Bangladéš nepatrí medzi najnavštevovanejšie krajiny sveta, práve naopak, budete tu takmer jediní turisti. Veľa ľudí sem nechodí, no vy uvidíte, že domáci sú veľmi milí, často až extrémne milí a budú nadšení z toho, že ste sa tu ocitli.

Bangladéš má samozrejme niekoľko špecifík a ak nie ste zvyknutí na krajiny ako je India alebo Nepál, tak sa nevyhnete kultúrnemu šoku. Všade je plno ľudí, cesty zapchaté autami, autobusmi, rikšami či tuktukmi, stále všetci trúbia, máte pocit, že všade je hluk, špina, prach a do toho od vás niečo chce okoloidúci žobrák. Máte pocit, že sa zbláznite, ale verte, že to je len prirodzená obrana a čoskoro sa rozplynie. Prešiel si tým každý a hneď na to, začnete tieto krajiny milovať tak ako my. Uvidíte, že Bangladéš nie je len o tomto klišé.

Pozor si v Bangladéši treba dať pri prechádzaní cez cestu, pretože chodec tu prakticky nemá žiadne práva a nikto vám len tak nezastaví, aby ste mohli prejsť cez cestu. Buď sa rozhodnete vykročiť alebo tam stojíte dodnes. Niektoré chodníky budú v katastrofálnom stave a tak si treba dávať pozor pod nohy, aby ste neskončili v diere kvôli chýbajúcemu kanálovému poklopu. Pozor na svoje osobné veci si treba dávať najmä na trhoviskách, bazároch, preplnenej starej Dháke alebo na iných miestach kde je zvýšená koncentrácia ľudí. Bangladéš nie je krajina, kde by vás okradli, ale človek sa musí mať na pozore stále.

Žobráci sú súčasťou Bangladéšu od malých detí po starých ľudí, ale verte, že nezachránite všetkých a ak dáte niečo jednému z nich, ostatní to uvidia a budú si myslieť, že aj oni majú právo na to, čo dostal ich kolega. To môže viesť k problémom. Nedávajte ani peniaze žobrajúcim deťom, pretože tie často nechodia do škôl, len preto aby si takto zarábali.

Najväčším strašiakom týchto končín pred cestou je špina a hygiena a mnohých žiaľ tieto veci odrádzajú natoľko, že roky čakajú kým vycestujú. Z vlastných skúseností vieme, že najväčšia tá špina vyzerá z diaľky domova. Ako náhle ste tu, tak zistíte, že to nie je také zlé, ako ste si predstavovali.  

Pripravte sa aj na to, že počas našich presunov je hygienický štandard toaliet niekedy na veľmi nízkej úrovni. Často máme možnosť zastaviť len na mieste, kde je tzv. turecká toaleta a vo veľkej časti prípadov nie je k dispozícii ani toaletný papier. Myslite na to a pribaľte si jeden do vašej batožiny.

Svoje zdravie budete mať vo svojich rukách Vy. Na každom z nás záleží ako bude schopný dodržiavať hygienické opatrenia a predísť takto ochoreniam. Prevencia je najdôležitejšia. Upozorňujeme, že očkovanie nie je všemocné a Vy budete musieť hygienické normy dodržiavať aj tak. Dodržiavanie pokynov sprievodcu je dôležitejšie ako dať sa zaočkovať. Odporúčame očkovanie proti hepatitíde A aj brušnému týfusu, dajte si skontrolovať Vaše preočkovanie proti tetanu (každý sme zaočkovaný).

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Vybaviť nový pas v Bangladéši môže byť záležitosť aj niekoľkých zdĺhavých dní, tak apelujeme na to, aby ste si na neho dávali skutočne pozor.

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého z vás Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Adresy vybraných nemocničných zariadení

Apollo Hospitals (Dhaka)
81, Block E
Bashundhara R/A
Dhaka 1229
Tel.: +880 2 5503 7242
www.apollodhaka.com

United Hospital Ltd.

Plot 15, Road 71
Gulshan, Dhaka 1212
Tel.: +880 2 8836444
www.uhlbd.com  

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Bangladéš, India


náročnosť

9 dní

Trvanie

2122 3265€
K

Ázia  

Bangladéš, India


náročnosť

12 dní

Trvanie

3893
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania