Na Viktóriiných vodopádoch sa stretnete s množstvom pouličných predavačov, ktorí sa Vám budú snažiť predať aj modré z neba a sú veľmi otravní. Ignorujte ich a dávajte si pozor na cennosti a vreckárov. Dávajte si pozor pri prechádzkach nočným mestom. Nenoste vyzývavo drahé predmety. To isté platí aj pre ostatné mestá ako Harare alebo Bulawayo.

Väčšina územia Zimbabwe spadá do malarickej oblasti, odporúčame brať preventívne antimalariká. Antimalariká nie sú voľne dostupné lieky, môže ich predpísať len odborný lekár, poraďte sa s odborníkom na oddelení cudzokrajných chorôb (v Bratislave, Martine alebo Košiciach). V súčasnosti sú najčastejšie predpisované antimalariká Malorone alebo Doxymal (iný názov napr. Doxitab, na báze doxycyklínu). Z ostatných očkovaní odporúčame žltačku typu A a skontrolovať si očkovanie proti tetanu u svojho všeobecného lekára. Ostatné očkovania sú individuálne. Nejdeme cez oblasti, kde sa vyskytuje žltá zimnica. Zoberte si základnú lekárničku s liekmi, ktoré máte odskúšané. Povinné očkovanie NIE JE nutné žiadne.

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého turistu. Prevencia je prioritou. Odporúčame Vám mať uzatvorené komplexné cestovné poistenie. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete tu.

V podstate tu nehrozia žiadne ochoroenia, treba si dávať pozor na prechladnutie. Hlavným problémom je rozdiel medzi klimatizovaným priestorom a horúcim počasím vonku. 

Vodu pite iba balenú s oroginálnym uzáverom. Voda z vodovodu je vhodná na umytie zubov, nie však na pitie. Najjbezpečnešie je ostať pri balenej pitnej vode, ktorá sa dá kúpiť počas cesty takmer kdekoľvek.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.