Maroko patrí v regióne severnej Afriky k najbezpečnejším krajinám a aj preto sa teší mimoriadnej obľube.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Treba dodržiavať určité jednoduché zásady, ktoré Vám pomôžu predchádzať prípadnej krádeži. Vyhýbajte sa tmavým opusteným miestam a uličkám, tak ako by ste to robili aj v iných krajinách sveta. V starých medinách marockých miest je veľmi ľahké stratiť sa a večer je to ešte horšie, preto sa im po tme vyhnite. Maroko ako také je bezpečná krajina a stretnete nespočetné množstvo milých ľudí. Kriminalita je tu oveľa menšia ako na Slovensku.

Hygienické zariadenia sú na nižšej úrovni a to hlavne pri presunoch medzi väčšími mestami. Tam zastavíte aj na miestach, kde bude iba tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do vašej batožiny. Dezinfekcia na ruky a vlhčené utierky sa tiež zídu. 

Čo sa týka jedla, tak pokojne môžete jesť aj na ulici (je to dokonca jedna z najlepších možností), ale nezabúdajte - jedlo musí byť ugrilované, uvarené pred Vami. Neberte si teda to jedlo, ktoré si obchodník – kuchár pripravil dopredu, ale povedzte, že chcete čerstvé. Reštaurácie navštevujte také, ktoré sa Vám zdajú čisté a kde je veľa ľudí a teda veľký obrat. Sú to jednoduché pravidlá ako všetky dôležité pravidlá v živote. Keď ich budete dodržiavať, problémy mať nebudete.

Pozor si dajte viac na námestí Jamma el-Fna v Marakéši, kde je najmä šalát a zelenina sem tam problémová a tak sa jej radšej vyhnite. Vodu pite v Maroku za každým iba balenú.

Veľké množstvo Maročanov je naučených na bakšiš. Za každú službičku, ako je napríklad ukázanie správnej cesty očakávajú, že niečo dostanú. Buďte na to pripravení. Ak sa stratíte v starej medine v Marakéši alebo Feze, domáci Vás privedú kam potrebujete ísť, ale opäť za to čakajú protislužbu v podobe dirhamov. 

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas v Maroku môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní. Preto apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Na hotelových izbách si nikdy nenechávajte cennosti položené na viditeľnom mieste, a to ani v prípade, že si len rýchlo odbehnete napr. na raňajky. Dávajte si na svoje cennosti pozor. Využívajte hotelový trezor alebo majte zámok na kufri. 

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Pred odchodom navštívte svojho lekára/zubára, aby ste si preverili svoj zdravotný stav čím sa vyhnete komplikáciám, ktoré by mohli vzniknúť počas cesty. Každému odporúčame dať sa zaočkovať proti hepatitíde A alebo brušnému týfu, a samozrejme prekontrolovať očkovanie proti tetanu. Očkovanie však nie je povinné. Tieto očkovania sa odporúčajú prakticky do každej krajiny Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Riziko nákazy tu je obdobné ako napr. v Egypte či Turecku.

Na očkovanie sa informujte najlepšie v najbližšej hygienickej stanici, na epidemiologickom oddelení, alebo na klinike cudzokrajných chorôb v Bratislave. Ak sa idete očkovať, spravte tak minimálne dva týždne pred odletom, aby ste prípadne nežiaduce reakcie tela na očkovanie, napr. nevoľnosť či horúčka, prečkali ešte v pohodlí domova. 

Prevencia je našou prioritou! Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. Našu ponuku nájdete na bubo.sk/poistenie

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Afrika  

Maroko

04.07. → 13.07. +13 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2350
E

Afrika  

Maroko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1353 1650€
K

Afrika  

Tunisko, Maroko


náročnosť

16 dní

Trvanie

2723 3890€
B

Afrika  

Maroko


náročnosť

10 dní

Trvanie

4285
Fez - najzachovalejšia medina a farebné koberce Prémiový blog

Prémiový blog Fez - najzachovalejšia medina a farebné koberce

Najobľúbenejšie marocké mesto BUBO klientov? V našich anketách často dominuje Fez. Úžasné mesto, ktorého medina je jednou z najlepšie zachovaných…

Michal Repta 15 min. čítania
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Rabat - najčistejšie mesto Maroka Blog

Blog Rabat - najčistejšie mesto Maroka

Vitajte v Rabate, metropole Maroka. Toto nádherné mesto stojí na brehu delty rieky Regreg, ktorá sa vlieva do Atlantického oceánu priamo pod…

Michal Repta 13 min. čítania
Erg Chebbi

09

10:53

okt

2023

Maroko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Maročania veria, že duny Erg Chebbi sa nahromadili pred Merzougou ako trest od Boha za to, že odmietli pomôcť unaveným cestovateľom, ktorí prechádzali Saharou. Po…