Ak sa rozhodnete cestovať do Džibutska, cestujete do pomerne bezpečnej krajiny, no samozrejme opatrnosti nikdy nie je dosť. Pozor na vreckárov na preplnenom trhovisku a dávajte si pozor na fotenie. Inak si Džibutsko budete vedieť výborne užiť.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Najviac sa treba mať v Džibutsku na pozore počas návštevy hlavného trhoviska alebo autobusovej stanice. Vždy sa tam stretáva veľké množstvo ľudí a tým pádom sa ľahšie môže stať, že by sa vás niekto pokúsil okradnúť. Po zotmení nie je vhodné chodiť po vonku po miestach, ktoré nepoznáte a ak môžete radšej choďte minimálne dvaja. Netúlajte sa opustenými ulicami či odľahlými miestami, pretože skôr k sebe pritiahnete problémy.

Pred tým ako pôjdete niekoho fotiť sa spýtajte, či to ľuďom nevadí, aby ste sa vyhli konfliktu.

Ak budete na odľahlých miestach, kde sú označené mínové polia, nechoďte ich kontrolovať. Tabuľky tu síce budú, ale míny ostali a tak si dávajte enormný pozor.

Džibutsko je krajina plná prachu a určite oceníte, ak si so sebou vezmete vlhčené vreckovky. Ktoré si kedykoľvek vyberiete a osviežite sa. Hygiena v krajine nie je vynikajúca a tak sa počas presunov pripravte na veľmi zlý stav toaliet.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Ani hotelový trezor nemusí byť najbezpečnejším miestom a najlepšie spravíte, ak si so sebou vezmete zámok na kufor a uložíte si ho tam.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

POVINNÉ OČKOVANIE: Od februára 2019 je pri vybavovaní víz do Džibutska nutné vydokladovať očkovací preukaz a zaočkovanie proti žltej zimnici. V samotnej krajine je žltá zimnica vzácnosťou. Aby Vám boli udelené víza a aby ste predišli zbytočným komplikáciám pri vstupe do krajiny, odporúčame zaočkovať sa. Očkovací preukaz kontrolujú aj na hraničnom prechode pri vstupe do Džibutska. Očkovanie platí doživotne.

Džibutsko je krajina, kde sa vyskytuje malária a hoci to nie je najrizikovejšia oblasť, stále vám odporúčame dávať si pozor. Ako prevenciu môžete brať napr. Malarone. Prevencia je dôležitá a minimalizujete s ňou riziká. Hmyz je aktívny hlavne počas slnka a napriek prevencii je vždy dobré mať dlhý rukáv a odev impregnovaný napr. Autanom.

Pred odchodom navštívte svojho lekára a zubára. Každému odporúčame dať sa zaočkovať proti hepatitíde A, a samozrejme prekontrolovať očkovanie proti tetanu. Tieto očkovania sa odporúčajú prakticky do každej krajiny Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Riziko nákazy tu je obdobné ako napr. v Egypte, Maroku či Turecku. Očkovaciu látku proti hepatitíde A si musíte kúpiť v lekárni. Na očkovanie sa informujte najlepšie v najbližšej hygienickej stanici, na epidemiologickom oddelení, alebo na klinike cudzokrajných chorôb v Bratislave. Zaočkovať sa treba minimálne dva týždne pred odletom.

Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať lieky proti prechladnutiu (Paralen, Aspirín, Aspro C, vitamíny...), lieky proti bolesti (Brufen, Ibuprofen, Valetol - na bolesť zubov, Strepsils - na hrdlo), lieky proti hnačke (Endiaron, Reasec, Smecta), kvapky do nosa (Olynth, Nasivin) + lieky, ktoré pravidelne užívate.

Dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

 

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3621 4260€
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

18 dní

Trvanie

6585
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

09.04. → 26.04. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

10560
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

22 dní

Trvanie

7720
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania