Južná Amerika aj Bolívia je neslávne známa svojou nízkou bezpečnosťou. Dodržujte dôsledne všetky odporúčania Vášho sprievodcu a nikdy nepodceňujte situáciu. Nechoďte sami do miest, ktoré nepoznáte, neprovokujte miestnych obyvateľov, nefotografujte ich, ak im to prekáža, vyhýbajte sa nadmernému užívaniu alkoholu, vyvarujte sa pokušeniu ochutnať akúkoľvek drogu.

Špeciálne zdôrazňujeme bezpečnosť vo veľkých mestách, predovšetkým v La Paze. 

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Vždy majte u seba vizitku Vášho hotela. Peniaze majte uložené na bezpečnom mieste!

Očkovanie nie je nevyhnutné. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. Zoberte si Acylpyrín alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať a lieky proti hnačke, kvapky do očí. Vybavenosť nemocníc v Južnej Amerike je všade na dobrej úrovni. Treba však dodržiavať určité zvyklosti, ktoré zaviedli už kolonialisti. „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ A tieto pravidlá platia doteraz. Vodu pite iba z kúpených fliaš. Ovocie si budete šúpať. Pokojne môžete jesť aj na ulici (je to dokonca jedna z najlepších možností), ale jedlo musí byť ugrilované, uvarené pred Vami. Neberte si teda to jedlo, ktoré si obchodník – kuchár pripravil dopredu, ale povedzte si, že chcete čerstvé. Reštaurácie navštevujte také, ktoré sa Vám zdajú čisté a kde je veľa ľudí a teda veľký obrat. Sú to jednoduché pravidlá ako všetky dôležité pravidlá v živote. Keď ich budete dodržiavať, problémy mať nebudete.

Pred odchodom navštívte svojho zubára a lekára. Väčšinou sa odporúča očkovanie proti hepatitíde AB, brušnému týfu a žltej zimnice (platí pre tých, čo pôjdu do pralesa). Skontrolujte si preočkovanie proti tetanu. Vezmite si so sebou očkovací preukaz. Proti malárii odporúčame preventívne antimalariká napr. Lariam (mefloquine) alebo šetrnejší Malarone. Užívanie antimalarík konzultujte s lekárom. Užívanie liekov a prevencia je slobodným rozhodnutím každého turistu. BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Prevencia nech je Vašou prioritou. Samozrejme Vám odporúčame uzavrieť komplexné cestovné poistenie.

Nezabudnite na krém s vysokým ochranným faktorom, šatku/klobúk alebo šiltovku, repelent a slnečné okuliare. Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Výšková choroba – ako ju zvládnuť? Aj zdatní a vyšportovaní ľudia môžu mať v horách problémy s dýchaním, spojené s nevoľnosťou, tzv. výškovú chorobu. Na výškovú chorobu neexistujú žiadne lieky. Základom Vášho zdravia bude kvalitná strava a pravidelný pitný režim. Všetkým odporúčame, aby pred odchodom navštívili svojho lekára a overili si svoj zdravotný stav vzhľadom na výšku, ktorú budete prekonávať. Keď sa budete pohybovať vo vyšších nadmorských výškach (La Paz, Puno), spravidla hotely ponúkajú zdarma výborný kokový čaj a majú dýchacie prístroje. Pite dostatok tekutín a dajte si kokové cukríky, ktoré predávajú na každom rohu. Namiesto schodov, choďte tentokrát výťahom. Vezmite si ibalgin alebo paralen majte po ruke dostatok vody. Ak cestujete sami a zistíte, že Vám je veľmi zle, upozornite na to recepciu svojho hotela, ktorá Vám môže pomôcť. Na každého výšková choroba vplýva inak, na niekoho nevplýva vôbec, no spravidla ju sprevádza hlavne bolesť hlavy a rýchle zadýchanie sa. Pri plánovaní svojho programu vo vysoko položených oblastiach rátajte s tým, že jednotlivé vzdialenosti, ktoré chcete prejsť peši, pôjdete pomalším tempom. 

Nadmorská výška: Puno 3800 m n.m, La Paz 3640 m n.m.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4481 5975€
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

14 dní

Trvanie

4785
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

17 dní

Trvanie

5190
E

Amerika  

Južná Amerika, Oceánia, Veľkonočný ostrov, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

19 dní

Trvanie

7990
Salar de Uyuni - magnet pre fotografov, ktorý vznikol vďaka slzám bohyne
Salar de Uyuni

Salar de Uyuni Salar de Uyuni - magnet pre fotografov, ktorý vznikol vďaka slzám bohyne

Najslávnejšia a najväčšia soľná púšť sveta. Klenot Bolívie, kde slovo perspektíva naberá úplne iný význam. Tri nezabudnuteľné expedičné dni na…

Ivana Tomášová 39 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia
Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
La Paz - najvyššie položené hlavné mesto sveta
La Paz

La Paz La Paz - najvyššie položené hlavné mesto sveta

La Paz, neoficiálne hlavné mesto Bolívie a najvyššie položené hlavné mesto sveta, upúta vašu pozornosť na prvý pohľad. Mesto, ktoré leží vo výške 3…

Ľubor Kučera 20 min. čítania
Ako sme prežili Cestu smrti
Blog

Blog Ako sme prežili Cestu smrti

Na dobrodružnej expedícii po Južnej Amerike sme sa s našou BUBO skupinou dostali aj do magickej Bolívie. Okrem iných krás tejto krajiny tu máme…

Daniela Mihaldová 8 min. čítania
Prevrat v Bolívii

27

03:57

jún

2024

Bolívia Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Latinská Amerika je horkokrvný región. V niečom je za nami, v niečom ďaleko pred nami. Horkokrvný tam nie je len život a tanec, ale aj politika. Sme svedkami ďalšieho…