Botswana je azda najbezpečnejšou krajinou Afriky. Ako jediná africká krajina Botswana nezažila žiadnu vojnu, je to stabilná demokracia, pokojná a kľudná krajina.

Násilná kriminalita je minimálna. Drobné krádeže atď sa môžu vyskytnúť. Predchádzajte im tým, že v aute nenecháte nič cenné na vidteľnom mieste. 

Ak šoférujete tak myslite nato, že sa jazdí vľavo a na cestách je množstvo domácich ako aj divých zvierat. Pri cestách do odľahlých oblastí majte vždy dostatok paliva, vody a jedla a uistite sa, že vaši známi vedia aspoň približne kam idete. Veľké terénne autá majú tendenciu prevrátiť sa ak pri väčšej rýchlosti robíte s volantom prudké pohyby. Jazdite s nimi maximálne do 120 km/h a v prípade náhodného defektu netočte prudko volantom lebo sa prevrátite. Auto sa snažte udržať rovno. Dopravné nehody s terénnymi autami sú časté a hlavne na strane turistov. Jazdite opatrne a ak sa dá tak nikdy nejazdite v noci.

Cestovateľské choroby:

Do Botswany nie je povinné žiadne očkovanie.

Botswana patrí medzi krajiny s výskytom malárie. Ideálnou prevenciou je Malarone, 1 tabletka denne. Užívať ju začnite 2 dni pred cestou a pokračujte ešte týždeň po návrate. Poraďte sa so svojim lekárom. Malarone sa používa aj na liečbu malárie a preto aj ak ste náhodou odporcom užívania liekov tak si malarone zabezpečte a majte ho poruke. Maláriu chytí absolútne minimum turistov ale ak by k tomu náhodou prišlo tak nevýhajte a okamžite si nasaďte liečebnú dávku podľa užívateľského letáku. Malária sa prenáša bodnutím komára. Ideálnou prevenciou je mať repelent a dlhý rukáv pri západe slnka keď sú komáre najaktívnejšie a brať prevenciu proti malárii. Prejavy malárie sú individuálne ale sumárne sa dá povedať, že začína ako chrípka. Horúčka, bolesť hlavy  a tela. Ak niečo takéto cítite a ste v Afrike tak si kúpte jednoduchý rýchlotest v lekárni. Ak ste sa už vrátli domov tak oznámte svojmu lekárovi kde ste boli a ten zvolí postup. Nikdy nepanikárte pretože hlavne po prílete do Európy veľa ľudí prechladne z dôvodu zmeny počasia teplo/zima a hned majú pocit, že majú maláriu. Na 99% ste len prechladli. Inkubačná doba je okolo 12 dní. BUBO za vyše 30 rokov existencie eviduje 2 prípady malárie na svojich zájazdoch. Malária určite nie je strašiak a dá sa proti nej veľmi účinne brániť. 

Odporúčame piť balenú vodu, dostať jú kúpiť všade. V Botswane, podobne ako v USA sa do nápojov dáva veľa ľadu. Nemáme žiadne negatívne skúsenosti avšak ak máte citlivejšie žalúdky tak si nápoje pýtajte bez ľadu.

Divé zvieratá predstavujú minimálne riziko ako dodržiavate pokyny sprievodcu. Ak cestujete sami a stanujete tak nikdy nespite v otvorenom stane, nikdy nenechávajte jedlo, veci mimo stanu či auta. Opice, hyeny Vám ich rýchlo zoberú a zničia. Pri prechádzaní stádom slonov sa k nim nepribližujte, netúrujte auto iba ticho stojte a nechajte ich prejsť. Človek nie je potravou pre zvieratá a tie ho za normálnych podmienocj ignorujú. Ak ich vystrašíte, zbytočne sa problížite alebo iným spôsobom narušíte ich teritórium tak vtedy prichádza v stretom. Vždy je na vine človek. Hady sú za normálnych okolností plaché a rýchlo ujdú. Ak kempujete v Kalahari tak nenecávajte vonku topánky kvôli škorpiónom a takisto dávajte pozor pri rolovaní stanu ( často sú na kraji, pod stanom).

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana

11.01. → 19.01. +26 termínov

náročnosť

9 dní

Trvanie

2079 2970€
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

4333 4980€
K

Afrika  

Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

13 dní

Trvanie

3296 4120€
K

Afrika  

Lesotho, Eswatini, Zimbabwe, Zambia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

16 dní

Trvanie

4995
Zebra Stepná

03

09:37

nov

2023

Botswana Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Zebra Stepná patrí medzi nepárnokopytníky pochádzajúce z Afriky. Mnohí z vás si určite kládli otázku či je zebra čierno-biela, alebo bielo-čierna. Odpoveď je jasná.…

LGBT v Afrike

26

09:02

jan

2022

Botswana Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Prezident Botswany Mokgweetsi Masisi vyhlásil, že bude plne rešpektovať rozhodnutie súdov o dekriminalizácii homosexuality a celej LGBTQ…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC