Jemen je momentálne jedna z najnebezpečnejších krajín na svete, a tak sa do nej takmer vôbec necestuje. Sú tu výnimky a tou najsvetlejšou je ostrov Sokotra, ktorého sa netýkajú problémy vnútrozemského Jemenu, a teda je celoročnou destináciou bez akýchkoľvek problémov. Pevninský Jemen má miesta, kam sa dnes stále kvôli občianskej vojne nedá dostať a len niekoľko oblastí je otvorených pre turizmus a na návštevu.

Jemen je dnes krajina s nefungujúcou spoločnosťou a topí sa v mnohých problémoch od vojny, občianskej vojny, terorizmu, hladomoru a problémami s vodou. Mnohé krajiny sveta majú najvyššiu výstrahu pred návštevou.

Ak Jemen navštívite, treba mať so sebou lokálny kontakt, ktorý presne vie kam sa dá ísť a kam sa ísť nedá. Mnohé miesta sú pre cudzincov absolútne neprístupné. Sokotra je však stále príjemná výnimka.

Jemen je ultrakonzervatívna krajina a tak sa treba prispôsobiť. Žiadne krátke nohavice, sukne, výstrihy, odhalené ramená ani nič podobné. Najlepšie je zadovážiť si priamo v Jemene lokálne oblečenie a teda pre mužov dišdašu alebo tóbu a ženy si môžu kúpiť abáju, určite však aspoň šatku na vlasy. Ľahšie tak splyniete s lokálnym obyvateľstvom a je to aj znak rešpektu. Jemenci sú odmeranejší voči cudzincom, tak nečakajte že vás budú zastavovať a konverzovať s vami. Jemenské ženy sú takmer nedosiahnuteľné na rozhovor to isté sa týka fotografovania. Fotiť jemenské ženy je obrovské tabu a nerobte to pokiaľ vám nedá niekto súhlas.

Nefoťte ani vojakov, ozbrojených strážnikov, checkpointy a nič, čo sa týka armády.

Ak sa blíži púštna búrka tak auto odstavte okamžite na krajnici, zapnite výstražné svetlá, cez ústa si dajte šatku a prečkajte ju v aute. Púštna búrka - ako sa chrániť

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor alebo iné bezpečné miesto.

Na návštevu Jemenu nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. V Jemene vôbec nemusíte nájsť lieky, ktoré budete potrebovať. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v tropických oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení.

Aj na Arabskom polostrove dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu, tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov, ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

2450
Bezpečnosť v cestovaní 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2025

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
TOP 20: Najkrajšie pamiatky Orientu
Blog

Blog TOP 20: Najkrajšie pamiatky Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…

Tomáš Kubuš 16 min. čítania