Turistické oblasti Tanzánie sú bezpečné a spomedzi afrických krajín jedny z najbezpečnejších. Hlavne v mestách je potrebné mať sa na pozore a dávať si pozor na osobné veci. Tak ako vo všetkých veľkých mestách, aj tu je problém s vreckovými zlodejmi. Počas celého pobytu si dávajte pozor na tento fakt. Predovšetkým na Zanzibare v Stone Town. Neodporúčame nosiť so sebou žiadne cennosti – napr. zlaté náramky, drahé šperky a peniaze. Ak ich už máte so sebou, majte ich uschované na dobrom mieste, napríklad v trezore v hoteli.

Množstvo predavačov, ktorí Vám chcú niečo predať Vás znechutí hlavne v Arushi. Väčšinu dovolenky strávite v úžasnej živej prírode a na bielych plážach Zanzibaru. Na ulici tu stretnete množstvo žobrákov a detí bez domova, ktoré až dotieravo pýtajú od turistov peniaze. Dávajte si pozor na osobné veci aj na hoteloch. Každá izba má trezor a nebojte sa ho použiť. Nemali sme v tejto oblasti zlé skúsenosti, nechceme však, aby sa to stalo práve Vám. Pozor si dávajte aj na peňaženku či mobilný telefón a nenechávajte ich len tak položené na stole v kaviarni či reštaurácii.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, alebo ho stratíte, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate do domovskej krajiny. Na jeho odloženie využite hotelový trezor alebo iné bezpečné miesto.

Zdravie: Odporúčame, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách sami. Zoberte si Acylpyrín, alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v tropických oblastiach a vyšších nadmorských výškach, budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení. Poznávacie cesty sú náročné na výdaj energie a človek môže ochorieť aj z vyčerpania ak sa zle stravuje, zle spí a zmorí ho únava. Tomuto sa samozrejme snažte vyhnúť. Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára.

Odporúčame brať preventívne antimalariká. Poraďte sa s odborníkom z oddelenia pre cudzokrajné choroby.

POVINNÉ OČKOVANIE: Od 10. apríla 2011 je kvôli zvýšenému výskytu žltej horúčky v Ugande a Kongu nutné mať so sebou očkovací preukaz a zaočkovanie proti žltej zimnici, pokiaľ do Tanzánie vstupujete z inej, susednej krajiny. V samotnej Tanzánii žltá zimnica nie je a pokiaľ prilietate iba sem, nemusíte očkovanie preukazovať. Vypýtať si ho však môžu na Zanzibare, nakoľko sú semi-autonónma oblasť a majú vlastné pravidlá, vrátane ministerstva zdravotníctva. Aby ste predišli zbytočným komplikáciám pri vstupe do krajiny, odporúčame zaočkovať sa. V prípade, že z nejakých dôvodov toto očkovanie nemôžete absolvovať, pripravte si potvrdenie od oprávneného lekára. Očkovací preukaz kontrolujú na letisku na Zanzibare. Očkovanie je doživotné a môžete ho tak využiť pri ďalších cestách, kde je vyžadované.

Pozor si treba dávať na Zanzibare, pretože slnko tu svieti naozaj veľmi intenzívne a aj keď je vonku zamračené, tak si môžete byť istí, že vás slnko pomaličky opaľuje. Neopaľujte sa tu preto intenzívne ako ste možno zvyknutí z európskych pláží, ale radšej si slnečné žiarenie dávkujte postupne. Nezabudnite na pokrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovací krém s vysokým faktorom. Slnko je však rovnako silné aj v národných parkoch. 

Počas cestovania dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho.

Prevencia je prioritou. Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie. 

Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého turistu. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

6636
E

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4119 4790€
E

Afrika  

Tanzánia


náročnosť

14 dní

Trvanie

5690
E

Afrika  

Tanzánia


náročnosť

12 dní

Trvanie

4220
Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Turistický výstroj –  rady a tipy Prémiový blog

Prémiový blog Turistický výstroj – rady a tipy

Rozmýšľate o zimnej túre? Ako sa v tomto prípade vychystať, na čo nezabudnúť a kde neurobiť chybu? V tom množstve outdoorového výstroja sa strácate…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek