Indický subkontinent, kde leží India je veľmi špecifickou oblasťou, ale v zásade platí, že ide o bezpečný región. Samozrejme India je obrovská krajina a ak sem tam počujete o problémoch v Kašmíre (kam bežne chodíme), netýka sa to celej krajiny, ale len jedného regiónu. India je obrovská a málokto si to uvedomí. Ak sú na juhu záplavy, tak sever nemusí mať už mesiace kvapku dažďa a naopak.

India má samozrejme niekoľko špecifík a ak je to vaša prvá ázijská krajina v živote, tak sa nevyhnete kultúrnemu šoku. Všade je plno ľudí, cesty zapchaté autami, autobusmi, rikšami či tuktukmi, stále trúbia, máte pocit, že všade je hluk, špina, prach a do toho od vás niečo chce okoloidúci žobrák. Máte pocit, že sa zbláznite, ale verte, že to je len prirodzená obrana a čoskoro sa rozplynie. Prešiel si tým každý a hneď na to, začnete túto krajinu milovať tak ako my. Uvidíte, že India nie je len o tomto klišé.

Pozor si v Indii treba dať pri prechádzaní cez cestu, pretože chodec tu prakticky nemá žiadne práva a nikto vám len tak nezastaví, aby ste mohli prejsť cez cestu. Buď sa rozhodnete vykročiť alebo tam stojíte dodnes. Niektoré chodníky budú v katastrofálnom stave a tak si treba dávať pozor pod nohy, aby ste neskončili v diere alebo aby ste neskočili do kôpky, ktorú tam zanechala posvätná krava. Pozor na svoje osobné veci si treba dávať najmä na trhoviskách, bazároch, preplnenom metre v Delhi alebo na iných miestach, kde je zvýšená koncentrácia ľudí, teda aj na železničných staniciach či priamo vo vlaku.

Žobráci sú súčasťou Indie od malých detí po starých ľudí, ale verte, že nezachránite všetkých a ak dáte niečo jednému z nich, ostatní to uvidia a budú si myslieť, že aj oni majú právo na to, čo dostal ich kolega. To môže viesť k problémom. Nedávajte ani peniaze žobrajúcim deťom, pretože tie často nechodia do škôl, len preto aby si takto zarábali.

India vám v jednom momente ponúkne neskutočné množstvo paradoxov medzi chudobov a bohatsvom, že vás to donúti sa zamýšlat nad vlasntým životom a uvedomiť si pojem pokory a materializmu. 

Najväčším strašiakom Indie pred cestou je špina a hygiena a mnohých žiaľ tieto veci odrádzajú natoľko, že roky čakajú kým do Indie vycestujú. Akonáhle v Indii ste, tak zistíte, že to nie je také zlé, ako ste si predstavovali. Samozrejme, nehráme sa na to, že by ste kráčali po čistých uliciach, ale väčšinou sa špina koncentruje v niektorých štvrtiach a nie je to záležitosť každej jednej ulice či štvrte mesta. Uvidíme aj tie špinavé, ale aj tie ktoré sú ich pravým opakom. Hygiena je samozrejme v Indii na mnohých miestach iná ako v Európe a sem tam máte pocit, že hygienický štandard neexistuje. Verejné toalety v mestách sú veľmi zlé, no keď ste v reštaurácii, tak nie je s týmto žiaden problém.

Pripravte sa aj na to, že počas našich presunov je hygienický štandard toaliet niekedy na veľmi nízkej úrovni. Často máme možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do vašej batožiny.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas v Indii môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Zdravie: Do Indie nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a ani brušný týfus nie na zahodenie. U svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách sami. Zoberte si Acylpyrín, alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Cesty do takejto krajiny sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava. Tomuto sa samozrejme snažíme vyhnúť. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára.

V regióne dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. 

Prevencia ne je Vašou prioritou! Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého cestovateľa. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

Neuveriteľná India

Dovolenka India - veľký okruh
K

Ázia  

India


náročnosť

13 dní

Trvanie

3325
K

Ázia  

Nepál, India

25.02. → 12.03. +9 termínov

náročnosť

16 dní

Trvanie

3580

Neuveriteľná India

Dovolenka Taj Mahal, India - zlatý trojuholník
K

Ázia  

India


náročnosť

6 dní

Trvanie

1695
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

4970
Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 46 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Dillí: chaos kultúr a náboženstiev Dillí

Dillí Dillí: chaos kultúr a náboženstiev

Dillí nemôžete definovať iba niekoľkými slovami. Mesto je na to príliš dynamické. Je to bohatá história nasýtená starými príbehmi, ktoré sa…

Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Mahátmá Gándhí

19

14:00

jan

2023

India Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Mahátmá Gándhí - jeden z najväčších politických duchovných vodcov *1869 - †1948 Móhandás Karamčand Gándhí bol známy najmä ako aj Mahátmá Gándhí. Do dejín Indie, ale aj…

UŽITE SI DOVOLENKU V EXOTIKE

Utečte pred zimou za najlepšiu cenu