Africký Sudán u nás nemá veľmi dobrú povesť, sami však uvidíte, že pravda je niekde úplne inde ako v médiách či v televízore. Samozrejme netreba tvrdiť, že Sudán je najbezpečnejšia destinácia sveta, ale je to obrovská krajina a lokálne problémy nemajú často vplyv na miesta, ktoré chcete navštíviť.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

V Sudáne sa rozhorel nový konflikt a v roku 2023 sa odohrávali mnohé incidenty po krajine, ktoré narušili jej stabilitu.

Sudán má zlú povesť vďaka konfliktom, ktoré tu v minulosti prebiehali v Darfúre alebo konflikt s Južným Sudánom po tom ako sa obe krajiny v roku 2011 rozdelili. Tieto oblasti sú však okrajovými oblasťami Sudánu, spoločne s málo navštevovaných Kordofánom. Sudán sa sem tam objaví v správach kvôli protestom, ale tiež sú len lokálne a nezasahujú do historických miest.

Treba dodržiavať určité jednoduché zásady, ktoré Vám pomôžu predchádzať prípadnej krádeži. Vždy chodievajte minimálne vo dvojici. Vyhýbajte sa tmavým opusteným miestam a uličkám, tak ako by ste to robili aj v iných krajinách sveta. Sudán ako taký je bezpečná krajina a stretnete nespočetné množstvo milých ľudí. Kriminalita je tu oveľa menšia ako na Slovensku.

Hygiena je na nižšej úrovni hlavne v núbijských domoch. Nepravidelná dodávka vody, elektriny niekedy spôsobujú komplikácie, avšak nie je to nič čo by sa nedalo zvládnuť. Odporúčame Vám zobrať si buď jednu ľahkú plachtu alebo ľahký spacák a na základnú hygienu odporúčame vlhké utierky. Pripravte sa aj na to, že počas našich presunov je hygienický štandard toaliet niekedy na veľmi nízkej úrovni. Často máme možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do vašej batožiny.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Pred odchodom navštívte svojho lekára a zubára. Každému odporúčame dať sa zaočkovať proti hepatitíde AB a samozrejme prekontrolovať očkovanie proti tetanu. Očkovanie však nie je povinné. Tieto očkovania sa odporúčajú prakticky do každej krajiny Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Riziko nákazy tu je obdobné ako napr. v Revúcej, Egypte, Česku či Turecku. Na očkovanie sa informujte najlepšie v najbližšej hygienickej stanici, na epidemiologickom oddelení, alebo na klinike cudzokrajných chorôb v Bratislave. Zaočkovať sa treba minimálne dva týždne pred odletom.

V regióne dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas v Sudáne môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. Našu ponuku nájdete na bubo.sk/poistenie

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Afrika  

Eritrea, Sudán


náročnosť

13 dní

Trvanie

4970
K

Afrika  

Sudán


náročnosť

9 dní

Trvanie

3560
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

09.04. → 26.04. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

10560
K

Egypt, Sudán


náročnosť

16 dní

Trvanie

4740
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Ťavy - kráľovné púšte Blog

Blog Ťavy - kráľovné púšte

Hoci sú ťavy v našich končinách pomerne neznámym zvieraťom, s človekom žijú už celé tisícročia. Fascinujúce tvory, dokonale prispôsobené životu v…

Martin Ferenčík 29 min. čítania
Khartoum - exotické hlavné mesto Sudánu Chartúm

Chartúm Khartoum - exotické hlavné mesto Sudánu

Khartoum je exotické africké mesto, ktoré očarí každého skúseného cestovateľa. Ani nie tak svojou architektúrou alebo pamiatkami, ale neuveriteľne…

Marek Melúch 19 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…