Bosna a Hercegovina má ešte stále zlú povesť kvôli vojne, ktorá tu zúrila v rokoch 1992-1995. Chorvátsko sa tejto stigmy striaslo, Bosna z nejakého dôvodu nie. Nemusíte sa však báť, pretože Bosna a Hercegovina je dnes bezpečná, príjemná a krásna krajina ako stvorená na objavovanie.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Tak ako všade inde, aj tu v Bosne a Hercegovine si dávajte pozor na svoje osobné veci. Nie je to krajina vreckárov, ale ak sa ocitnete na trhovisku s množstvom ľudí alebo v tlačenici, možno to niekto bude chcieť skúsiť. Notoricky známym miestom pre vreckárov je v Sarajeve električka, ktorá prechádza zo stanice na prah starého mesta. Nikdy nemajte batoh na chrbte a vždy ho majte na očiach, pretože tu operujú vreckári. Nie je to bežné, aby vás v Bosne a Hercegovine okradli, no pozor si dávajte vždy.

Najväčším problémom Bosny a Hercegoviny sú ešte na niektorých odľahlejších miestach míny, ktoré tu nakládli počas vojny. Ak sa túlate známymi mestami, nič tu nehrozí a tiež ak ste v prírode a držíte sa vytýčených chodníčkov. Väčšina mínových polí je označených, no ak by ste sa ocitli v divočine bez turistov na miesta, kam sa takmer vôbec nechodí, neschádzajte z lesnej cesty. Nikam nechoďte úplne sami a nechoďte na miesta, ktoré sú výrazne opustené.

Ak sa náhodou ocitnete v meste počas demonštrácie, nezostávajte na mieste. Neviete prečo, za čo, kvôli čomu sa protestuje a je zbytočné byť toho súčasťou.

Hoci môžete mať radi adrenalín, neskáčte v Mostare zo slávneho mosta po vzore profesionálnych skokanov. Oni presne vedia ako na to, kam skočiť a akým spôsobom, tak aby ste počas ich sledovania neprišli na skvelú myšlienku, že to zvládnete aj vy.

Občas sú problémom v Bosne a Hercegovine aj cesty. Nie sú najkvalitnejšie a čím ďalej ste od civilizácie, tým horšie cesty budú okolo vás.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Vaša osobná lekárnička na dlhší pobyt v Čiernej Hore: Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen (zobrať viac!), antibiotiká, ktoré zvyknete užívať – najlepšie širokospektrálne alebo na tetracyklínovej báze (dobré aj na zažívacie ťažkosti), kvapky do očí., repelent, opaľovací krém, niečo proti hnačke (Reasec, Immodium), leukoplast na otlaky a jeden elastický obväz. Taktiež lieky, ktoré pravidelne doma užívate.

Prevencia je prioritou. Odporúčame Vám uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1576 1854€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Bosna a Hercegovina. Balkánsky Orient Blog

Blog Bosna a Hercegovina. Balkánsky Orient

Balkán je ako rozsypaná skladačka príbehov. Niektoré sú krásne, iné smutnejšie, no spolu vytvárajú jeden z najfantastickejších regiónov Európy. Dá…