Chenini je opustená berberská dedinka v okrese Tataouine na juhu Tuniska. Chenini, ktorý sa nachádza na kopci neďaleko modernej dediny s rovnakým názvom, bola taktiež…
Bezpečnosť Tunisko
NA ČO SI DAŤ POZOR?
Tunisko nie je nebezpečnou krajinou a o to viac si budete vedieť vašu cestu krajinou užiť. Úroveň kriminality je veľmi nízka. Aj napriek tomu je dobré dávať si pozor na osobné veci a hlavne na teoretický výskyt vreckárov vo veľkých mestách. Orientálne mediny a trhoviská miest sú skvelým miestom na to, aby ste stratili ostražitosť a mohol to niekto využiť. Kriminalita je tu však menšia než kdekoľvek v Európe.
Problémy môžu nastať pri fotografovaní ľudí. V arabskom svete sa mnohí ľudia neradi fotia a tak to treba rešpektovať. Nefoťte ženy bez ich súhlasu a slušnosť káže spýtať sa každého, koho by ste si chceli odfotiť. Maximálne vás odmietne, no veľa krát je to práve naopak.
Pri návšteve mešít v Tunisu treba dodržiavať nariadenia a teda, aby ste boli zahalení a vyzuli si topánky, ktoré si nechávate vonku.
Najčastejším konfliktom býva nedorozumenie pri obliekaní. Myslite na to, že priveľmi krátke nohavice v týchto krajinách nie sú zvyklosťou a domáci sa môžu cítiť urazení. Je to dané inou kultúrou a zvyklosťami, o ktorých si povieme. Krátke tričko je bezproblémové pre mužov aj ženy. Ženy sa vôbec nemusia pobytu v arabských krajinách báť. Naopak! Už len zjednávať sa Vám bude oveľa ľahšie.
ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA
Hygiena v arabských krajinách má úplne iný štandard ako u nás. Hotely strednej a vyššej triedy nemajú problém, no ak sa vyberiete na toaletu niekde počas vašej prehliadky alebo počas presunov, čakajte zhoršený hygienický štandard. Zoberte si pre istotu z domu papierové vreckovky/vlhké vreckovky.
Zoberte si aj lieky na prípadnú hnačku, paracetamol (napr. Paralen), nosné a očné kvapky a antibiotiká pre prípad choroby. Ak beriete pravidelne lieky, nezabudnite si ich zobrať so sebou.
Neodporúčame piť vodu z vodovodu! Pite iba originálne balenú vodu v 1,5l fľašiach, ktorú bežne dostať v každom obchode. Pri kupovaní jedál používajte zdravý rozum a keď sa Vám jedlo nepáči alebo nechutí, tak ho nejedzte. Absolútne neodporúčame konzumovať neumyté resp. neošetrené ovocie a zeleninu. Pozornosť venujte obzvlášť jahodám a melónom.
Blog Karavány - viac ako obchod na ceste
Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…
Mahdia Biele uličky Mahdie a staroveký amfiteáter v El Jeme
Tuniská Mahdia ležiaca na brehoch Stredozemného mora sa vďaka svojej ospalej atmosfére, bielym uličkám ozdobeným kvetmi a starobylej pevnosti stala…
Pomenované po náboženskej osobnosti, ktorá tam žila, Abu Said al-Baji, ktorý sa predtým volal Jabal el-Menar. Samotné mesto je turistickou atrakciou a je známe…
Ako najväčší súbor rímskych termálnych kúpeľov postavených na africkom kontinente a jeden z troch najväčších vybudovaných v Rímskej ríši, Antonínové boli obrovským…
Tunisko je pre našinca akýmsi symbolom plážového oddychu, je to však doslova škoda. Tento 12-miliónový štát totiž toho ponúka oveľa viac. V hlavnom meste Tuniska, Tunise…