V starých častiach Bangkoku, nie tak ďaleko od Kráľovského paláca či chrámového komplexu Wat Pho nájdete aj menej známy, no unikátny chrám Wat Ratchabophit. Leží asi 1,5…

Bezpečnosť Thajsko
Región juhovýchodnej Ázie patrí medzi najbezpečnejšie regióny sveta a nie je bežné, aby človek v týchto končinách zažil prepadnutie na ulici alebo niečo podobné. Aj napriek tomu treba byť ostražití a dávať si pozor na svoje vlastné, osobné veci. Pozor si dávajte aj na peňaženku či mobilný telefón a nenechávajte ich len tak položené na stole v kaviarni či reštaurácii, pretože o neho vďaka šikovnému, pouličného predavačovi môžete veľmi rýchlo prísť.
Zvýšenú opatrnosť treba mať pri prechádzaní cez cestu (aj na zelenú), pretože najmä v Bangkoku je premávka miestami divoká a chodec tu nemá takmer žiadne práva a z hocikadiaľ môže na vás vybehnúť motorka alebo tuktuk. Toto sú často najnebezpečnejšie situácie v Thajsku. Ak si chcete na pláži požičať motorku, robíte to len na vlastnú zodpovednosť a požičajte si ju len vtedy, ak ste s ňou máte skúsenosť. Po daždi môžu thajské cesty kĺzať viac, než tie naše a boli by ste prekvapení koľko motorkárov vtedy spadne, či sa dostane do kolízie. Myslite na to.
Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor alebo iné bezpečné miesto.
Zdravie: Odporúčame, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách sami. Zoberte si lieky, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom, prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budete pohybovať v tropických oblastiach a viac potiť. Nepite len zo smädu, ale aj preventívne, viackrát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Pobyt v exotike a zmena klímy sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava. Tomuto sa samozrejme snažíme vyhnúť. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára.
Ak plánujete dovolenku vo svete v období november - marec t.j v období keď je na severnej pologuli chrípková sezóna, všeobecne odporúčame očkovanie proti chrípke, ktoré Vás chráni doma, v zahraničí a samozrejme chráni aj Vaše peniaze. O vhodnom čase očkovania sa informujte u obvodného lekára.
Pozor si treba dávať na brehu Andamanského mora, pretože slnko tu svieti naozaj veľmi intenzívne a aj keď je vonku zamračené, tak si môžete byť istí, že vás slnko pomaličky opaľuje. Neopaľujte sa tu preto intenzívne, ako ste možno zvyknutí z európskych pláží, ale radšej si slnečné žiarenie dávkujte postupne. Nezabudnite na pokrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovací krém s vysokým faktorom.
Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého z vás. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom
Thajsko - pripravte sa na dovolenku
Blog Vstupná karta do Thajska - návod na vyplnenie
Vitajte pri návode k vyplneniu príjazdovej karty do Thajska. Tento formulár sa dá vyplniť maximálne 72 hodín pred plánovaným vstupom do krajiny a…
Blog Duchovia Thajska – kultúra, zvyky a legendy
Thajskí obyvatelia sú už odpradávna veľmi poverčivý národ. Niet sa čomu čudovať. Thajci a samotné thajské územie majú bohatú históriu, ktorá sa…
Blog Thajská kuchyňa - najlepšie jedlá a čo ochutnať
Až do relatívne nedávnej doby bolo bohaté kulinárske dedičstvo Thajska jedným z jeho najlepšie strážených tajomstiev. Objavenie tejto kuchyne…
Blog Figovník banyan - najuznávanejší strom sveta
Figovník alebo fikus poznáme určite všetci. Ako rastlinu v kvetináči sme ju vídavali v tisíckach škôl po celom Slovensku ešte od čias socializmu.…
Budhistické Thajsko má nespočetné množstvo chrámov, no ak chcete z neho vidieť viac, môžete sa vydať po stopách jeho mešít. Tých by sme v celom kráľovstve napočítali…
Thajský Bangkok je mestom mnohých pamiatok a hoci sa celý svet uprene pozerá na fantastické chrám akými sú Wat Arun, Wat Pho alebo Wat Phra Kaew so svojím vzácnym…
Thajsko je budhistickou krajinou a stačí len niekoľko chvíľ, aby ste si to všimli. Takmer 95 % populácie obrovskej viac, než 70-miliónovej krajiny sú budhisti, no…