Mongolsko je politicky stabilné a vyznačuje sa nízkou mierou násilnej kriminality. Nepoľavte však z ostražitosti najmä vo veľkých mestách, preplnených miestach akými sú bazárové ulice a niektoré štvrte a dávajte si pozor na svoje veci. Vreckári číhajú na turistov najmä v Ulanbátare. V mongolskom hlavnom meste si dávajte pozor na prechádzanie cez cestu a vyvarujte sa túlavým psom.

Záleží len na Vás ako bude schopný dodržiavať hygienické opatrenia a predísť takto ochoreniam. Prevencia je najdôležitejšia. Pred odjazdom navštívte svojho zubára/lekára a nechajte si skontrolovať svoj zdravotný stav, aby ste predišli problémom, ktoré by sa mohli objaviť počas cesty. Upozorňujeme, že očkovanie nie je všemocné a Vy budete musieť hygienické normy dodržiavať aj tak. Dodržiavanie určitých zvyklostí je dôležitejšie, ako dať sa zaočkovať. Každopádne odporúčame očkovanie proti hepatitíde A a brušnému týfusu, dajte si skontrolovať Vaše preočkovanie proti tetanu. V oblastiach, ktoré navštívite sa sporadicky vyskytuje cholera, očkovanie sa však pre vedľajšie účinky a nízku pravdepodobnosť nákazy neodporúča. Tropické ochorenia ako malária tu nehrozia, zato sa možno stretnúť s besným psom.

Vaša osobná lekárnička: Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen (zobrať viac!), ktoré sa dobre zídu aj pri tlmení príznakov výškovej choroby. Antibiotiká, ktoré zvyknete užívať – najlepšie širokospektrálne alebo na tetracyklínovej báze (dobré aj na zažívacie ťažkosti). Kvapky do očí. Repelent. Opaľovací krém. Liek proti hnačke (Reasec, Immodium). Leukoplast na otlaky a jeden elastický obväz. Taktiež lieky, ktoré pravidelne doma užívate.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor, recepciu alebo iné bezpečné miesto. Majte zabezpečený aj zámok na kufor. 

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého klienta. Samozrejme, odporúčame Vám uzatvoriť si komplexné cestovné poistenie. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.