Najväčšie mesto vo Vietname, do roku 1975 nazývané Saigon, ležiace blízko delty rieky Mekong predstavuje projekt, ktorý spojí centrum mesta so susednou provinciou. Na…
Bezpečnosť Vietnam
Región juhovýchodnej Ázie patrí medzi najbezpečnejšie regióny sveta a nie je tu bežné, aby človek v týchto končinách zažil prepadnutie na ulici alebo niečo podobné. Vietnam je bezpečná dovolenka. Aj napriek tomu treba byť ostražitý a dávať si pozor na osobné veci. Nie je bežné, že by vás tu okradli, ale ak ste na mieste, kde sa vyskytuje veľa ľudí alebo v preplnenom dopravnom prostriedku, je lepšie dávať si väčší pozor.
Pozor si dávajte aj na peňaženku či mobilný telefón a nenechávajte ich len tak položené na stole v kaviarni či reštaurácii, pretože o ne „vďaka“ šikovnému, pouličnému predavačovi môžete veľmi rýchlo prísť. V poslednej dobe sa množia pokusy o krádež mobilného telefónu priamo z motorky. Motorkár si vyhliadne obeť držiaca mobil v ruke, odpisujúc na správy, priblíži sa a snaží sa mobil vytrhnúť z ruky.
Zvýšenú opatrnosť treba mať pri prechádzaní cez cestu (aj na zelenú), pretože vo Vietname je premávka miestami divoká (Ho Či Minhove mesto) a chodec tu nemá takmer žiadne práva. Z hocikadiaľ na vás môže vybehnúť motorka, ktorých sú vo Vietname milióny. Spočiatku nebudete vedieť ako máte prechádzať cez cestu, ale funguje tu pravidlo, že ak vykročíte, motorky sa odrazu pred vami začnú rozostupovať ako „more pred Mojžišom“. S touto taktikou prejde každú cestu, no chce to tréning.
Mimoriadnu pozornosť venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor alebo iné bezpečné miesto.
Do Vietnamu nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajiny od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budete pohybovať v tropických oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len, keď ste smädní, ale aj preventívne, viackrát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára
Ak plánujete dovolenku vo svete v období november - marec, t.j v období, keď je na severnej pologuli chrípková sezóna, všeobecne odporúčame očkovanie proti chrípke, ktoré Vás chráni doma, v zahraničí a, samozrejme, chráni aj Vaše peniaze. O vhodnom čase očkovania sa informujte u vášho obvodného lekára.
Pozor si treba dávať na brehu Tichého oceánu (Nha Trang), pretože slnko tu svieti naozaj veľmi intenzívne a aj keď je vonku zamračené, tak si môžete byť istí, že vás slnko pomaličky opaľuje. Neopaľujte sa tu preto intenzívne ako ste možno zvyknutí z európskych pláží, ale radšej si slnečné žiarenie dávkujte postupne. Nezabudnite na pokrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovací krém s vysokým faktorom. Nha Trang je známy aj svojimi väčšími vlnami, tak ich nepreceňujte.
V juhovýchodnej Ázii dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov, ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.
Vietnam - pripravte sa na dovolenku
Nha Trang Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže
Sedem kilometrov dlhá piesková pláž, azúrové more, tropická klíma po celý rok, rozvoniavajúce gurmánske ulice plné dobrôt z čerstvých morských…
Hoi An Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu
Vietnamský Hoi An sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch miest, ktoré väčšina ľudí nepozná, no určite stoja za návštevu. Pár dní v tomto romantickom…
Blog Hanoj - desať povinných zastávok a recenzia hotela Capella Hanoi
Žiadna cesta Vietnamom nie je kompletná bez návštevy najvietnamskejšieho mesta krajiny. Hanoj je farebný, unikátny, tradičný, šialený, no najmä…
Blog Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka
Uhádnete, kam cestujú Slováci do exotiky? Vybrali sme 10 ciest a tipov na ideálny termín exotickej dovolenky v roku 2025. Trafíte sa do správnej…
Vo Vietname vznikne špičková vysokorýchlostná železnica, ktorá prepojí dve najväčšie mestá krajiny. Trať dlhá 1 541 kilometrov spojí metropolu Hanoj s najväčším mestom…
Mestečko Halong je tretím najnavštevovanejším miestom vo Vietname- samozrejme, vďaka nádhernej zátoke dračích zubov, Halong Bay. Zátoka však nie je jediná zaujímavosť,…
Jednou z najkrajších zastávok počas prehliadky mesta Hanoj je určite známy Chrám literatúry. Konfuciánsky chrám z 11. storočia, ktorý od roku 1076 slúžil zároveň ako…