Najbezpečnejšia krajina na svete. Možno je to trchu odvážne prirovnanie, ale stojíme si za tým. Kriminalita je extrémne nízka, bezpečne sa cítia  ženy aj muži. 

Problémom môže byť fotografovanie ľudí a preto Vás prosíme, aby ste sa vždy najskôr opýtali a uistili, či si dotyčnú osobu, najmä ženy, môžete odfotiť. Mnohí sa veľmi radi nechajú fotiť, ale stretnete aj takých, ktorí si to neželajú a musíme to rešpektovať. Vôbec nemusíte vedieť arabsky, stačí len posunkom naznačiť a tento univerzálny jazyk rozumie každý. Nefoťte ani vojakov, ozbrojených strážnikov, checkpointy a nič, čo sa týka armády. Viac detailov, pravidiel a finesov ako sa správať a rešpektovať okolie Vám priblíži na mieste Váš sprievodca.

Počas presunov si všimnete častokrát policajné checkpointy. Tie sú rozmiestnené na všetkých hlavných ťahoch. Hliadky len zbežne kontrolujú a keď narazia na turistov tak to vyvolá väčšinou len nadšený úsmev a môžete ísť ďalej.

Saudi majú špičkové cesty, povedal by som že patria k najlepším na svete. Dávajte však pozor keďže sa tu jazdí na veľké vzdialenosti, po nekonečných rovných cestách a púštnych oblastiach a ľahko sa stane, že stratíte koncentráciu. Ak ste unavení tak si vždy oddýchnite. Sledujte cesty pretože hlavne ťavy Vám môže kedykoľvek vojsť do cesty a zároveň teda nejazdite rýchlo. Saudské cesty Vás k tomu doslova vyzývajú, ale odolajte pokušeniu. Nezabudnite na pitný režim a vždy dostatok paliva. Na každej pumpe v Saudskej Arábii nádjete 91-oktánový benzín. Ak však máte auto na 95 tak tú častokrát nemajú a nájdete ju na tretej, štvrtej, piatej pumpe. V mestách nie je problém ale akonáhle idete do oblasti ako Al Ula, Hafar al Batin atď tak palivo hľadáte. Preto nikdy nejazdite na doraz ale v momente ak Vám svieti dojazd 150 km tak hľadajte pumpu. 

Ak sa blíži púštna búrka tak auto odstavte okamžite na krajnici, zapnite výstražné svetlá, cez ústa si dajte šatku a prečkajte ju v aute. Púštna búrka - ako sa chrániť

Kultúrne je Saudská Arábia konzervatívnejšia ako zvyšok Arabského polostrova. Kozmopolitnosť Dubaja tu nečakajte. Obyvatelia majú väčší odstup a kontakt s turistami tu nebol každodennou záležitosťou. Rešpektujte ich plachosť a držte sa od ich sveta ďalej. Ak sa napríklad postavíte vo výťahu medzi muža a ženu tak sa Vám ujdú nahnevané a zmätené pohľady. Čo to robia? Prečo? Usmejte sa a choďte nabok. O chvíľu si ich získate. odporúčame chodiť decentne oblečení t.j. dlhé nohavice a tričko. To platí aj pre mužov aj pre ženy. Pri fotografovaní sa vždy radšej opýtajte a zbytočne neprovokujte. Fotenie nemajú rovnako ako my radi.

Ak sa to dá a pudy Vás neovládnu tak sa vyhnite prejavom náklonnosti na verejnosti. Bozkávanie, objímanie, obchytkávanie si nechajte na hotelovú izbu. Ak Vás pudy ovládnu tak bude veľký problém.

Ženy sa nemusia zahaľovať, ani vlasy a môžu chodiť tak ako doma. Akurát odporúčame dlhé sukne alebo nohavice a to isté platí pre mužov. Tričká s krátkym rukávom sú ok.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor alebo iné bezpečné miesto.

Na Blízky Východ nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. Sprievodca v prípade nutnosti zaistí prevoz do nemocnice a konzultácie s lekárom. Zoberte si Acylpyrín, alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v tropických oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Poznávacie zájazdy sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava. Tomuto sa samozrejme snažíme vyhnúť. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára

Aj na Blízkom Východe dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu, tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov, ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

V prípade akýchkoľvek komplikácií sa môžete obrátiť na Vášho sprievodcu, ktorý má skúsenosti so zdravotnými problémami, ktoré Vás môžu postihnúť v tejto oblasti. Počas rokov našej práce nikto z klientov BUBO neochorel na žiadnu vážnu tropickú chorobu. Prevencia je našou prioritou! Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. 

Vstupy do svätých miest Mekka a Madína al Munawwarah: Do Mekky majú povolený vstup iba moslimovia. Ak nie ste moslim tak do Mekky nechoďte. Upozornenia nájdete pri vstupe do mesta. Čo sa stane ak porušíte toto pravidlo? Nič, vykážu Vás von. Ale prečo by ste to robili keď je to jasne uvedené. Svätá Medína je pre turistov otvorená  a jediné miesto kam sa nedostanete je hlavná mešita kde je pochovaný prorok Muhammad. Do nej a do areálu mešity majú vstup povolený iba moslimovia bez ohľadu nato z ktorej krajiny pochádzajú. Vítaná je aj slovenská komunita moslimov, ktorá sa z roka na rok rozrastá.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Saudská Arábia


náročnosť

9 dní

Trvanie

3643 4554€
K

Ázia  

Saudská Arábia, Bahrajn


náročnosť

10 dní

Trvanie

4439
K

Ázia  

Saudská Arábia, Bahrajn


náročnosť

13 dní

Trvanie

5589
K

Ázia  

Saudská Arábia, Jordánsko

04.07. → 15.07.

náročnosť

12 dní

Trvanie

5885
Pravda o Katare Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Katare

Mám ísť rozprávať do RTVS o Katare a asistentka redaktorky ma vopred taktne upozornila, že sa budú pýtať aj nepríjemné otázky, lebo s Katarom nie…

Ľuboš Fellner 26 min. čítania
Mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Rijád - novodobá metropola v srdci púšte Prehliadka

Prehliadka Rijád - novodobá metropola v srdci púšte

V strede Arabského polostrova sa nachádza región Nadžd, ktorého metropolou je hlavné mesto Saudskoarabského kráľovstva - Rijád. Mesto bolo po…

Erik Almáši 12 min. čítania
Islam z prvej ruky - všetko, čo treba vedieť Blog

Blog Islam z prvej ruky - všetko, čo treba vedieť

Narodila som sa v Sýrii do kresťansko-moslimskej rodiny. Môj život sa delí na dve etapy - prvá, ktorú som prežila v moslimskej krajine a druhá na…

Katrin Abou Naboutová 9 min. čítania
Id al-fitr

10

07:30

apr

2024

Saudská Arábia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Íd al-fitr sa začína o deň neskôr, ako sa predpokladalo, až dnes (v stredu 10. apríla) ráno. Planetárny mesiac je práve teraz úplne najtenší, úplný kosák, končí sa…