Bilharióza, schistozomiáza

Bilharióza, schistozomiáza Prečo sa nedá v Afrike plávať? Bilharzia, schistozómia v stojatých vodách

  Nikdy sa v Afrike nekúpte v stojatých vodách! V mnohých jazerách môžete chytiť bilhariózu, teda schistozomiázu. Zistíte to tak, že začnete čúrať krv alebo vám červík veľkosti dážďovky vylezie z nosa po tom, čo vám predtým už prevŕtal pľúca. Vidíte, že toto určite nechcete. Schistosomiáza je choroba z chudoby, ktorú získate pri kontakte so sladkou vodou napadnutou larválnymi formami parazitických krvných motolíc, ktoré sa nazývajú schistozómy. Mikroskopické dospelé červy žijú v žilách, ktoré odvádzajú krv z močových ciest a zažívacieho traktu. Väčšina vajec, ktoré znášajú, je uväznená v tkanivách a reakcia tela na ne môže spôsobiť obrovské škody. Čo to znamená, stojaté vody? Nie je to iba zatuchnutý rybník, ale je to každé jazero. Voda sa tu nevymieňa ako v riekach, a preto je šanca chytiť bilhariózu väčšia. Môžete ju dostať aj v riekach, hlavne v tých, ktoré tečú pomaličky a ste v blízkosti ľudských obydlí. Afriku má mnoho Európanov v hlave zaradenú ako suchý, ba vyprahnutý kontinent. V skutočnosti sa tu nachádzajú prekrásne jazerá. Veľa prekrásnych jazier, ktoré zvádzajú ku kúpaniu. Ja som sa aj v Afrike veľa razy kúpal. Nielen v riekach ako Níl, Kongo, Niger, Zambezi a pod, ale aj v jazere Tanganika, jazere Malawi, Kiwu, Albertovom a potom v mnohých malých, napríklad v jazere Ounianga (UNESCO). Vo Viktóriinom jazere a Čadskom jazere som sa nekúpal, iba si omočil nohy, lebo tu sa mi zdalo, že bilharzia na mňa skáče odvšadiaľ. Tieto dve posledne spomínané jazerá sú totižto plytké a pri tom množstve ľudí je premorenie parazitickými červami väčšie. Ešte raz, schistozómia je choroba, ktorá prepukne po infikovaní vášho organizmu parazitickými červami žijúcimi v určitých druhoch sladkovodných slimákov. Parazity, nazývané cercariae, infikujú vodu okolo slimákov a kontakt s infikovanou vodou môže viesť k schistozómii, známej aj pod názvom bilharzia. V roku 2020 choroba postihla 250 miliónov ľudí na celom svete, najmä v tropických a subtropických oblastiach. 700 miliónov ľudí žije v problematických oblastiach, kde môžu schistozomiazu dostať. Vyskytuje sa v mnohých oblastiach Afriky a Južnej Ameriky, v časti Ázie a Karibiku, hoci riziko na týchto miestach je nižšie. Najviac schistozomiázy je vo vidieckych chudobných oblastiach bez kanalizácie. V Afrike v dnešnej dobe prakticky všade. Preto som sa napríklad v Bužunbure v Tanganike nekúpal, ale odišiel som 3 hodiny južnejšie. To isté v jazere Malawi, bol som ďaleko od civilizácie, od domorodých dediniek. Proti bilharizone bojujem aj inými spôsobmi, mám v talóne ešte fintičky, ktoré učím mojich sprievodcov, aby sme si ako BUBO zachovali čistý štít a naši klienti ostali zdraví! 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Konžská demokratická republika, Burundi, Rwanda


náročnosť

9 dní

Trvanie

4438 5690€
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

6583 7655€
Kam vyraziť počas Veľkej noci? Tu je našich desať tipov!
Blog

Blog Kam vyraziť počas Veľkej noci? Tu je našich desať tipov!

Kým pre kresťanov je Veľká noc najvýznamnejším sviatkom v roku, pre cestovateľov je úžasnou príležitosťou na poznávanie sveta. Nielen kvôli dvom…

Viktor Háber 10 min. čítania
Osem tipov na skvelú dovolenku pre zamilovaných
Blog

Blog Osem tipov na skvelú dovolenku pre zamilovaných

Už viete, kde budete tráviť najbližšiu dovolenku so svojou polovičkou? Potešte ju najkrajším darčekom v živote. Zoberte ju na biele pláže Maldív,…

Viktor Háber 13 min. čítania
Desať zaujímavostí o Paraguaji
Blog

Blog Desať zaujímavostí o Paraguaji

Paraguaj, prezývaný aj srdce Južnej Ameriky, je menej turisticky známa, ale veľmi zaujímavá krajina tohto regiónu. Počas nášho zájazdu Argentína,…

Natália Kapinová 12 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: