Cieľom francúzskeho zámorského územia, ostrova Réunion, je do konca roku 2028 produkovať všetku svoju energiu prostredníctvom obnoviteľných zdrojov. Hoci sa aktivisti zhodujú na cieli, nesúhlasia s metódami. Ostrov Reunion sa na prvý pohľad javí ako raj – s palmami, sviežou zelenou krajinou a sviežim morským vánkom. Francúzske zámorské územie v Indickom oceáne je ale menej idylické, ako sa zdá. Takmer dve tretiny jeho elektriny sa vyrábajú z fosílnych zdrojov energie.
Miestna vláda má teraz za cieľ prejsť na 100 % výrobu obnoviteľnej energie do konca roku 2028. Elektrina na ostrove v súčasnosti pochádza väčšinou z továrne na naftu a z dvoch elektrární, ktoré sú poháňané uhlím približne šesť mesiacov v roku. Továreň má v budúcnosti fungovať s repkovým a sójovým olejom a elektrárne budú výlučne na biomase.
Výroba a spracovanie cukrovej trstiny je už udržateľné a funguje ako dokonalý cyklus, po vytlačení šťavy z cukrovej trstiny sú zbytky ako piesok a zemina rozptýlené na priľahlých farmárskych poliach. Melasa a cukrový sirup slúžia na prikrmovanie zvierat alebo sa z nich v liehovare vyrába bioetanol alebo alkohol. Drvené trstiny a bagasa, idú do elektrárne, odkiaľ na oplátku získa továreň elektrinu.
Takmer celá doprava na Réunione je založená na fosílnych palivách a počet obyvateľov a áut neustále pribúda. Ostrov Réunion v súčasnosti nemá funkčnú vlakovú dopravu a verejné autobusy sa takmer nepoužívajú. Vláda by mala vybudovať železničnú sieť na celom ostrove, aby znížila znečistenie výfukovými plynmi, ale to môže trvať desaťročia. Riešením by mohli byť elektromobily. Zatiaľ však vláda neplánuje masívne posilniť ostrovnú sieť nabíjacích staníc. Hovorí sa, že elektrina je stále príliš drahá na to, aby sa tieto autá oplatili.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO