Maldivy sú krajinou, ktorú turistický ruch živí a domáci spravia všetko preto, aby ste sa cítili príjemne.

Na  Maldivy nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajín od Vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. Sprievodca v prípade nutnosti zaistí prevoz do nemocnice a konzultácie s lekárom. Zoberte si Acylpyrín, alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v tropických oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne viackrát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. 

Pokiaľ cestujete do rezortu loďou a v dopravných prostriedkoch Vám býva nevoľno, zoberte so sebou Kinedryl (pre istotu).

Nezabudnite na to, že ideálnou prevenciou pred akoukoľvek chorobou je dobrý oddych, vitamíny a pohoda. Niekoľko dní pred cestou odporúčame brať preventívne zvýšené dávky vitamínu C a D3, aby Vami ani dlhý let, ani klíma a ani náhla zmena počasia nijak zdravotne neotriasli.

Na ochranu pred bodavým hmyzom je vhodné používať repelenty a elektrické odpudzovače hmyzu. 

Pri plávaní v mori si dávajte pozor na silné morské prúdy a vlny. Vždy sa uistite, že plávanie je bezpečné. Ak si nie ste istý, tak sa informujte v hoteli. Nikdy nepreceňujte svoje schopnosti a nekúpte sa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.

Ak je to možné, šnorchlovať choďte vždy iba vo veste. Slnko na Maldivách je extrémne horúce a opaľuje aj keď je zatiahnuté. Vždy používajte vhodný opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom. Aj keď je obloha zatiahnutá a sú oblaky, tak spaľuje. Nepodceňte ho.

Vývoz koralov a iného morského bohatstva je zakázaný.

Spoločnosť na Maldivách vyznáva islam a je veľmi konzervatívna, z toho dôvodu je vhodné prispôsobiť miestnym zvyklostiam obliekanie i ďalšie osobné prejavy. Nudizmus je prísne zakázaný. Kúpanie v plavkách je povolené len na plážach vyhradených pre turistov. Opaľovanie sa bez vrchného dielu nie je povolené, môže byť trestané pokutou až 500 USD a doživotným vyhostením z krajiny. V dovolenkových rezortoch sú pravidlá ohľadne kúpania, odevu a alkoholu voľnejšie.

Alkohol a bravčové mäso je možné dostať iba v turistických rezortoch, v ostatných častiach krajiny sú zakázané.

Drogy sú prísne zakázané a ich prechovávanie môže byť trestané doživotnou väzbou.

Adresy vybraných nemocničných zariadení

Indira Gandhi Memorial Hospital (štátna nemocnica)
Kanbaa Aisaa Rani Hingun
Malé
Tel.:  +960 333 5335
www.igmh.gov.mv

ADK Hospital (súkromná nemocnica)
Sosun Magu
Malé
Tel.: +960 331 3553
www.adkhospital.mv

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.