Indický subkontinent, kde leží India je veľmi špecifickou oblasťou, ale v zásade platí, že ide o bezpečný región. Samozrejme India je obrovská krajina a ak sem tam počujete o problémoch v Kašmíre (kam bežne BUBO chodieva), netýka sa to celej krajiny, ale len jedného regiónu. India je obrovská a málokto si to uvedomí. Ak sú na juhu záplavy, tak sever nemusí mať už mesiace kvapku dažďa a naopak.

India má samozrejme niekoľko špecifík a ak je to vaša prvá ázijská krajina v živote, tak sa nevyhnete kultúrnemu šoku. Všade je plno ľudí, cesty zapchaté autami, autobusmi, rikšami či tuktukmi, stále trúbia, máte pocit, že všade je hluk, špina, prach a do toho od vás niečo chce okoloidúci žobrák. Máte pocit, že sa zbláznite, ale verte, že to je len prirodzená obrana a čoskoro sa rozplynie. Prešiel si tým každý a hneď na to, začnete túto krajinu milovať tak ako my. Uvidíte, že India nie je len o tomto klišé.

Pozor si v Indii treba dať pri prechádzaní cez cestu, pretože chodec tu prakticky nemá žiadne práva a nikto vám len tak nezastaví, aby ste mohli prejsť cez cestu. Buď sa rozhodnete vykročiť alebo tam stojíte dodnes. Niektoré chodníky budú v katastrofálnom stave a tak si treba dávať pozor pod nohy, aby ste neskončili v diere alebo aby ste neskočili do kôpky, ktorú tam zanechala posvätná krava. Pozor na svoje osobné veci si treba dávať najmä na trhoviskách, bazároch, preplnenom metre v Dillí alebo na iných miestach, kde je zvýšená koncentrácia ľudí, teda aj na železničných staniciach či priamo vo vlaku.

Žobráci sú súčasťou Indie od malých detí po starých ľudí, ale verte, že nezachránite všetkých a ak dáte niečo jednému z nich, ostatní to uvidia a budú si myslieť, že aj oni majú právo na to, čo dostal ich kolega. To môže viesť k problémom. Nedávajte ani peniaze žobrajúcim deťom, pretože tie často nechodia do škôl, len preto aby si takto zarábali.

Najväčším strašiakom Indie pred cestou je špina a hygiena a mnohých žiaľ tieto veci odrádzajú natoľko, že roky čakajú, kým do Indie vycestujú. Ako náhle v Indii ste, tak zistíte, že to nie je také zlé, ako ste si predstavovali. Samozrejme, nikto nepovie, že budete kráčať po čistých uliciach, ale väčšinou sa špina koncentruje v niektorých štvrtiach a nie je to záležitosť každej jednej ulice či štvrte mesta. Uvidíte aj tie špinavé, ale aj tie ktoré sú ich pravým opakom. Hygiena je samozrejme v Indii na mnohých miestach iná ako v Európe a sem tam máte pocit, že hygienický štandard neexistuje. Verejné toalety v mestách sú veľmi zlé, no keď ste v reštaurácii, tak nie je s týmto žiaden problém.

Mnohé regióny Indie majú veľmi zlé cesty a ak budete cestovať po krajine, pripravte sa na to, že presun, ktorý v Európe má 200 kilometrov tu nebude trvať dve a pol hodiny, ale pokojne aj 5 hodín. Trpezlivosť je dôležitá a hnevom na kvalitu ciest nikomu nepomôžete

Pripravte sa aj na to, že počas našich presunov je hygienický štandard toaliet niekedy na veľmi nízkej úrovni. Často máme možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do vašej batožiny.

Ak sa vyberiete do divočiny či do národných parkov, rešpektujte pokyny vášho sprievodcu, pretože ten presne vie kam ísť, aby ste videli čo najviac. Túlanie sa národnými parkami bez sprievodu môže byť nebezpečné a na mnohých miestach aj zakázané, tak na to myslite.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas v Indii môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Zdravie: Do Indie nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a ani brušný týfus nie na zahodenie. U svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne v Indii nájdete a hoci sú veľmi dobre zásobené, predsa len nechcete riskovať, že nebudú mať presne ten váš liek. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Cesty do takejto krajiny sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava.

V regióne dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. 

Prevencia ne je Vašou prioritou! Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Bhután, India


náročnosť

14 dní

Trvanie

4473 6390€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

4752 5940€
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

3196 3995€
K

Ázia  

India


náročnosť

6 dní

Trvanie

2479 3099€
Dillí: chaos kultúr a náboženstiev Dillí

Dillí Dillí: chaos kultúr a náboženstiev

Dillí nemôžete definovať iba niekoľkými slovami. Mesto je na to príliš dynamické. Je to bohatá história nasýtená starými príbehmi, ktoré sa…

Manali - Leh Highway - najkrajšia cesta cez Himaláje Manali

Manali Manali - Leh Highway - najkrajšia cesta cez Himaláje

Himaláje – najvyšší horský systém na planéte Zem. Rozprestierajú sa na území Číny, Indie, Nepálu, Bhutánu a Pakistanu, medzi povodiami horných…

Varanasi - najposvätnejšie mesto Indie Varanasi

Varanasi Varanasi - najposvätnejšie mesto Indie

Hluk, horúčavy, špina, smrad a chaos... Všade navôkol autá, rikše, ľudia, kravy a psy. Kto nestúpi do voňavého šťastia tu, tak už nikde. Vitajte vo…

Hampi -  Posledné veľké hinduistické kráľovstvo Indie Hampi

Hampi Hampi - Posledné veľké hinduistické kráľovstvo Indie

Južná India je pre mnohých turistov neprebádanou časťou Ázie. Veď pokiaľ ste už stihli navštíviť Indiu, bola to s najväčšou pravdepodobnosťou jej…

Robert Taraba 19 min. čítania
Sarnath

25

06:26

nov

2023

India Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Sarnath (spolu s Bodhgaya a Kushinagar v Indii a Lumbini v Nepále) je jedným zo štyroch najvýznamnejších budhistických p…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC