Čierna Hora patrí k najpríjemnejším a najbezpečnejším krajinám v celom balkánskom regióne. V lete ju objavujú športovci, v zime milovníci zimných športov a hoci má Balkán v Európe horšiu povesť, uvidíte, že pre Čiernu Horu to naozaj neplatí.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Ak si treba dávať na niečo pozor, upozorníme vás na vreckárov, ktorí sa objavujú v najturistickejších miestach pobrežia. Kotor, Budva alebo aj Perast, Bar či iné letoviská sa v lete naplnia ľuďmi a tí pritiahnu tých, ktorí sa chcú obohatiť. Pozor na preplnené miesta, trhoviská, plné ulice letovísk či v spojoch hromadnej dopravy.

Pas si nechávajte v hoteli a ak by ho niekto od vás žiadal, ukážte mu jeho kópiu. Nepotrebujete ho mať neustále so sebou.

Ak sa vyberiete do hôr, sledujte počasie, ktoré sa môže kedykoľvek a akokoľvek zmeniť. Aj počas najkrajšieho leta vie byť o hodinu inak a môže vás zastihnúť nepripravených. Platí to najmä pri výstupoch na najvyššie vrchy Čiernej Hory. Ak sa chystáte na Bobotov Kuk, vezmite si so sebou aj rukavice, oceníte ich v poslednej etape.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Vaša osobná lekárnička na dlhší pobyt v Čiernej Hore: Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen (zobrať viac!), antibiotiká, ktoré zvyknete užívať – najlepšie širokospektrálne alebo na tetracyklínovej báze (dobré aj na zažívacie ťažkosti), kvapky do očí., repelent, opaľovací krém, niečo proti hnačke (Reasec, Immodium), leukoplast na otlaky a jeden elastický obväz. Taktiež lieky, ktoré pravidelne doma užívate.

Prevencia je prioritou. Odporúčame Vám uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

 

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Moje najkrajšie cesty planétou Blog

Blog Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…