo vyslovene malarickej oblasti sa nachádzať nebudete, ale tí najdôslednejší z Vás si so sebou môžu vziať aj antimalariká (napr. Lariam). Nezabudnite na krém s vysokým ochranným faktorom, šatku/klobúk alebo šiltovku, repelent a slnečné okuliare. Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete tu. Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. Užívanie liekov a prevencia je slobodným rozhodnutím každého cestovateľa. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.