NA ČO SI DAŤ POZOR?

Egypt nepatrí medzi nebezpečné krajiny sveta. Má niekoľko špecifík na ktoré si však treba dávať pozor. Veľký pozor si dávajte pri prechádzaní cez cestu najmä vo veľkých mestách akými je Káhira alebo Alexandria. Autá vám takmer nikdy nezastavia a to, že je pre vás na občasnom semafore zelená, neznamená že môžete ísť. Čo sa týka kriminality, Egypte nie je krajina, kde by vás bežne na ulici okradli, no dávajte si pozor na preplnených miestach. Trhoviská akým je Chan el-Chalíli, preplnené káhirské metro, promenáda v Alexandrii alebo v Luxore. Nie je bežné, že by vás okradli, ale prevencia je určite na mieste.

Na trhoviskách musíte za tovar zjednávať, ak nakupujete niečo väčšie či hodnotnejšie. Ak nezjednávate, máte pocit, že vás okradli, ale nemusí to byť tak. Pozor si dávajte aj na trik, kedy za vami prídu ľudí s tým či im pomôžete zameniť drobné eurá, pretože v banke im ich nezamenia. To je pravda a je príjemné im pomôcť, no niektorí to chcú zneužiť a medzi euromince prihodia egyptské mince, ktoré nemajú hodnotu. Ak chcete zmeniť peniaze, vždy si to poriadne skontrolujte či dostávate to, čo sľubujú.

Pozor si dajte na oblečenie. Ak ste v prímorskom letovisku, tak sa na to veľmi nebazíruje, ale ak sa chystáte prečesávať štvrte islamskej Káhiry, Luxor, Asuán alebo oázy v Západnej púšti, treba sa obliecť konzervatívne. Dlhé nohavice u mužov sú slušnosťou, krátke tričko je úplne v poriadku. Ženy by sa mali vyvarovať výstrihom, tielkam, krátkym sukniam. Netreba chodiť so šatkou na vlasoch, no do niektorých mešít to bude vyžadované a je dobré mať jednu so sebou.

Ak chcete fotografovať ľudí, vypýtajte si ich súhlas. Ľudia v arabskom svete sa často neradi fotia a dvojnásobne to platí u žien. Radšej sa spýtajte, než aby ste sa ocitli v nepríjemnej situácii.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Najväčším strašiakom Egypta je hygiena, pretože má úplne iný štandard ako u nás. Netreba sa však Egypta báť a vyrazte na cestu. Keď bývate v hoteloch strednej a vyššej triedy, všetko je ako má byť a na zhoršenú kvalitu toaliet natrafíte počas prehliadok miest či počas presunov. Nepite vodu z vodovodu, nejedzte na ulici šaláty či nepite nápoje s ľadom. Problémom sa viete vyhnúť a Egypt si užiť.

Mnohí majú strach pred „faraónovou pomstou“ v Egypte, ale ani tá nie je tak bežná ako sa o nej hovorí. Najčastejšie sa jej vystavíte tak, že budete počas all inclusive dovolenky v rezorte miešať všetko naraz. Zmrzlinu so šalátmi, predjedlo, polievka, zapijete to ľadovým pivom, niekoľko hlavných jedál, dezerty, pivo, víno, džús, dezert a ešte kopček zmrzliny. Odrazu vám je zle. Najúčinnejším liekom je egyptský Antinal a ak sa u vás objavia príznaky, nájdete ho v každej egyptskej lekárni.

Zoberte si aj lieky na prípadnú hnačku, paracetamol (napr. Paralen), nosné a očné kvapky a antibiotiká pre prípad choroby. Ak beriete pravidelne lieky, nezabudnite si ich zobrať so sebou.

 

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2778 3472€
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2839 3154€

Detské zľavy

Dovolenka Egypt - maximálne poznanie  s deťmi
F

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

3207
K

Tunisko, Egypt

21.03. → 03.04. +2 termíny

náročnosť

14 dní

Trvanie

3905 4594€
Najunikátnejšie hotely sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.) Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.)

Káhire sa hovorí aj Matka sveta, a keď sa prechádzate jej ulicami, či obdivujete najväčšie pamiatky, ktoré práve tu história zanechala, pochopíte…

Miroslava Dlhá 11 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 1.) Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 1.)

Afrika ako kolíska ľudstva. Egypt ako domov najstaršej civilizácie. Káhira ako srdce Egypta. A musím sa priznať, že táto krajina sa stala mojou…

Miroslava Dlhá 10 min. čítania