O krajinách zálivu sa toho u nás okrem Emirátoch veľa nehovorí, no skutočnosť je taká, že Kuvajt je jedna z najbezpečnejších krajín sveta. Nielen bezpečnosť, ale aj hygiena je o úroveň vyššie ako v iných ázijských či arabských destináciách.

Vodu z vodovodných kohútikov neodporúčame piť, hoci je pitná, ale má zvláštnu a nie príliš dobrú chuť, pretože pochádza z odsoľovacích zariadení. Preto sa jej na pitie vyvarujte a pite vodu z originálne zabalených fliaš, ktoré nájdete bez problémov v každom obchode.

Pozor si dávajte pri prechádzaní cez cestu, pretože miestni šoféri veľmi nerešpektujú chodcov a tak hoci ste na prechode, dbajte na zvýšenú opatrnosť a radšej si dva krát skontrolujte, či môžete cez cestu prejsť.

Častým nedorozumením v konfrontácii s arabským svetom je niekedy obliekanie. Hlavne večer, samotným ženám odporúčame aby nenosili minisukňu, ale dlhšiu sukňu alebo nohavice ak sa chcete túlať večerným Kuwait City. Budete sa cítiť príjemnejšie a vyhnete sa všadeprítomným pohľadom. Kriminalita je takmer nulová a sami budete prekvapení z dobrého pocitu z tejto krajiny.

Dávajte si pozor aj na fotografovanie, pretože v konzervatívnych moslimských oblastiach sa ľudia veľmi často neradi fotia. Vznikajú z toho nedorozumenia, tak na to myslite vopred. Obzvlášť ženy, zahalené ženy a deti by ste nemali fotografovať, pretože sa to v týchto oblastiach vníma citlivo. Pri fotení na ulici alebo na bazároch sa riaďte intuíciou, spýtajte sa obchodníka posunkom, naznačte či si ho môžete odfotiť a veľa krát vás neodmietnu. Miestne ženy a dievčatá je lepšie nefotiť vôbec.


Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený alebo ho stratíte, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Zdravie: Do Kuvajtu nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A. U svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. 

Ak plánujete dovolenku vo svete v období november - marec t.j v období keď je na severnej pologuli chrípková sezóna tak všeobecne odporúčame očkovanie proti chrípke, ktoré Vás chráni doma, v zahraničí a samozrejme chráni aj Vaše peniaze. O vhodnom čase očkovania sa informujte u Vášho obvodného lekára.

Vaše zdravie budete mať v rukách predovšetkým Vy. Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať lieky proti prechladnutiu (Paralen, Aspirín, Aspro C, vitamíny...), lieky proti bolesti (Brufen, Ibuprofen, Valetol - na bolesť zubov, Strepsil - na hrdlo), lieky proti hnačke (Endiaron, Reasec, Smecta), kvapky do nosa (Olynth, Nasivin) + lieky, ktoré pravidelne užívate. Počas letu budete v klimatizovanom lietadle a máme skúsenosti, že veľa klientov prechladne počas letu. Pred odletom odporúčame zvýšenú dávku vitamínu C a nepodceniť pitný režim počas letu

Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Poznávacie zájazdy sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava. Tomuto sa samozrejme snažíme vyhnúť. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára

V regióne dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

V prípade akýchkoľvek komplikácií sa môžete obrátiť na Vášho sprievodcu, ktorý má skúsenosti so zdravotnými problémami, ktoré Vás môžu postihnúť v tejto oblasti. Počas rokov našej práce nikto z klientov BUBO neochorel na žiadnu vážnu tropickú chorobu. Prevencia je našou prioritou! Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. Našu ponuku nájdete na bubo.sk/poistenie

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého klienta. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

 

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

16 dní

Trvanie

5288 7050€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

3164 4395€
Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale
Blog

Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale

V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…

Ľuboš Fellner 56 min. čítania
Kuvajt - bohatstvo Perzského zálivu
Blog

Blog Kuvajt - bohatstvo Perzského zálivu

Čo by ste mali vedieť, vidieť a ochutnať pri návšteve Kuvajtu? Kam siaha história tejto malej krajiny s veľkým bohatstvom?