Dovolenka v Etiópii je bezpečná. Opatrnosti však nikdy nie je dosť. Dávajte si pozor pri fotení ľudí. Fotenie je najčastejší konflikt. V Etiópii sa za fotografie platí a platí sa pomerne veľa. Vždy je nutné najprv zjednať cenu a až potom môžete fotiť. Ceny sú od 5 birrov za jednu fotku až po 20 birrov za fotku. Miestni ľudia veľmi dobre vedia, kto a nakoľko je zaujímavý pre turistov. Ak nezaplatíte, môžete ľahko prísť o fotoaparát. Fotenie v Etiópii je špecifické.

Hygiena je na úrovni, napriek tomu je dobré mať so sebou vždy vlhké vreckovky. Hlavne na juhu, kde bude horúco a prašno túto drobnosť oceníte. Odporúčame vziať si z domu jeden rezervný uterák.

Obťažujúci hmyz je hlavne v južnej Etiópii. Zoberte si so sebou odpudzovač hmyzu ako Off, Autan, Mosi Guard a podobne.

V kmeňových oblastiach sa miestni obyvatelia pohybujú ozbrojení. Od starých pušiek z päťdesiatych rokov až po modernejšie zbrane. Medzikmeňové konflikty sú pravidelné a keďže každý kmeň si spravuje svoje územie sám, tak sa stará aj o jeho bezpečnosť. Neodporúčame Vám z týchto zbraní strieľať, keďže technicky nemusia byť v poriadku. Samotná bezpečnosť je vysoká a žiadny kmeňový konflikt typu kmeň Chorvátov proti Srbom tu nehrozí.

POVINNÉ OČKOVANIE: Do samotnej Etiópie nepotrebujete žiadne očkovanie, ani proti žltej zimnici, pokiaľ neprichádzate z oblasti s potencionálnym rizikom. Ak prichádzate priamo z Európy a neprestupujete v rizikovej krajine viac ako 12 hodín, očkovanie nie je povinné.

Veľká časť Etiópie je oblasťou, kde sa vyskytuje malária. Odporúčame brať prevenciu proti malárii napr. Malarone. Prevencia je dôležitá a minimalizujete s ňou riziká. Hmyz je aktívny hlavne počas slnka a napriek prevencii je vždy dobré mať dlhý rukáv a odev impregnovaný napr. Autanom.

Pred odchodom navštívte svojho lekára a zubára. Každému odporúčame dať sa zaočkovať proti hepatitíde A, a samozrejme prekontrolovať očkovanie proti tetanu. Tieto očkovania sa odporúčajú prakticky do každej krajiny Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Riziko nákazy tu je obdobné ako napr. v Egypte, Maroku či Turecku. Očkovaciu látku proti hepatitíde A si musíte kúpiť v lekárni. Na očkovanie sa informujte najlepšie v najbližšej hygienickej stanici, na epidemiologickom oddelení, alebo na klinike cudzokrajných chorôb. Zaočkovať sa treba minimálne dva týždne pred odletom.

Vaše zdravie budete mať v rukách Vy. Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať lieky proti prechladnutiu (Paralen, Aspirín, Aspro C, vitamíny...), lieky proti bolesti (Brufen, Ibuprofen, Valetol - na bolesť zubov, Strepsils - na hrdlo), lieky proti hnačke (Endiaron, Reasec, Smecta), kvapky do nosa (Olynth, Nasivin) + lieky, ktoré pravidelne užívate. Počas letu budete v klimatizovanom lietadle a máme skúsenosti, že veľa klientov prechladne počas letu. Pred odletom odporúčame zvýšenú dávku vitamínu C a nepodceniť pitný režim počas letu.

Pokiaľ trpíte kinetózou (morská choroba) pri ceste autom po kľukatých cestách, zoberte si overené lieky. Oceníte ich pri celodennom výlete do Simienskych hôr, poprípade v Lalibele pri ceste do najvyššie položeného kláštora.

Dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Prevencia je prioritou. Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. 

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého cestovateľa. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Afrika  

Eritrea, Etiópia


náročnosť

13 dní

Trvanie

5190
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

9 dní

Trvanie

3590
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

16 dní

Trvanie

5990
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

11 dní

Trvanie

4260
Najkrvavejšie festivaly a rituály Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 35 min. čítania
Južná Etiópia - kmene rieky Omo Blog

Blog Južná Etiópia - kmene rieky Omo

Azda najdostupnejšou Afrikou, kde je stále možné stretnúť rôzne kmene žijúce tradičným spôsobom, je južná Etiópia. V regióne dolného Omo, ktorý je…

Martin Karniš 65 min. čítania
Kávový rituál v Etiópii Blog

Blog Kávový rituál v Etiópii

„Zavri oči a keď uvidíš anjelov, vtedy sa dotýkaš neba, vtedy piješ prvú šálku kávy" Zavri oči, keď počuješ anjelov, vtedy piješ druhú šálku…

Katarína Líšková 5 min. čítania
Ethiopia

03

14:47

jún

2021

Etiópia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Ethiopia, alebo u nás Etiópia je krajina, ktorá vo väčšine z nás vyvolá pocit a predstavu hladu, nedostatku a trá…