Cestujeme do bezpečnej oblasti. Opatrnosti však nikdy nie je dosť. Vždy pozorne počúvajte pokyny sprievodcu. Dávajte si pozor pri fotení ľudí. Fotenie je najčastejší konflikt. Pokiaľ chcete fotiť ľudí, je slušné si najprv vyžiadať ich súhlas. Niektorí si chcú za fotky nechať zaplatiť, toto je už na každom z vás. 

Hygiena je na úrovni, napriek tomu je dobré mať so sebou vždy vlhké vreckovky. Odporúčame vziať si z domu jeden menší rezervný uterák.

Obťažujúceho hmyzu je je tu relatívne málo, ale vyskytuje sa. Zoberte si so sebou odpudzovač hmyzu ako Off, Autan, Mosi Guard a podobne! Nezabudnite! Pozor si dajte na takzvané "sťahovavé mravce" (safari ants), ktoré bolestivo kúšu. Nemajú jed, ani neprenášajú žiadne choroby, ich kusnutie je však bolestivé a nekomfortné. Na viacerých miestach je vidieť, ako prechádzajú v 15 cm širokom páse cez cestu. Prekročte, alebo preskočte ich dlhým krokom. Vyskytujú sa takmer v celom regióne, prevažne v lesných biotopoch.

Aj napriek konfliktom z minulosti, je oblasť bezpečná a žiadne konflikty sa na našej ceste nevyskytujú.

POVINNÉ OČKOVANIE: pri vstupe do Ugandy je potrebné predložiť očkovací preukaz a zaočkovanie proti žltej zimnici. V samotnej oblasti je žltá zimnica vzácnosťou. V prípade, že z nejakých dôvodov toto očkovanie nemôžete absolvovať, pripravte si potvrdenie od oprávneného lekára a dodajte nám tento dokument. Očkovanie platí doživotne.

V Ugande sa vyskytuje malária. Odporúčame brať prevenciu proti malárii napr. Malarone. Radi Vám poradíme aj u nás v kancelárii a garantom zdravotníckych informácií je MUDr. Ľuboš Fellner. Prevencia je dôležitá a minimalizujete s ňou riziká. Hmyz je aktívny hlavne počas slnka a napriek prevencii je vždy dobré mať dlhý rukáv a odev impregnovaný repelentom.

Pred odchodom navštívte svojho lekára a zubára. Každému odporúčame dať sa zaočkovať proti hepatitíde A, a samozrejme prekontrolovať očkovanie proti tetanu. Tieto očkovania sa odporúčajú prakticky do každej krajiny Ázie, Afriky a Strednej a Južnej Ameriky. Riziko nákazy tu je obdobné ako napr. v Egypte, Maroku či Turecku. Očkovaciu látku proti hepatitíde A si musíte kúpiť v lekárni. Na očkovanie sa informujte najlepšie v najbližšej hygienickej stanici, na epidemiologickom oddelení, alebo na klinike cudzokrajných chorôb v Bratislave. Zaočkovať sa treba minimálne dva týždne pred odletom.

Vaše zdravie budete mať v rukách predovšetkým Vy. Vaša osobná lekárnička by mala obsahovať lieky proti prechladnutiu (Paralen, Aspirín, Aspro C, vitamíny...), lieky proti bolesti (Brufen, Ibuprofen, Valetol - na bolesť zubov, Strepsils - na hrdlo), lieky proti hnačke (Endiaron, Reasec, Smecta), kvapky do nosa (Olynth, Nasivin) + lieky, ktoré pravidelne užívate. Počas letu budete v klimatizovanom lietadle a máme skúsenosti, že veľa klientov prechladne počas letu. Pred odletom odporúčame zvýšenú dávku vitamínu C a nepodceniť pitný režim počas letu.

Pokiaľ trpíte kinetózou (morská choroba) pri ceste autom po kľukatých cestách, zoberte si overené lieky.

Dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

V prípade akýchkoľvek komplikácií sa môžete obrátiť na Vášho sprievodcu, ktorý má skúsenosti so zdravotnými problémami, ktoré Vás môžu postihnúť v tejto oblasti. Počas rokov našej práce nikto z klientov BUBO neochorel na žiadnu vážnu tropickú chorobu. Prevencia je našou prioritou! Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. Našu ponuku nájdete na bubo.sk/poistenie

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého klienta. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom 

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

7074 8322€
K

Afrika  

Uganda


náročnosť

13 dní

Trvanie

6490
K

Afrika  

Uganda


náročnosť

9 dní

Trvanie

6281 7568€
Uganda - história a najkrajšie národné parky
Blog

Blog Uganda - história a najkrajšie národné parky

Uganda je považovaná za menej objavený drahokam africkej prírody. Žije v tieni susednej Kene a jej rozvinutého turistického ruchu. Ten, kto hľadá…

Martin Karniš 17 min. čítania
Kampala – najväčšie mesto perly Afriky
Kampala

Kampala Kampala – najväčšie mesto perly Afriky

Hlavné mesto krajiny, kde dnes okrem prezidenta žije aj kráľ. Uganda je jednou z mála krajín, kde je zachované typické kráľovstvo, ktoré sa nazýva…

Erik Almáši 23 min. čítania
Univerzita Makerere

17

08:15

máj

2024

Uganda Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Hlavné mesto Ugandy, Kampala, bolo pôvodne založené na 7 kopcoch. Každý zo 7 kopcov niesol určitú historickú významnosť a buď priamo na ňom, alebo v jeho blízkosti by…