Bilharióza, schistozomiáza

Bilharióza, schistozomiáza Prečo sa nedá v Afrike plávať? Bilharzia, schistozómia v stojatých vodách

  Nikdy sa v Afrike nekúpte v stojatých vodách! V mnohých jazerách môžete chytiť bilhariózu, teda schistozomiázu. Zistíte to tak, že začnete čúrať krv alebo vám červík veľkosti dážďovky vylezie z nosa po tom, čo vám predtým už prevŕtal pľúca. Vidíte, že toto určite nechcete. Schistosomiáza je choroba z chudoby, ktorú získate pri kontakte so sladkou vodou napadnutou larválnymi formami parazitických krvných motolíc, ktoré sa nazývajú schistozómy. Mikroskopické dospelé červy žijú v žilách, ktoré odvádzajú krv z močových ciest a zažívacieho traktu. Väčšina vajec, ktoré znášajú, je uväznená v tkanivách a reakcia tela na ne môže spôsobiť obrovské škody. Čo to znamená, stojaté vody? Nie je to iba zatuchnutý rybník, ale je to každé jazero. Voda sa tu nevymieňa ako v riekach, a preto je šanca chytiť bilhariózu väčšia. Môžete ju dostať aj v riekach, hlavne v tých, ktoré tečú pomaličky a ste v blízkosti ľudských obydlí. Afriku má mnoho Európanov v hlave zaradenú ako suchý, ba vyprahnutý kontinent. V skutočnosti sa tu nachádzajú prekrásne jazerá. Veľa prekrásnych jazier, ktoré zvádzajú ku kúpaniu. Ja som sa aj v Afrike veľa razy kúpal. Nielen v riekach ako Níl, Kongo, Niger, Zambezi a pod, ale aj v jazere Tanganika, jazere Malawi, Kiwu, Albertovom a potom v mnohých malých, napríklad v jazere Ounianga (UNESCO). Vo Viktóriinom jazere a Čadskom jazere som sa nekúpal, iba si omočil nohy, lebo tu sa mi zdalo, že bilharzia na mňa skáče odvšadiaľ. Tieto dve posledne spomínané jazerá sú totižto plytké a pri tom množstve ľudí je premorenie parazitickými červami väčšie. Ešte raz, schistozómia je choroba, ktorá prepukne po infikovaní vášho organizmu parazitickými červami žijúcimi v určitých druhoch sladkovodných slimákov. Parazity, nazývané cercariae, infikujú vodu okolo slimákov a kontakt s infikovanou vodou môže viesť k schistozómii, známej aj pod názvom bilharzia. V roku 2020 choroba postihla 250 miliónov ľudí na celom svete, najmä v tropických a subtropických oblastiach. 700 miliónov ľudí žije v problematických oblastiach, kde môžu schistozomiazu dostať. Vyskytuje sa v mnohých oblastiach Afriky a Južnej Ameriky, v časti Ázie a Karibiku, hoci riziko na týchto miestach je nižšie. Najviac schistozomiázy je vo vidieckych chudobných oblastiach bez kanalizácie. V Afrike v dnešnej dobe prakticky všade. Preto som sa napríklad v Bužunbure v Tanganike nekúpal, ale odišiel som 3 hodiny južnejšie. To isté v jazere Malawi, bol som ďaleko od civilizácie, od domorodých dediniek. Proti bilharizone bojujem aj inými spôsobmi, mám v talóne ešte fintičky, ktoré učím mojich sprievodcov, aby sme si ako BUBO zachovali čistý štít a naši klienti ostali zdraví! 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Konžská demokratická republika, Burundi, Rwanda


náročnosť

9 dní

Trvanie

4006 6259€
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

6374 7680€
Dalajláma oslavuje okrúhle 90. narodeniny
Blog

Blog Dalajláma oslavuje okrúhle 90. narodeniny

Dalajláma, duchovný vodca Tibeťanov, dnes oslavuje 90 rokov. Tändzin Gjamccho, v poradí 14. dalajláma, je hlavou tibetského budhizmu. Čo je preň…

Erik Almáši 50 min. čítania
Oahu - Honolulu, Waikiki a oveľa viac
Oahu (Havaj)

Oahu (Havaj) Oahu - Honolulu, Waikiki a oveľa viac

Na havajskom ostrove Oahu nájdete jedny z najkrajších pláží na svete, a to nehovoríme len o slávnej Waikiki. Svedčí o tom aj fakt, že filmári z…

Letisko v Dubaji - praktické rady pre cestovateľov
Blog

Blog Letisko v Dubaji - praktické rady pre cestovateľov

Čím vás prekvapí dubajské letisko a ako sa tu zorientovať? Dnes patrí medzi najvyťaženejšie a najluxusnejšie letiská sveta. Možno máte počas…

Viktor Háber 15 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: