Farba pokožky ľudí je určená genetikou a je ovplyvnená mnohými faktormi vrátane geografického a zemepisného rozšírenia, slnečného žiarenia a prispôsobenia sa životným podmienkam v danom prostredí. Čierna farba pokožky je charakteristická pre väčšinu ľudí, ktorí pochádzajú z regiónov s veľkou "slnečnou expozíciou" (to sú oblasti nachádzajúce sa v okolí rovníka).
Hlavným dôvodom čiernej farbu pokožky je množstvo melanínu v koži. Melanín je tmavý pigment, ktorý slúži ako obranný mechanizmus proti poškodeniu kože spôsobenému ultrafialovým (UV) žiarením. Keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, melanocyty (bunky produkujúce melanín) produkujú viac melanínu, aby ochránili kožu pred poškodením. Títo ľudia by však mali problém, ak by sa narodili v chladnom prostredí a boli vystavení napríklad väčším zimám - mohli by im začať mäknúť kosti.
Toto prispôsobenie sa vyvinulo rokmi v reakcii na vyššie slnečné žiarenie, voláme to inak aj "evolučná pigmentácia". Čierna farba pokožky pomáha minimalizovať riziko popálenia slnkom a ochraňuje pred následnými negatívnymi účinkami slnečného žiarenia, ako napríklad predčasné starnutie pokožky alebo riziko vzniku určitých typov rakoviny kože. Preto máme často problém odhadnúť vek niektorých Aziatov, ale tiež Afričanov.
Je dôležité si uvedomiť, že farba pokožky nie je nijakým spôsobom spojená s inteligenciou, kultúrou, hodnotami alebo spôsobilosťou ľudí. Je to iba výsledok prírodného prispôsobenia sa životným podmienkam prostredia, v ktorom sa daná populácia vyvinula. Ľudia s rôznymi farbami pokožky majú rovnakú dôstojnosť a hodnotu a zaslúžia si byť rešpektovaní bez ohľadu na svoj vzhľad.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Afrika
- Otrokárstvo v Afrike
- Laas Geel - prehistorické skalné maľby
- Pivo v Afrike - africké značky pív
- Národné jedlo Egypta - košarí
- Veľké jazerá Afriky
- Epic Sana
- Voľby v najmenšej krajine Afriky
- Saif Kaddáfí – politická budúcnosť Líbye
- Rady na cesty - triky a tipy od najväčšieho cestovateľa
- Panna v islame. Hurisky a postavenie moslimských žien
- Moslimské arabské mená
- Queer Afrika, homosexualita a homofóbia
- Doumbouya sa v Guinei stal novým Alfa samcom
- Hargheisa - hlavné mesto Somalilandu
- Skalné maľby a rytiny Alžírsko - UNESCO
- Somálska diaspora a celebrity
- Najbohatšia krajina Afriky
- Bilharióza, schistozomiáza
- Jazero Tanganika – najdlhšie jazero sveta
- Afrika s cestovkou, alebo bez cestovky?