Nech to akokoľvek znie, Severná Kórea je veľmi bezpečnou krajinou, hoci mimoriadne špecifickou. Budete sa tu cítiť bezpečne, bezpečnejšie ako kdekoľvek inde na planéte, no stále je to krajina s mimoriadne zlou povesťou, ktorú naštrbila vláda, jadrový program a mnohé ďalšie záležitosti, ktoré pred našimi očami zostanú ukryté. Je to krajina, kde musíte rešpektovať veľké množstvo príkazov a aj zákazov. Mnohé z nich budú bizarné, nelogické, zvláštne, ale je to daň, ktorú platíte za to, že môžeme byť súčasťou unikátnej krajiny, kde budete hostia. V KĽDR sa nemusíte báť, že by vás niekto okradol.

Ak máte problém s dodržiavaním bizarných aj nelogických nariadení a máte chuť meniť režim v KĽDR, tak na návštevu krajiny zabudnite a vyberte si akúkoľvek inú krajinu sveta. Politické diskusie tu nie sú nikomu príjemné a v krajine sa prakticky nehovorí ani o vládcovi či jeho predchodcoch.

Severná Kórea nie je krajinou, kde si budete užívať slobodu pohybu ako na iných miestach sveta. Z hotela je zakázané vychádzať ďalej ako len pár metrov od neho na parkovisku a individuálna prechádzka mestom alebo „zájsť si do baru sám na pivo v centre“ je sci-fi a porušenie pravidiel s ktorými ste súhlasili pri vstupe do krajiny. Nie je to krajina, kde treba hrať hrdinov, pretože porušovanie pravidiel si napokon odskáču tí, ktorí sa o vás budú starať a teda vaši severokórejskí sprievodcovia či šofér. Ak povedia, že sa zmení program kvôli nejakej udalosti, program sa zmení. Ak sa pamiatka zatvorí, hoci sa vám zdá byť otvorená, je zatvorená. Ak nám povedia, že ísť peši cez mesto nemôžete, holt musíte to dodržať. Ak chcete prísť k soche vodcov, treba sa im pokloniť a bez toho, aby ste sa poklonili to nejde. Ak sa povie, aby ste nefotili, tak jednoducho nefotíte. Nie je to zložité.

Nezabudnite si lieky, ktoré pravidelne užívate. Tu ich nezoženiete a tak sa radšej zásobte, než aby vám mali chýbať. Vezmite si sebou repelent aj opaľovací krém, ak sa chystáte počas horúcejších mesiacov. Upozorňujeme, že očkovanie nie je všemocné a Vy budete musieť hygienické normy dodržiavať aj tak. Dodržiavanie pokynov sprievodcu je dôležitejšie, ako dať sa zaočkovať. Odporúčame očkovanie proti hepatitíde A a brušnému týfusu, dajte si skontrolovať Vaše preočkovanie proti tetanu. V oblastiach, ktoré navštívite sa sporadicky vyskytuje cholera, očkovanie sa však pre vedľajšie účinky a nízku pravdepodobnosť nákazy neodporúča. Tropické ochorenia ako malária a podobne tu nehrozia.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak ho stratíte v KĽDR, môžete si privodiť veľa problémov a na jeho odloženie radšej využívajte hotelovú recepciu alebo hotelový trezor na izbe.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Severná Kórea (KĽDR), Južná Kórea

19.10. → 29.10.

náročnosť

11 dní

Trvanie

4950