Pri prílete do Antananariva, hlavného mesta Madagaskaru, sa nám z okien lietadla naskytuje pohľad na rozľahlé centrálne vysoké náhorné plošiny (Central Highlands). Nedá…
Bezpečnosť Madagaskar
Madagaskar je bezpečná krajina. Opatrnosti však nikdy nie je dosť. Vždy pozorne počúvajte pokyny sprievodcu. Dávajte si pozor pri fotení ľudí. Fotenie je najčastejší konflikt. Pokiaľ chcete fotiť ľudí, je slušné si najprv vyžiadať ich súhlas. Niektorí si chcú za fotky nechať zaplatiť, toto je už na každom z vás.
Hygiena je na úrovni, napriek tomu je dobré mať so sebou vždy vlhké vreckovky. Odporúčame vziať si z domu jeden menší rezervný uterák.
Obťažujúceho hmyzu je tu relatívne málo, ale vyskytuje sa. Zoberte si so sebou odpudzovač hmyzu ako Off, Autan, Mosi Guard a podobne! Nezabudnite! Na celom ostrove nežijú žiadne jedovaté alebo inak nebezpečné tvory a nemáte sa tak čoho obávať.
POVINNÉ OČKOVANIE: pri vstupe Madagaskar je za určitých okolností potrebné predložiť očkovací preukaz a zaočkovanie proti žltej zimnici. V samotnej oblasti je žltá zimnica vzácnosťou. Všetkým cestujúcim odporúčame toto očkovanie mať a vziať si so sebou očkovací preukaz. V prípade, že ste za posledných 6 mesiacov pred príletom na Madagaskar cestovali v krajinách s potenciálnym výskytom žltej zimnice, cestujúci je povinný mať (žltý) medzinárodný očkovací preukaz a očkovanie proti žltej zimnici. Tieto predpisy sa môžu zmeniť, preto očkovanie odporúčame mať. Očkovanie platí doživotne. V prípade, že z nejakých dôvodov toto očkovanie nemôžete absolvovať, pripravte si potvrdenie od oprávneného lekára (vhodný preklad do anglického jazyka samozrejme).
Madagaskar je oblasťou, kde sa vyskytuje malária. Odporúčame brať prevenciu proti malárii napr. Malarone. Prevencia je dôležitá a minimalizujete s ňou riziká. Hmyz schopný prenášať maláriu je aktívny hlavne od západu do východu slnka. Aj napriek prevencii je vždy dobré mať dlhý rukáv a odev impregnovaný repelentom.
Pred odchodom navštívte svojho lekára a zubára. Každému odporúčame dať sa zaočkovať proti hepatitíde A, a samozrejme prekontrolovať očkovanie proti tetanu. Tieto očkovania sa odporúčajú prakticky do každej krajiny Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Riziko nákazy tu je obdobné ako napr. v Egypte, Maroku či Turecku. Očkovaciu látku proti hepatitíde A si musíte kúpiť v lekárni. Na očkovanie sa informujte najlepšie v najbližšej hygienickej stanici, na epidemiologickom oddelení, alebo na klinike cudzokrajných chorôb v Bratislave. Zaočkovať sa treba minimálne dva týždne pred odletom, aby ste prípadne teploty/nevoľnosti prečkali ešte v pohodlí domova.
Vaše zdravie budete mať v rukách Vy. Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať lieky proti prechladnutiu (Paralen, Aspirín, Aspro C, vitamíny...), lieky proti bolesti (Brufen, Ibuprofen, Valetol - na bolesť zubov, Strepsils - na hrdlo), lieky proti hnačke (Endiaron, Reasec, Smecta), kvapky do nosa (Olynth, Nasivin) + lieky, ktoré pravidelne užívate. Počas letu budete v klimatizovanom lietadle a máme skúsenosti, že veľa klientov prechladne počas letu. Pred odletom odporúčame zvýšenú dávku vitamínu C a nepodceniť pitný režim počas letu.
Pokiaľ trpíte kinetózou (morská choroba) pri ceste autom po kľukatých cestách, zoberte si overené lieky. Oceníte ich pri niektorých presunoch, napríklad z Antsirabe do Andasibe a späť do Antananarivo.
Dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.
Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.
Prevencia je prioritou. Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie.
Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého klienta. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu.
Madagaskar - pripravte sa na dovolenku
Prémiový blog Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025
Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…
Blog Flóra a fauna Madagaskaru - veľký prehľad
Madagaskar patrí medzi najvýznamnejšie oblasti biodiverzity na svete, pričom drvivá väčšina jeho flóry a fauny sa nenachádza nikde inde na Zemi.…
Blog História Madagaskaru a výnimočné zvyky kmeňov
Madagaskar, veľký červený ostrov, ôsmy kontinent či zem osemnástich kmeňov. Madagaskar poznáme pod mnohými menami. Pestrosť jeho názvov zodpovedá…
Blog Najlepšie tipy na Madagaskar: Miesta, ktoré musíte vidieť
Jeden z najzaujímavejších cestovateľských kútov sveta je jednoznačne odľahlý a exotický Madagaskar. Napriek tomu, že je štvrtým najväčším ostrovom…
Šport na Madagaskare je dôležitou súčasťou kultúrneho a spoločenského života. Aj keď je krajina hlavne známa svojou biodiverzitou športové aktivity, tradičné aj moderné…
Michelin „Viko Viko“, malý vlak ako žiadny iný, ktorý za svoje meno vďačí výrobcovi kolies. Je to skutočná perla. Zreštaurovaná vďaka príslušenstvu a detailom…
Na Madagaskare sa ťažia niektoré z najvzácnejších drahokamov na svete. Krajina je bohatá na zafíry, ktoré patria medzi najkvalitnejšie. Po Srí Lanke a Mjanmarsku je…