Kosovo sa podobne ako niektoré časti Balkánu zmietajú v tom, že majú veľmi zlú povesť. Môže za to vojna z rokov 1998-1999 a aj dnes ešte v správach občas zazriete šarvátky medzi Srbmi a Kosovčanmi, čo na obraze pokojnej krajiny nepridávajú. Kosovo je však v princípe bezpečná a veľmi príjemná krajina, ktorá čaká na turistov a rozhodne by ste si ju nemali nechať ujsť.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Hoci je Kosovo krásna krajina, stále je tu niekoľko vecí na ktoré by ste pri cestovaní týmto smerom myslieť. Pozor si koniec koncov dávate v každej krajine kam sa vyberiete, no nie?

Ak sa ocitnete v Prištine či v inom väčšom meste, kde sa odohrávajú demonštrácie, vyvarujte sa im. Neviete prečo sa demonštruje, za čo a na čo a nie je veľkým prekvapením, ak sa podobné stretnutia zmenia na miesto plné násilia. Naozaj nepotrebujete byť pri tom.

V prípade, že sa chcete vybrať do kosovskej prírody a objavovať jej krásu, majte na pamäti, že sa budete držať len vyznačených chodníčkov a nebudete chodiť na treky cez neznámy a ťažko prístupný terén. Niektoré oblasti Kosova ešte stále môžu v sebe uchovávať míny, ktoré tu ostali po balkánskych vojnách.

Dávajte si pozor na taxikárov, ktorí vám budú ochotne klamať, že váš spoj do vami vybratého mesta už nepôjde. Nepýtajte sa ich na radu, ale radšej si situáciu zistite od bežných ľudí či na stanici. Taxikár vás oklame, aby ste sa odviezli s ním a zaplatili mu. Ak využijete v Kosove taxík, vždy sa dohodnite na tom, koľko to bude stáť.

Vyvarujte sa oblastiam na severe Kosova, kde leží Kosovska Mitrovica. Je to oblasť, kde sú dodnes problémy a občas prerastú do násilností. Ak ste v Prištine a tu na severe je problém, ani o tom neviete.

Dávajte si pozor na svoje osobné veci, aby ste sa niekde v tlačenici, v dave či na trhovisku nestalo obeťou vreckárov. Kosovo nie je krajina, kde by vás bežne okradli, no byť ostražitý je vždy na mieste.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Vaša osobná lekárnička na dlhší pobyt v Kosove: Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen (zobrať viac!), antibiotiká, ktoré zvyknete užívať – najlepšie širokospektrálne alebo na tetracyklínovej báze (dobré aj na zažívacie ťažkosti), kvapky do očí., repelent, opaľovací krém, niečo proti hnačke (Reasec, Immodium), leukoplast na otlaky a jeden elastický obväz. Taktiež lieky, ktoré pravidelne doma užívate.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Moje najkrajšie cesty planétou Blog

Blog Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…