Návšteva moslimských mešít je zážitkom ako pre veriacich, tak aj pre bežných turistov hltajúcich dojmy z nových kultúr. Na rozdiel od kresťanských chrámov nás pri ich…
Bezpečnosť Turecko
Turecko nepatrí vo svojom regióne k nebezpečným oblastiam. Teší sa mimoriadnej obľube a netreba sa báť cestovať týmto smerom. Problémové oblasti nájdeme v pohraničných častiach Turecka s hranicou s Irakom, ale to sú miesta, ktoré sú od nás vzdialené asi tak ako je z Bratislavy ďaleko do Ríma.
Pozor si treba dávať na preplnených miestach na vreckárov, ale to si dávate v každej jednej krajine sveta. Turecko v tomto nie je výnimkou, drobné krádeže sú tu na každodennom poriadku a najhoršie je na tom Istanbul na miestach, kde sa sústreďuje veľa turistov (štvrť Sultanahmet, Veľký bazár alebo okolie námestia Taksim). Na dôležité veci ako peniaze, cestovný pas a fotoaparát si dávajte pozor! Nenechajte ich nikde voľne položené, Nenoste všetky peniaze so sebou, to čo nepotrebujete nechajte v hoteli v izbovom sejfe.
V Istanbule natrafíte aj na niekoľko podvodov a toto sú tri najznámejšie s ktorými sme sa za roky návštev stretli. Ak pôjdete taxíkom, dojednajte si sumu za odvoz dopredu /ak nepoužívate aplikácie/ a pri platení si dávajte veľmi dobrý pozor na to akou bankovkou platíte. Istanbulskí taxikári radi využívali trik, že ak ste im dali 100 lír, rýchlo ich vymenili a ukázali vám len 10 lír a presviedčali vás, že ste im zaplatili zle. Ľahko si na to dáte pozor. Ďalším trikom v Istanbule je stretnutie s čističmi topánok. Kráčajú pred vami a z ničoho nič pustia na zem kefu na čistenie topánok. Vy im ju z dobrej vôle podáte a oni vám chcú „zadarmo“ očistiť topánky lebo ste ich zachránili. Nedajte sa! Začnú vám topánky čistiť a napokon si pýtajú obrovskú sumu a vyrobia scénu. Budete sa s nimi hádať a naťahovať a mnohí zaplatia, aby mali pokoj. Ak uvidíte padnúť pred vami kefu, kráčajte ďalej! Tretím trikom, ktorý funguje najmä v oblasti námestia Taksim je to, že sa vám prihovorí niekto, kto vás chce pozvať do nočného klubu. Ak pozvanie prijmete už ste spadli do podvodu. Čaká vás teda pozvanie na nápoj či fľašku, no onedlho sa váš priateľ stratí a váš účet za pivo môže byť pokojne aj 100 euro. Ak o týchto troch podvodoch viete, ľahšie sa im vyhnete!
Najmä v letných mesiacoch, ktoré sú horúce a suché nepodceňujte pitný režim a pokrývku hlavy alebo slnečné okuliare. Ak cez deň navštevujete rozpálené archeologické lokality, veľmi ľahko na vás môže prísť dehydratácia alebo úpal. Dávajte si preto väčší pozor a pite aj keď nie ste práve smädní. Na brehu Stredozemného mora si dávajte pozor, natierajte sa, inak sa ľahko spálite.
Vo väčších a modernejších mestách ako je Istanbul či Ankara sa nemusíte obliekať príliš konzervatívne (ale ani zbytočne vyzývavo), ale keď sa dostanete na vidiek či do menších miest, ľudia sa obliekajú konzervatívnejšie a tak sa aj správajú. Majte so sebou preto aj slušnejšie oblečenie, aby ste ľahšie zapadli.
Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor alebo iné bezpečné miesto.
Zdravie: Na cestu do Turecka nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. Zoberte si Acylpyrín, alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budete pohybovať v oblastiach, kde sa budete viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Poznávacie zájazdy sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava. Tomuto sa samozrejme snažíme vyhnúť. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára.
Turecko - pripravte sa na dovolenku
Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta
Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…
Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ
Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…
Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty
V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…
Prémiový blog TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte
V priemere sme určite v horách lepší než Holanďania či naši bratia Česi. To nám Slovákom umožňuje do našich ciest po šírom svete zaradiť aj…
Ak sa chce človek v centrálnej Anatólii vydať po stopách Chetitov, objaví unikátne miesta. To najznámejšie je samozrejme slávne Chatušaš v dedinke Boğazkale, no neďaleko…
Prímorské letovisko Kuşadasi nie je len miestom, kde viete stráviť dovolenku na brehu Egejského mora, ale je to aj miesto, kde as budete vedieť krásne nadýchnuť exotiky…
Turecké mesto Selçuk na západe krajiny sa občas považuje aj za bránu k starovekému Efezu. Kým ten je notoricky známy, Selçuk ostáva ležať v tieni. Aj napriek tomu sa ho…