Aj napriek tomu, že Irán u nás nemá veľmi dobrú povesť, sami uvidíte, že pravda je niekde úplne inde ako v médiách či v televízore. Tento región patrí medzi najbezpečnejšie na svete a ľudí, ktorých stretnete v Iráne budú patriť medzi tých najmilších s akými ste sa na svojich cestách spoznali. Neveríte? Spýtajte sa tých, ktorí tu boli pred vami a nie tých, ktorí len preberajú nepravdivé informácie s cieľom vyvolať senzáciu. Ako každý región sveta aj tu sú miesta, kam sa veľmi neodporúča chodiť, ale tie neležia na turistických trasách.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Medzi najnebezpečnejšie záležitosti môže byť prechádzanie cez cestu (aj na zelenú), pretože v Iráne je premávka miestami divoká a chodec tu nemá takmer žiadne práva a z hocikadiaľ môže na vás vybehnúť motorka, auto alebo autobus. Radšej sa dva alebo trikrát pozrite a ubezpečte sa, že môžete prejsť, prípadne sa pripojte k domácim a tí vám pomôžu. Pozor si treba dať aj na to, že niekde môžu chýbať poklopy na kanáloch, namiesto chodníkov sú len rozkopané cestičky a že chodník sa sem tam zrazu stratí a skončí v žľabe s kanalizáciou. Večer aj v mestách vypínajú osvetlenie v mnohých častiach, a preto na tieto detaily myslite.

Politická aj náboženská situácia môže byť pre laika neprehľadná (je dobré ak sa pred cestou v tom trochu zorientujete). Každopádne absolútne sa netreba púšťať do ostrých debát na tieto témy. Režim v Iráne nerád počuje kritiku do vlastných radov a hoci miestni nadávať pred vami môžu, nenechajte sa zlákať do takejto debaty. Aj keď sa vám niektoré náboženské nariadenia nepáčia a nesúhlasíte s nimi, nechajte si to pre seba a netreba provokovať tých, ktorí s náboženstvom preplietali svoj život. Neprišli ste sem meniť režimy, ale naučiť sa o nich a skúsiť ich pochopiť.

V Iráne platí upozornenie na tzv. falošnú políciu, s ktorou sa viacerí cestovatelia stretli. Vyzerá to v praxi tak, že pri vás zastaví moderné, luxusné auto a v ňom sedia chlapi (často v oblekoch, a podobne), ktorí sa vám predstavia ako tajní policajti. Chcú vidieť váš pas, peniaze a podobne. NIKTO okrem turistickej polície na ulici nemá od vás právo pýtať váš pas. Falošní policajti vás chcú len okradnúť o peniaze alebo pas. Najlepšie je nechávať si pas uschovaný priamo v hoteli na recepcii.

Úroveň pouličnej kriminality je veľmi nízka a takmer neexistuje, hoci sa stále treba mať na pozore, najmä vo väčších mestách pri prechádzaní cez cestu, kedy vás môže okradnúť motorkár, a potom nemáte žiadnu šancu.

Pripravte sa aj na to, že počas presunov v Iráne je hygienický štandard toaliet niekedy na veľmi nízkej úrovni. Často máte možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do vašej batožiny. Zíde sa dezinfekcia aj vlhčené obrúsky. 

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas v Iráne môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na naň dávali skutočne pozor.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Do Iránu nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Zdravie budete mať vo svojich rukách sami. Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viackrát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára.

V regióne dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu, a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

Prevencia je Vašou prioritou. Samozrejme, Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Irán


náročnosť

12 dní

Trvanie

3495
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

4920
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

5695
B

Ázia  

Pakistan, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

7890
Esfahán za jeden deň? Esfahán

Esfahán Esfahán za jeden deň?

Máloktoré iránske mesto má takú atmosféru ako perzský Esfahán. Najjagavejší drahokam, polovica sveta, výkladná skriňa architektúry a najkrajšie…

Tomáš Kubuš 12 min. čítania
Perzepolis. Srdce starovekej Perzie Perzepolis

Perzepolis Perzepolis. Srdce starovekej Perzie

Existuje známejšie historické miesto Iránu než slávny Perzepolis? Akoby v sebe zhmotnil celú perzskú históriu a každý, kto sa do tejto krajiny…

Pasargady. Kýros Veľký a duch starej Perzie Pasargady

Pasargady Pasargady. Kýros Veľký a duch starej Perzie

Irán je vznešená, starobylá krajina a ak milujete spoznávanie historických príbehov, skôr či neskôr musíte skončiť na mieste zvanom Pasargady.…

DOVOLENKA V EXOTIKE

ZISTIŤ VIAC