Spojené Arabské Emiráty, podobne ako ostatné krajiny v Perzskom zálive, patrí medzi najbezpečnejšie krajiny sveta. Nielen bezpečnosť, ale aj hygiena je o úroveň vyššie ako v iných ázijských či arabských destináciách. Budete sa tu cítiť veľmi príjemne a aj to umocní pocit z návštevy tohto krásneho miesta.  

Častým nedorozumením v konfrontácii s arabským svetom je niekedy obliekanie. Hlavne večer, samotným ženám odporúčame aby nenosili minisukňu, ale dlhšiu sukňu alebo nohavice ak sa chcete túlať starými časťami Dubaja. Budete sa cítiť príjemnejšie a vyhnete sa všadeprítomným pohľadom. Ak však budete v oblasti akou je Dubai Marina či nákupné centrá, občas akoby tu neplatili žiadne pravidlá, no aj tak myslite na to, že príliš odvážne či vyzývavé oblečenie nie je pre Emiráty najlepším nápadom. Dubaj ako taký je liberálnejší, no ak sa vyberiete cestovať po Emirátoch aj do menších miest akými je Ajman, Umm al Quwain alebo Fujairah, myslite na to, že sú konzervatívnejšie a teda sa riaďte tým, aby ste nemali odhalené ramená, veľké výstrihy či príliš krátke nohavice. Najkonzervatívnejším emirátom je Sharjah.

Kriminalita je takmer nulová a sami budete prekvapení z dobrého pocitu z tejto krajiny. Samozrejme pozor na svoje vlastné veci si dávajte vždy, no netreba sa báť, že by tu boli krádeže bežné. Práve naopak.

Dávajte si pozor aj na fotografovanie, pretože v konzervatívnych moslimských oblastiach sa ľudia veľmi často neradi fotia. Vznikajú z toho nedorozumenia, tak na to myslite vopred. Obzvlášť ženy, zahalené ženy a deti by ste nemali fotografovať, pretože sa to v týchto oblastiach vníma citlivo. Pri fotení na ulici alebo na bazároch sa riaďte intuíciou, spýtajte sa obchodníka posunkom, naznačte či si ho môžete odfotiť a veľa krát vás neodmietnu. Miestne ženy a dievčatá je lepšie nefotiť vôbec.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený alebo ho stratíte, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Vodu z vodovodných kohútikov neodporúčame piť, hoci je pitná, ale občas a na niektorých miestach má zvláštnu a nie príliš dobrú chuť, pretože pochádza z odsoľovacích zariadení. Preto sa jej na pitie vyvarujte a pite vodu z originálne zabalených fliaš, ktoré nájdete bez problémov v každom obchode.

Zdravie: Do Emirátov nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A. U svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Lekárne nájdete na mnohých miestach, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami.

Vaše zdravie budete mať v rukách predovšetkým Vy. Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať lieky proti prechladnutiu (Paralen, Aspirín, Aspro C, vitamíny...), lieky proti bolesti (Brufen, Ibuprofen, Valetol - na bolesť zubov, Strepsil - na hrdlo), lieky proti hnačke (Endiaron, Reasec, Smecta), kvapky do nosa (Olynth, Nasivin) + lieky, ktoré pravidelne užívate. Počas letu budete v klimatizovanom lietadle a máme skúsenosti, že veľa klientov prechladne počas letu. Pred odletom odporúčame zvýšenú dávku vitamínu C a nepodceniť pitný režim počas letu

Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Dni, kedy budete spoznávať od rána do večera sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania, ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

2328 2450€
K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

5504 6880€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

3259 4345€
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Spojené arabské emiráty


náročnosť

15 dní

Trvanie

4991
Dubaj - mesto superlatívov Dubaj

Dubaj Dubaj - mesto superlatívov

Prirovnanie mesto superlatívov sa absolútne hodí k Dubaju. Projekty, ktoré sú už hotové, alebo sa s ich výstavbou ešte len začne, prekonávajú…

Michal Čičmanec 13 min. čítania
Ako najlepšie zažiť starý Dubaj? Dubaj

Dubaj Ako najlepšie zažiť starý Dubaj?

Keď niekto spomenie Dubaj, ako prvé nás napadne luxusné mesto s množstvom výškových budov a celé to "pozlátko", ktoré k tomu patrí a bez neho si to…

Michal Čičmanec 10 min. čítania
Metro v Dubaji - ako funguje? Blog

Blog Metro v Dubaji - ako funguje?

Dubaj je mesto inovácií a budúcnosti, ktoré neustále prekonáva samé seba, ale aj svetové krajiny a veľkomestá. Mesto je populárne aj u nás na…

Michal Čičmanec 6 min. čítania
Dubaj - Múzeum budúcnosti Blog

Blog Dubaj - Múzeum budúcnosti

Svet vecí, ktoré nenájdete v encyklopédiách, pretože ešte neexistujú...

Martin Karniš 7 min. čítania
Panarabské farby

12

19:09

dec

2023

Spojené arabské emiráty Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Panarabské farby - červená, zelená, biela a čierna - sú spájané s politickým a kultúrnym hnutím, ktoré vzniklo v priebehu 20. storočia. V tomto odbodí prechádzal arabský…