Región juhovýchodnej Ázie patrí medzi najbezpečnejšie regióny sveta, ale Východný Timor je predsa len o čosi iná krajina ako Thajsko alebo Vietnam. Kvôli konfliktu, ktorý tu roky v minulosti prebiehal nemá najlepšie meno, ale na strane druhej, kedysi bola aj vojna vo Vietname a dnes patrí na špicu destinácii v regióne. Aj Východný Timor vie byť unikátnou destináciou, ktorej sa netreba báť, no má samozrejme svoje špecifiká.

Keď budete v krajine, vyhýbajte sa politickým demonštráciám či veľkým stretnutiam, ktorým nerozumiete a neviete ako rýchlo sa vedia veci vyvinúť zlým smerom. Východný Timor nie je krajina, kde by bolo bežné aby vás okradli, ale na svoje veci si treba samozrejme dávať pozor, ako všade inde na svete. Odporúčaním je však, aby ste sa po zotmení netúlali po niektorých štvrtiach hlavného mesta akými sú Tasi Tolu alebo Comoro. Odporúča sa tiež, aby ste nejazdili taxíkom osamote v noci v krajine.

Východný Timor leží v seizmickej oblasti a tak sa tu môže vyskytnúť zemetrasenie. Vypočujte si BUBO podcast o tom ako sa počas a po zemetrasení treba správať.

Špecialitou Východného Timoru sú krokodíly a najmä na východe krajina a pozdĺž južného pobrežia sa vyskytujú morské krokodíly, ktoré viete stretnúť aj na pláži. V Dili sa môžu objavovať v kanáloch v meste.

Zvýšenú opatrnosť treba mať pri prechádzaní cez cestu (aj na zelenú), pretože najmä v Dili je premávka miestami divoká a chodec tu nemá takmer žiadne práva a z hocikadiaľ môže na vás vybehnúť motorka alebo auto. Toto sú často najnebezpečnejšie situácie, ktoré vo Východnom Timore zažijete.

Ak sa rozhodnete stravovať na ulici, sledujte domácich a jedzte tam kde oni. Je to najlepšia reklama. Vyhnite sa rybám, ktoré predávajú na ulici a dajte si pozor na neprevarenú vodu či jedlo. V krajine sa vyskytuje aj týfus aj tuberkulóza. Dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho.

 Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Neumožní Vám prekročiť hranice.

Zdravie: Do nami navštívených krajín nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v tropických oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. 

Pozor si treba dávať na brehu mora, ak sa vyberiete na ostrov Atauro, pretože slnko tu svieti naozaj veľmi intenzívne a aj keď je vonku zamračené, tak si môžete byť istí, že vás slnko pomaličky opaľuje. Neopaľujte sa tu preto intenzívne ako ste možno zvyknutí z európskych pláží, ale radšej si slnečné žiarenie dávkujte postupne. Nezabudnite na pokrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovací krém s vysokým faktorom. 

Nebudete sa pohybovať v malarických oblastiach a preto nie je nutné, aby ste brali antimalariká pred cestou ani počas nej.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Východný Timor, Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

12 dní

Trvanie

4395
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Kde sa kúpe krokodíl Blog

Blog Kde sa kúpe krokodíl

Východný Timor. Malá krajinka na samom chvoste roztrúsených ostrovov Indonézie. Z mojich školských čias si pamätám, ako sa v roku 2002 hovorilo o…

Juraj Ondrejčík 6 min. čítania