Očkovanie sa pri ceste do Austrálie nevyžaduje.

Odporúčame však prekontrolovať platnosť očkovania proti tetanu (tetanus môžete pri úraze alebo reznej rane dostať napr. aj na Slovensku) u Vášho lekára. Vaše zdravie budete mať v rukách Vy. Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať lieky proti prechladnutiu (Paralen, Aspirín, Aspro C, vitamíny...), lieky proti bolesti (Brufen, Ibuprofen, Valetol - na bolesť zubov, Strepsils - na hrdlo), lieky proti hnačke (Endiaron, Reasec, Smecta), kvapky do nosa (Olynth, Nasivin) + lieky, ktoré pravidelne užívate. Počas letu budete v klimatizovanom lietadle a veľa ľudí vždy prechladne po prílete na južnú pologuľu. Takže neriskujte, let je dlhý, a radšej naozaj myslíte na sveter, aby Vám nebola zima a na úvod ste neochoreli. Pred odletom odporúčame zvýšenú dávku vitamínu C a nepodceniť pitný režim počas dlhého letu.

Austrálske muchy: Uluru je miesto, odkiaľ sa z času na čas vracajú turisti s negatívnym zážitkom z množstva múch. Tieto sa tu najčastejšie vyskytujú v teplejších mesiacoch - od januára do mája. Na človeku hľadajú vodu a soľ, preto sadajú prevažne okolo úst a očí. Je to skôr nepríjemné ako nebezpečné, nakoľko nie sú obyvlášť agresívne a nekúšu toľko ako mušky v severských krajinách. Jedna možnosť je ich ignorovať a absolvovať Uluru týmto spôsobom. Druhá možnosť je repelent, musí však obsahovať látku DEET a tá nie je veľmi vhodná na oblasť tváre. Ďalšou možnosťou je sieťka na hlavu/klobúk. Túto sieťku viete v Austrálii kúpiť v ktoromkoľvek trekovom obchode, na benzínových pumpách a v takmer všetkých obchodoch v outbacku. Väčšina našich klientov aj počas "najhorších" mesiacov sieťku ani repelent na tvár nepoužíva a bez problémov si užijú výlet na Uluru.

Koralová bariéra: kúpanie v oceáne v Cairns nie je ani zďaleka také jednoduché, ako sme zvyknutí z iných častí sveta. Buďte veľmi opatrní pri vstupovaní do vody. Na pláži sa kúpte iba vo vyhradených a ohradených prírodných bazénoch. Tieto sú obohnané sieťou proti medúzam  - štvorhrankám. Tieto medúzy veľmi bolestivo pŕhlia a sú považované za nebezpečné. Sledujte informačné tabule a dodržiavajte pokyny sprievodcu. Pokiaľ budete popŕhlení štvorhrankou, vyhľadajte lekársku pomoc. Miesto iba polejte octom a netrite ho. Tým iba zhoršíte celú situáciu. Počas potápania alebo šnorchlovania použite ponúkané neoprény práve proti medúzam.

ČASOVÝ POSUN: práve na tejto ceste zažijete extrémny časový posun a to 10 hodín dopredu. Hneď po prílete sa to až tak neprejaví, ale druhý a tretí deň sú najhoršie. Niekto sa aklimatizuje rýchlo, niekto pomalšie, tzv. jet lag je veľmi individuálny.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Prevencia je prioritou. Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. 

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého cestovateľa. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

10 dní

Trvanie

3634 3825€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

14 dní

Trvanie

4576 5720€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

17 dní

Trvanie

4589 6555€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

16 dní

Trvanie

6195 8260€
Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach Sydney

Sydney Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach

V Austrálii neobíďte Sydney! Prístavné mesto, hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales, najstaršie a druhé najväčšie mesto na červenom…

Veronika Hulíková 15 min. čítania
Melbourne - najkrajšie mesto Austrálie Melbourne

Melbourne Melbourne - najkrajšie mesto Austrálie

Mark Twain opísal Melbourne ako jedno z najkrajších miest na svete. A naozaj, keď sem prídete osobne, dáte mu za pravdu… Melbourne je príjemne…

Robert Taraba 12 min. čítania
Cairns - kde sa Veľká koralová bariéra spája s pralesom Cairns

Cairns Cairns - kde sa Veľká koralová bariéra spája s pralesom

Dva ekosystémy, dva rôzne svety, oba úžasne komplexné, plné života, no zároveň nesmierne krehké a zraniteľné. Pre negatívny vplyv človeka a…

Juraj Lošonský 13 min. čítania
TOP 10 Melbourne Blog

Blog TOP 10 Melbourne

Melbourne je mestom v Austrálii, ktorému môže prischnúť viacero prívlastkov naj. Najjužnejšie miliónové mesto sveta, jedno z najživších miest sveta…

Viktor Háber, Robert Taraba 5 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC