Bezpečnosť: Juhoafrická republika je bezpečnou destináciou, kde je však veľmi dôležité nerobiť chyby. Bezpečnostná situácia nie je dobrá iba v slumoch a okrajových častiach, do ktorých sa však nechodí a nie je tam nič, čo by turistu zaujímalo. Na Slovensku vnímame JAR veľmi skreslene cez filtrované informácie, vôbec im neverte. Kriminalita je lokalizovaná na konkrétnych miestach, ale tam normálny človek nechodí. Drobná kriminalita je rovnaká ako na Slovensku a rovnako si treba dávať pozor na osobné veci ako u nás. Násilná trestná činnosť páchaná na turistoch je na rozdiel od USA či Brazílie minimálna. Afrika nie je nebezpečná a nedajte sa neznalosťou odradiť od cesty. V každom prípade, Juhoafrická republika patrí ku krajinám, kde je skúsený sprievodca po Vašom boku veľkou výhodou.

NIKDY nenechávajte veci v opustených autách položené na sedadlách, do večerného mesta si nenoste veľa peňazí. Predídete tak nepríjemnostiam. Opatrnosti nie je nazvyš. Nenoste vyzývavo drahé predmety.

Zdravie: Z očkovaní odporúčame žltačku typu A a skontrolovať si očkovanie proti tetanu u svojho všeobecného lekára. Ostatné očkovania sú individuálne. Zoberte si základnú lekárničku s liekmi, ktoré máte odskúšané. Povinné očkovanie nie je nutné žiadne.

Pokiaľ sa rozhodnete ísť do severovýchodnej časti krajiny na pohraničí so Zimbabwe a Mozambikom (Krugerov park - jeho severná polovica), zvážte užívanie antimalarík. Antimalariká nie sú voľne dostupné lieky, môže ich predpísať len odborný lekár. Poraďte sa s odborníkom na oddelení cudzokrajných chorôb. V súčasnosti sú najčastejšie predpisované antimalariká Malarone alebo Doxymal (iný názov napr. Doxitab, na báze doxycyklínu). 

Prevencia je prioritou. Odporúčame Vám uzatvoriť si komplexné cestovné poistenie. Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého cestovateľa. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.