Alžírsko patrí v regióne severnej Afriky ku krajinám, ktoré nemajú veľmi dobrú povesť, ale dnes je to bezpečná krajina. Bezpečnosť je na ceste prvoradá, a preto vieme, čo si môžete dovoliť. Pomaly sa otvára svetu a o pár rokov sem budú prúdiť tisíce turistov. Ešte stále máme šancu ich predbehnúť.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Treba dodržiavať určité jednoduché zásady, ktoré Vám pomôžu predchádzať prípadnej krádeži. Vyhýbajte sa tmavým opusteným miestam a uličkám, tak ako by ste to robili aj v iných krajinách sveta. V starých medinách alžírskych miest veľmi ľahko stratíte orientáciu a večer je to ešte horšie, preto sa im po tme vyhnite. V Alžírsku stretnete nespočetné množstvo milých ľudí. Pouličná kriminalita je tu oveľa menšia ako na Slovensku.

Dávajte si pozor aj na fotografovanie, pretože v konzervatívnych moslimských oblastiach sa ľudia veľmi často neradi fotia. Vznikajú z toho nedorozumenia, tak na to myslite vopred. Obzvlášť ženy, zahalené ženy a deti by ste nemali fotografovať, pretože sa to v týchto oblastiach vníma citlivo. Pri fotení na ulici alebo na bazároch sa riaďte intuíciou, spýtajte sa obchodníka posunkom, naznačte či si ho môžete odfotiť a veľakrát Vás neodmietnu. Miestne ženy a dievčatá je lepšie nefotiť vôbec.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas v Alžírsku môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Hygiena je na nižšej úrovni, hlavne pri presunoch. Niekedy máte možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do Vašej batožiny.

Pokojne môžete jesť aj na ulici, ale jedlo musí byť ugrilované, uvarené pred Vami. Neberte si teda to jedlo, ktoré si obchodník – kuchár pripravil dopredu, ale povedzte si, že chcete čerstvé. Reštaurácie navštevujte také, ktoré sa Vám zdajú čisté a kde je veľa ľudí, a teda veľký obrat. Sú to jednoduché pravidlá, ako všetky dôležité pravidlá v živote. Keď ich budete dodržiavať, problémy mať nebudete. Pozor si dajte viac na šalát a zelenina môže byť sem tam problémová, a tak sa jej radšej vyhnite. Vodu pite v Alžírsku len balenú a kupovanú, nie z vodovodných kohútikov.  

Pred odchodom navštívte svojho lekára a zubára. Každému odporúčame dať sa zaočkovať proti hepatitíde A alebo brušnému týfu, a samozrejme prekontrolovať očkovanie proti tetanu. Očkovanie však nie je povinné. Tieto očkovania sa odporúčajú prakticky do každej krajiny Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Riziko nákazy tu je obdobné ako napr. v Egypte či Turecku. Na očkovanie sa informujte najlepšie v najbližšej hygienickej stanici, na epidemiologickom oddelení, alebo na klinike cudzokrajných chorôb v Bratislave. Zaočkovať sa treba minimálne dva týždne pred odletom.

Samozrejme, odporúčame Vám uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Tunisko, Alžírsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

3255 4650€
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

2219 3170€
K

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3497 4995€
E

Afrika  

Alžírsko


náročnosť

5 dní

Trvanie

1990
Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 24 min. čítania
Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli Blog

Blog Tie najkrajšie hrady na svete, o akých ste asi nepočuli

Najkrajšie hrady na svete ako z historického filmu? Slovensko je, čo sa týka hradov, veľmocou. Na našom malom území ich máme až 156. Kde inde na…

Ľuboš Fellner 60 min. čítania
Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ Blog

Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ

Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…