NA ČO SI DAŤ POZOR?

Guyana je neslávne známa vysokou kriminalitou a tak si treba dávať väčší pozor najmä na miestach, kde je plno ľudí alebo po zotmení. Centrum Georgetownu nie je problematické, no najväčší pozor si dajte na trhovisku Stabroek, kde vás môžu okradnúť aj za bieleho dňa. Neukazujte drahé fotoaparáty, mobilné telefóny a nenoste sem ani šperky či retiazky. Navštíviť trhovisko je zážitkom a nenechajte sa odradiť, no dávajte si väčší pozor.

Po zotmení a v noci nie je v Georgetowne úplne bezpečne a tak na to myslite. Ak potrebujete niekam ísť, vezmite si taxík, hoci má ísť len o kilometer a najlepší je taxík objednaný priamo z hotela, nie z ulice. Nechoďte sami do miest, ktoré nepoznáte, neprovokujte miestnych obyvateľov, nefotografujte ich, ak im to prekáža, vyhýbajte sa nadmernému užívaniu alkoholu, vyvarujte sa pokušeniu ochutnať akúkoľvek drogu.

Mimoriadnu obozretnosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa skomplikuje. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny, to znamená, že Vám neumožní cestovať po krajinách Južnej Ameriky. Vždy noste pri sebe vizitku hotela v danom meste.

Peniaze majte schované na bezpečnom mieste spolu s pasom. Odporúčame mať cennosti uzamknuté hlboko v kufri vždy keď v hotelovej izbe nie ste /majte zámok na kufri!/. Ani hotelový trezor nemusí byť bezpečným miestom.

ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA

Na cestu do Guyany nie je potrebné očkovanie proti žltej zimnici, ak prichádzate z krajiny, kde žltá zimnica nie je. Ak však do krajiny cestujete z krajiny s potencionálnym rizikom nákazy Žltou zimnicou, potrebujete mať potvrdenie o tomto očkovaní. Skontrolujte si, či ste zaočkovaní a nezabudnite si so sebou svoj očkovací medzinárodný preukaz!

Ak nie ste proti žltej zimnici zaočkovaní, spravte tak najneskôr 3 týždne pred zájazdom, aby ste prípadne nežiaduce účinky vakcíny (napr. horúčka) prekonali ešte doma a nie na ceste. Väčšinou sa ešte odporúča aj očkovanie proti hepatitíde A+B, brušnému týfu. Skontrolujte si preočkovanie proti tetanu

Hygiena počas cesty bude primeraná podmienkam, v ktorých sa budete pohybovať

Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať a lieky proti hnačke, repelent (osvedčil sa AUTAN od firmy Bayer, alebo Off), kvapky do očí. Vybavenosť nemocníc v Južnej Amerike je všade na dobrej úrovni.

Celá rovníková Amerika patrí k oblastiam výskytu malárie. Pravdepodobnosť infikovania je nízka, ale Guyana je krajinou, kde sa malária vyskytuje. Na severe minimálne, no ak idete na juh do pralesných oblastí, šanca sa znásobuje. Odporúčame zobrať so sebou kvalitný repelent proti hmyzu, antihistaminiká v prípade, že vás niečo štipne (Fenistil, Dithiaden). Užívanie preventívnych antimalarík je na Vašom rozhodnutí. Treba brať do úvahy aj ich vedľajšie účinky na organizmus. 

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Amerika  

Južná Amerika, Karibik, Trinidad a Tobago, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

14 dní

Trvanie

4012 5210€
K

Amerika  

Južná Amerika, Surinam, Guyana, Francúzska Guyana


náročnosť

10 dní

Trvanie

3488 4360€
Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany Blog

Blog Vodopády Kaieteur - top zážitok Guyany

Exotické Guyany patria medzi najmenej navštevované štáty Južnej Ameriky. Ide o lahôdku pre skutočných cestovateľov - autentické krajiny takmer bez…

Ľubor Kučera 7 min. čítania
Ako vybaviť víza Blog

Blog Ako vybaviť víza

Do niektorých krajín je k vstupu potrebné byť držiteľom víz. Prečo sa nebáť navštíviť krajiny, ktoré majú vízovú povinnosť zavedenú? Uznávam,…

Martin Lipinský 5 min. čítania
 Divoká Guyana Blog

Blog Divoká Guyana

Vedeli ste, že krajiny Surinam (predtým Holandská Guyana), Guyana (predtým Anglická Guyana) a Francúzska Guyana sú spoločne známe ako Guyanas?…